به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

رشد مو به چه مواردی وابسته است؟

رشد سریع مو

رشد مو به چه مواردی وابسته است؟

رشد مو مانند رشد بدن به عوامل مختلفی وابسته است که باعث می شود ضخامت، بلندی و قدرت کشش آن متغیر باشد. بسیاری از افراد نگرانی خاصی از بابت رشد مو و ریزش موهایشان دارند و این موضوعات را می توان مهمترین معضل زیبایی دانست.

عواملی که رشد مو و ریزش ناگهانی مو را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند عبارتند از سن، سلامت، رژیم غذایی، هورمون‌ها، تغییرات فصلی و آب و هوایی. استرس و اضطراب نیز بر رشد مو تاثیر می‌گذارد چون آن‌ها خون و تامین اکسیژن را به پوست سر کاهش می‌دهند که برای موی سالم ضروری است.

در کتاب ها و منابع مختلف شما می توانید تاکید های لازم را بر کاهش استرس، کنترل رژیم غذایی، هورمون ها و وفق دهی شرایط با آب و هوا را در جهت رشد مو بهتر را بیابید. پس هیچ عاملی در جهت رشد مو و ریزش آن از این چارچوب خارج نمی شود.

تقویت رشد مو

رشد مو

 

چرخه رشد مو چگونه است؟

مو روی پوست سر عموما ۳ تا ۴ میلی متر در روز یا برحسب اینچ حدوداً ۶ اینچ در سال رشد می کند. برخلاف دیگر پستانداران، رشد و ریزش موی انسان تصادفی بوده و فصلی یا دوره‌ای نیست. در هر زمان، یک عدد تصادفی از ریزش مو در چرخه رشد مو وجود دارد و بر طبق این موضوع می توان سلامت مو را تعیین کرد.

با این حال سلامت مو و رشد آن، به عوامل متعددی فارغ از جنسیت یا ژنتیک وابسته است و در صورتی که بتوانید آن ها را رعایت کنید می توانید مطمئن باشید که از بابت رشد موهایتان موفق عمل کرده اید. داشتن موهای جوان و درخشان تصادفی نیست و مانند ورزش کردن برای ساختن بدن خوب و زیبا، رشد مو و تقویت آن نیز به عوامل مختلفی و پیگیری های لازم، وابسته است.

عواملی که رشد مو را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، کدامند؟

موهای افراد با یکدیگر متفاوت هستند و بسیاری از عوامل می‌توانند بر سرعت رشد آن تاثیر بگذارند. این موارد عبارتند از:

 • ژنتیک: ژن یک فرد مشخص می‌کند که موهای وی چقدر سریع رشد می‌کند.
 • جنسیت: موی مرد سریع‌تر از موهای زن رشد می‌کند.
 • سن: مو قبل از ورود به سن میانسالی به سرعت بین سنین ۱۵ تا ۳۰ رشد می‌کند. بعضی از کیسه‌های ترشحی، بعد از ورود افراد به سن بزرگسالی و بالاتر رفتن سن روند رشد را به طور کلی متوقف می کنند. به همین دلیل است که بعضی از مردم موهای نازک تری دارند، یا کچل می‌شوند.
 • تغذیه: تغذیه خوب برای رشد و نگهداری موی سالم ضروری است. در واقع تغذیه به عنوان یک عامل مهم در ارائه مواد معدنی و ویتامین ها عمل می کند.

موهای چرب و روغنی را به طور مرتب بشویید.

این که چگونه اغلب موهای خود را می‌شوید باید براساس این باشد که پوست سرتان چقدر روغن و چربی طبیعی تولید می‌کند. شستشوی مداوم و اصولی به رشد مو بهتر کمک می کنید.

 1. اگر پوست سر شما چرب است، ممکن است نیاز باشد که آن را هر روز یک‌بار بشویید.
 2. اگر موهای خود مرتبا رنگ کنید یا از نرم کننده ها و محصولات شیمیایی برای آن استفاده کنید خشک شدنش طبیعی است. پس با شستشو کمتر در حق خود و رشد بهتر موهایتان لطف می کنید.
 3. وقتی سن تان افزایش می یابد، پوست سر شما روغن کمتری تولید می‌کند، بنابراین ممکن است نیاز به شامپو کردن کمتری داشته باشید. اما اگر موهایتان دچار شوره شده باشد، باید به اندازه کافی شامپو بزنید. عدم ایجاد تعادل در این حالات، می‌تواند منجر به شوره سر و دیگر بیماری ‌های پوست سر شود.
 4. رشد موثر مو

ریزش مو

تاثیر سالمندی مو بر رشد مو سر

پیری مو یا سالمندی مو شامل ضعیف شدن ساقه آن، پیر شدن فولیکول مو و پیری پوست سر است. پیری مو می تواند در اثر عوامل خارجی مانند عوامل استرس زا اکسیداتیو از محیط (یعنی اشعه ماوراء بنفش) ، سیگار کشیدن، کمبودهای غذایی، آلودگی و غیره ایجاد شود. یکی دیگر از عوامل پیری مو می تواند شرایط پزشکی مانند سرطان، بیماری کلیوی، بثورات پوستی یا واکنش های حساسیت زا روی پوست سر، شیمی درمانی، بی حسی و … باشد. این عوامل همگی خود یک عامل مهم جداگانه بر روی سلامت و رشد مو محسوب می شوند.

از نشانه های سالمندی مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سفید شدن مو: که به طور عمده ژنتیکی است.
 • خشک و شکننده شدن مو: هر کسی به طور متفاوت و با نرخ‌های متفاوت این حالت را تجربه می کند. اما توجه به محصولات مراقبت از مو به شما اجازه می دهد تا رشد مو را ارتقا داده و جلوی پیری آن را بگیرید.
 • زبر و زمخت بودن: بهترین راه حفظ موی سالم و حفاظت از آن در برابر خشن بودن، داشتن رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سالم است!
 • کدر و بی روح بودن پوست: همانطور که مو رشد می کند، کشش خود را از دست می‌دهد و شفاف بودن آن دچار تغییر می شود.

محدود کردن تابش نور خورشید برای رشد مو

نور خورشید باعث چروک شدن مو و خشکی پوست می شود. نور خورشید بر روی موهای انسان باعث آفتاب سوختگی می‌شود. به علاوه رادیکال ‌های آزاد در فیبر مو، به خاطر اشعه‌های ماورای‌بنفش و تغییر خواص فیزیکی مو و ترکیب شیمیایی شکل می‌گیرند. تخریب رادیکال‌های آزاد منجر به اکسیداسیون ملانین می‌گردد و این موضوع منجر به اختلال کراتین، تخریب پروتئین، تخریب تریپتوفان و لیپیدها می‌شوند، که موها را شکننده، خشک و کدر می‌سازند.

شفت مو یک سلول غیر زنده است، و در نتیجه برخلاف سلول‌های پوست، نیاز به حفاظت از اشعه ماورا بنفش (UV)بر روی پوست ندارد. اگر پروتئین‌های مو در شفت با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تغییر یافته‌اند، موهای آسیب‌دیده را می توان حذف و با موی جدید جایگزین کرد. اما در هر صورت تابش مستقیم خورشید بر روی مو در رشد مو تاثیر گذار است.

رابطه میان ریزش مو و رشد مو

رابطه مستقیمی میان ریزش مو و رشد مو برقرار است و میتوان آن را به مسائل مختلفی ارتباط داد. در حقیقت هنگامی که شما رشد مو خوب و مناسبی داشته باشید ریزش مو غیر طبیعی را مشاهده نخواهد کرد. و برعکس اگر ریزش مو شدید داشته باشید ( طبق آنچه که در بخش سالمندی مو توضیح داده شد)، میتوانید مطمئن باشید که رشد موهایتان به دلایل مختلف دچار اختلال شده است.

به هر میزان که به جلوگیری از ریزش مو کمک کنید، در واقع به تسریع و ارتقا رویش موهایتان هم کمک کرده اید. پس کنترل عواملی که موها را دچار آسیب می کند یا رفته رفته و در طولانی مدت باعث سفید شدن مو یا کاهش عمر آن می شود، تاثیر بسزایی در رشد موهایتان خواهد داشت.

 

تراشیدن مو بر روی رشد مو موثر نیست!

برخی افراد به غلط و براساس تصورات اشتباه گمان می کنند، تراشیدن موها باعث پرپشت شدن یا رشد بهتر مو یا حتی سرعت گرفتن آن می شود. حتی این تصور غلط را می توان در بین افرادی که برای پرپشت شدن موی کودکان اقدام به تراشیدن آنها می کنند، یافت. اما این باور به طور کلی اشتباه است. نه تراشیدن مو باعث تعدد آن می شود و نه می تواند چرخه استراحت مو را کوتاه تر کند.

در واقع هیچ عاملی نمی تواند فاز رشد مو را افزایش دهد. چرا که این موضوع یک روند طبیعی برای بدن محسوب می شوند؛ و همانطور که نمی توان از بدن انتظار کار مداوم بدون خوابیدن را داشت، نمی توان از موها انتظار استراحت کوتاه مدت و رشد طولانی مدت را داشت. چرخه رشد مو مدت زمان مشخصی دارد که برای تقویت و بهبود شرایط آن می توان استراتژی های متعددی را به کار گرفت.

موثرتیرن راه برای رشد مو

جلوگیری از ریزش مو

چه کسانی رشد مو کمتری را تجربه می کنند؟

رشد موها عموماً با بالاتر رفتن سن روند رو به کاهشی را پیدا می کند، و البته کسانی هم هستند که در دهه 20 سالگی دچار ریزش مو دائم شده و طاسی تدریجی را تجربه می کنند. جلوگیری از پیش آمد چنین مواردی عملا امکان پذیر نیست؛ چرا که این نوع توقف رشد مو به ژنتیک افراد وابسته است.

این عدم رشد مابین مردان بیشتر از زنان اتفاق می افتد و طبق آنچه که در بخش مربوط به جنسیت افراد توضیح داده شد، عملاً رشد مو را می توان در ابتدا به ژنتیک افراد مرتبط کرد. با این حال اگر دچار الگو طاسی نیستید و ریزش مو شما دلایل دیگری دارد به سادگی می توانید جلوی ریزش دائم یا فصلی آن را بگیرید.

از طرفی دیگر افرادی که به دلیل ژنتیک یا مراقبت ناآگاهانه موهای نازک و شکننده ای دارند، نیز در معرض رشد مو کمتری قرار دارند. پس مراقبت از مو برای این دسته از افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اگر موهای شما در اثر عوامل مختلف دچار ریزش یا آسیب جدی قرار داشته باشند، می توانید با انتخاب یک رژیم غذایی مناسب و تغذیه با روغن مو به جلوگیری از کاهش رشد مو کمک کنید. البته لازم به ذکر است که شکننده بودن موها به ریزش مو ارثی مرتبط نیست، و از این رو روند درمان هر دو این موارد نیز کاملا متفاوت خواهد بود.

 

تاثیر ماساژ پوست سر با روغن مو بر رشد مو

ماساژ بخش مورد علاقه پوست سر و آرامش مو شما به حساب می آید که شاید تا حدی از آن بی خبر باشید. ماساژ مرتب پوست سر با روغن گیاهی مو یکی از سودمندترین درمان ها برای حفظ موهای زیبا و آرام کردن و یا کاهش علایم مشکلات مویی مشترک مثل الگوی طاسی، شوره سر، پسوریازیس، و سفید شدن زود هنگام مو است.

ماساژ پوست سر نه تنها باعث افزایش اکسیژن رسانی به مغز می شود، بلکه باعث بهبود گردش خون و مایع مغزی نخاعی نیز می شود که رشد مغز را تحریک میکند، اعصاب و ماهیچه ها را شل میکند، خستگی را کاهش می دهد و پوست سر را برای رشد مو بهتر تقویت می کند. نفوذ روغن مو به پوست سر نیز مواد مغذی لازم را به آن می رساند و در واقع مانند روغن طبیعی سر عمل می کند.

شما می‌توانید یک ماساژ پوست سر را با چند قطره روغن مو گیاهی به کار ببرید. روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو، پس از اعمال بر روی پوست سر جهت رشد مو بهتر نیازی به شستشو ندارد و رایحه مطبوعی در کف سرتان ایجاد می کند. بنابراین به سادگی می توانید پوست سر خود را با این روغن در طول روز به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه مالش دهید و یا از کسی برای انجام این کار کمک بگیرید.