به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

جلوگیری از ریزش مو – 9 عامل خیلی مهم و ساده که باعث درمان قطعی ریزش مو میشود!!

درمان ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو:

نیاز به انجام عملی خاص ندارد. برخی از ما با انجام عادات غلط به جلوگیری از ریزش مو هایمان دامن می زنیم. در حقیقت منظور اصلی بحث ما موهایی است که به دلایل مختلف دچار ریزش شده اند و طی چرخه طبیعی می توانند با کمی توجه به رشد معمولی خود باز گردند. کنار گذاشتن رفتار های غلط به مو های ما کمک می کنند که به این چرخه بازگردند و از ریزش مو های بیشتری جلوگیری به عمل آید.

خیلی از افراد بدون درک این واقعیت به سراغ استفاده از محصولات شیمیایی و خارجی می روند تا بلکه کمک کنند تا موهایشان رشد مجدد را تجربه کند. اما لازم به انجام این کارها نیست! شما با رعایت چند اصول ساده و پرهیز از چند عامل اشتباه شاهد رشد مجدد موهایتان خواهید بود. برای درک بهتر عوامل مرتبط با جلوگیری از ریزش مو با این مطلب همراه باشید.

 

تغذیه نامناسب دارید؟

اولین و مهمترین عاملی که به جلوگیری از ریزش مو دامن می زند و به نوعی روی آن تاثیر مستقیم میگذارد، تغذیه نامناسب است. منظور ما از این عنوان، کلیه مواد معدنی لازم، ویتامین ها و دیگر مواد غذایی است که کیسه های ترشحی مو برای نگه داشتن و تولید بافت مو جدید به آنها نیاز دارند. روی آوردن به مواد غذایی نامناسب می تواند به ضرر موهای شما تمام شود.

نمی توان یک یا چند گزینه ممکن را در رژیم غذایی پیدا کرد که حاوی تمامی ویتامین ها و مواد معدنی لازم باشد و به جلوگیری از ریزش مو منجر نشود. بنابراین شما ملزم هستید تا طیف وسیعی از مواد غذایی لازم را درون رژیم خود بگنجانید. اگر از رژیم غذایی خاصی تبعیت می کنید که تمامی ویتامین ها و مواد معدنی را پشتیبانی نمی کند حتما از مکمل های غذایی استفاده کنید. از نوشیدنی های مضر و غذاهای آماده ای که سرشار از مواد نگه دارنده هستند نیز پرهیز کنید.

رفع ریزش مو با غذا

رویش مجدد مو

بیشتر بخوانید : بهترین غذای مو چیست؟

 

موهایتان را به حال خود رها می کنید؟!

نحوه مراقبت از مو، تاثیر بسیار بسیار مهمی روی جلوگیری از ریزش مو ها دارد. نوک گیری کردن مو ها برای عدم پیشروی موخوره، رنگ کردن بی رویه، استفاده از وسایل حرارتی و مواردی از این دست به جلوگیری از ریزش مو ها مرتبط هستند. شما نمی توانید یک دانه گیاه را داخل یک گلدان بکارید و اجازه دهید تا باد و باران و آفتاب برای رشد و تقویت آن تلاش کنند! جلوگیری از ریزش مو نیز با رها کردن مو به حال خود و عدم توجه  به ظاهر آن در ارتباط است. سعی کنید هر چند وقت یکبار سر موهایتان را کوتاه کنید، رنگ زدن را جز در موارد ضروری تعطیل کنید یا در مواقع خاصی که می خواهید از خانه خارج شوید از سشوار استفاده کنید.

جلوگیری از ریزش مو حتی به عدم توجه به موها در حین مرطوب بودن یا خشک بودن هم بر می گردد. عدم رطوبت رسانی به موها معضلی است که باعث خشک و شکننده شدن آنها می شود. در صورتیکه شستشو مداوم را مد نظر قرار دهید نیز موهایتان در معرض آسیب بیشتر قرار خواهند گرفت. سعی کنید یک حالت تعادل کلی در این رابطه ایجاد کنید تا نه موهایتان به سمت خشکی بیش از حد و نه رطوبت دائمی پیش بروند.

 

قدر روغن مو طبیعی را نمی دانید…

خیلی از افراد با فکر به این موضوع گمان می کنند که انتخاب یک روغن مو و اختصاص یک وقت کافی برای رطوبت رسانی و تغذیه بافت موها در میان مشغله های امروزی گم می شود. اما اگر می خواهید که شاهد رویش مجدد موهایتان باشید و کمک کنید تا این روند تسریع یابد، می بایست روغن مو مناسبی را انتخاب کنید که حداقل شب ها قبل از خواب آن را روی ساقه و کف سرتان ماساژ دهید. اختصاص یک تایم ده دقیقه ای به شما کمک می کند تا به جلوگیری از ریزش مو را کنترل کرده و از طرفی دیگر وظیفه اصلی خودتان را برای کنترل جلوگیری از ریزش موها به نحو احسن انجام دهید. قرار نیست تا روغن مذکور خیلی گران یا دارای مارک و برند خاصی باشد. روغن های گیاهی و طبیعی بهترین انتخاب برای ارتقا سلامت موهایتان هستند.

 

عامل مهم جلوگیری از ریزش مو: ورزش نمی کنید!

ورزش نکردن از چند جنبه به بدن و سلامت موهای ما در قالب جلوگیری از ریزش مو آسیب می زند. این چند جنبه به خودی خود از بی تحرکی و انباشت مواد مضر داخل بدن حکایت دارند. ورزش می تواند استرس را هم کاهش دهد که خود این موضوع یک دلیل جداگانه برای ریزش مو به حساب می آید. اگر در زندگی شخصی تان با هزار جور مورد استرس زا و التهاب آور دست و پنجه نرم می کنید، ورزش کنید.

حتی لازم نیست که حتما در یک باشگاه ورزشی نام نویسی کنید. انجام حرکات ساده و مناسب در خانه قبل از به سرکار رفتن یا در طول روز به شما حس بهتری داده و از طرفی برای رویش مجدد موهایتان هم عالی است. هنگامی که برنامه رژیم غذایی خود را برای تنظیم و عدم دامن زدن به مقوله جلوگیری از ریزش مو برنامه ریزی می کنید بهتر است یک برنامه ورزشی هم در کنار آن بگنجانید و به سلامت جسم و موهایتان کمک ویژه ای نمایید.

ورزش دشمن ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

بیشتر بخوانید : ورزش چه تأثیری بر کم مویی و رشد موی سر دارد؟

 

اختلال موکنی و از دست دادن حجم عظیمی از موها

یکی از مشکلاتی که برخی افراد با آن دست وپنجه نرم میکنند اختلال موکنی است. کندن مکرر مو سر، یا ابرو و مژه ها در این اختلال بیشتر دیده می شود و برخی افراد با موکنی مکرر به بی مویی می رسند. این مورد از این اختلال رشد مو را تحت تاثیر قرار داده و طبق نظر متخصصان اثر جبران ناپذیر این موضوع می تواند به آسیب دیدن موها و عدم رشد مو منجر شود.

با اینکه این اختلال در خیلی از افراد دیده نمی شود و نمی توان آن را عاملی حتمی، کلیدی و ثابت تصور کرد اما این موضوع یکی از جمله عوامل مهمی است که جلوگیری از ریزش مو را شامل شده و به از دست رفتن بخش های مختلفی از موهای سر منجر می شود.

 

گول محصولات شیمیایی را می خورید!

اینکه موهای شما چرب هستند، خشک یا نرمال به طبع برای پیدا کردن بهترین شامپو ممکن واجب است. اما عوض کردن فلان مارک شامپو به دلیل بهتر بودن دیگری نسبت به موردی که در حال حاضر مصرف می کنید به جلوگیری از ریزش مو یا تغییر آن کمکی نمی کند.

جلوگیری از ریزش مو حتی در مورد محصولات شیمیایی دیگر که برای رشد، زیبایی و نرم کردن موها مورد استفاده واقع می شوند نیز صادق است. شما می توانید موهای افرادی که شادابی و زیبایی بی وصف طبیعی دارند را با افرادی مقایسه کنید که دائما از محصولات شیمیایی استفاده می کنند اما تلاششان بی نتیجه است. سعی کنید یک شامپو مشخص را انتخاب کنید و فکر نکنید فلان برند قرار است برای جلوگیری از ریزش موهایتان معجزه کند.

 

 

بیشتر بخوانید : روغن موی گیاهی بهترین جایگزین داروهای شیمیایی برای ریزش مو

 

موهایتان را جلوی نور آفتاب نمی پوشانید؟!

آفتاب برای پوست و بدن تولید ویتامین D می کند و در آن شکی نیست. اما تابش مستقیم آن به خصوص در فصل های گرم ابدا به نفع موهای شما نیست. اگر موهایتان را ساعت ها بدون محافظت خاصی در برابر نور آفتاب قرار می دهید می توانید مطمئن باشید که به یکی از عوامل جلوگیری از ریزش مو کمک ناخواسته ای می کنید.

اگر قرار است در بیرون از خانه ساعت ها جلوی نور آفتاب قرار بگیرید حتما از کلاه استفاده کنید تا به پوست سرتان کمک کنید در برابر اشعه های مضر ماوراء بنفش محافظت شود. یادتان نرود که در مقوله جلوگیری از ریزش مو موهای سر شما هم مانند پوست صورت یا دست هایتان مستعد سوختن هستند و به یک ضد آفتاب مناسب نیاز دارند. آیا شما بدون ضد آفتاب جلوی نور خورشید می ایستید؟

می دانید که بعد از آن چه چیزی در انتظارتان است؟ پس از موهایتان هم انتظار نداشته باشید که بعد از چندین مرتبه قرار گرفتن مقابل نور خورشید سرحال و شاداب باقی بمانند.

رفع ریزش مو با ویتامین D در زنان

مو

بیشتر بخوانید : کدام ویتامین‌ها در رویش مجدد مو موثرند؟

 

نحوه بستن موهایتان را تغییر نمی دهید…

شاید این موضوع برای جلوگیری از ریزش مو کمی عجیب به نظر برسد اما نحوه بستن موهای سر و تغییر دادن دوره ای آن می تواند به شما کمک کند تا موهایی خوش حالت داشته باشید و روتین جلوگیری از ریزش مو را دور بزنید. اگر موهایتان را محکم می بندید مدتی آن را رها کنید، اگر فرق سر باز می کنید سعی کنید جهت آن را تغییر دهید، اگر به استفاده از ابزار آلات مختلف برای جمع کردن موها عادت دارید آنها را تغییر دهید تا هم برای خودتان تنوع ایجاد کنید و هم اینکه موهایتان را به ریزش از یک قسمت عادت ندهید.

بسیاری از افرادی که مدل بستن موهایشان را تغییر می دهند شاهد جان گرفتن دوباره ی موهای خود می شوند. اما آنهایی که از خیر دم اسبی بستن محکم موها نمی گذارند می توانند مطمئن باشند که جلوگیری از ریزش مو به طور عادی به یک موضوع حتمی تبدیل خواهد شد.

 

به عوارض دارو های مصرفی تان دقت نمی کنید!

اگر قصد استفاده از یک داروی خاص را دارید حتما در اینترنت عوارض آن را جستجو کنید. بسیاری از دارو ها شامل عوارض جلوگیری از ریزش مو و کم پشت شدن آنها می شوند و تا وقتی که مصرف آنها را متوقف نکنید نمی توانید شاهد رویش مجدد مو هایتان باشید. در صورت امکان موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید.