به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

درمان ریزش های ناگهانی مو با روغن موی گیاهی

ریزش های ناگهانی مو

از آنجا که انواعی از دلایل برای ریزش های ناگهانی مو وجود دارد، یافتن دلیل اصلی می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. این مطلب شایع‌ترین دلایل ریزش مو بر روی پوست معمولی سر را بررسی خواهد کرد. پس با ما همراه باشید.

در عین حال که ریزش مو حالت طبیعی و غیر ارادی دارد و دوره جدیدی برای جایگزینی آن وجود دارد؛ اما ریزش های ناگهانی مو ممکن است نشانه بیماری جدی تر پزشکی باشد که نیاز به ارزیابی توسط متخصص پوست و معالجه احتمالی دارد. در اینجا نه دلیل ریزش مو و نحوه مقابله با آنها آورده شده است.

اغلب ریزش های ناگهانی مو با بیماری‌ های سیستماتیک یا موارد داخلی همراه نیست و رژیم غذایی ضعیف یک عامل مکرر در این رابطه شناخته می شود. مو ممکن است به سادگی در نتیجه عوامل ژنتیکی از پیش تعیین‌شده و روند کلی پیری، نازک شود.

بسیاری از مردان و زنان ممکن است متوجه نازک شدن موهایی شوند که از دهه ۳۰ و ۴۰ سالگی ریزش آن ها آغاز می‌شوند. تغییرات زندگی، از جمله بیماری، ضربه عاطفی، محرومیت از پروتئین (در رژیم غذایی شدید)، و تغییرات هورمونی مانند دوران بارداری، بلوغ، و غیره ممکن است باعث ریزش های ناگهانی مو شوند.

اساسی ترین دلیل ریزش های ناگهانی مو چیست؟

تلوژن افلوویوم پدیده ای است که پس از بارداری ، جراحی سنگین ، کاهش شدید وزن یا استرس شدید رخ می دهد ، که در آن روزانه مقادیر زیادی مو ریخته می شود. معمولاً هنگام شامپو زدن  یا استایل دهی به مو متوجه ریزش و پایین آمدن یک دسته مو حجیم خواهید بود.

ریزش های ناگهانی مو در این رابطه همچنین می تواند یک عارضه جانبی از داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی ، مسدودکننده های بتا و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باشد. در طی تلوژن افلوویوم، مو سریعتر از حالت طبیعی از مرحله رشد آن به مرحله “استراحت” قبل از جابجایی سریع به مرحله ریختن یا تلوژن تغییر می کند.

علائم تلوژن افلوویوم چیست؟

زنانی با تلوژن افلوویوم معمولا به مدت ۶ هفته پس از یک رویداد پر استرس به ریزش های ناگهانی مو توجه می‌کنند. البته هیچ آزمایشی برای تشخیص تلوژن افلوویوم وجود ندارد، اما پزشک ممکن است از شما در مورد رویداد های اخیری که در زندگی تجربه کرده اید سوال کند و به دنبال دلیل اصلی ریزش مو شدید شما باشد. یافتن راه حل این معنی هستند که مو از یک چرخه کامل رشد عبور کرده‌است و این نشان می‌دهد که این چرخه ممکن است به علت استرس به سرعت افزایش یابد. در صورتی که هر یک از وقایع پر استرس یا عمل های جراحی پر اضطراب را تجربه کرده باشید، و تشخیص دهید که این مشکل به این دلیل مربوط است می توانید درمان را با روغن مو گیاهی آغاز کنید.

آیا شوره سر می‌تواند باعث از ریزش های ناگهانی مو شود؟

شوره سر یک مشکل رایج است که باعث پوسته‌ پوسته شدن پوست سر شما می‌شود. شوره سر همچنین می تواند به جز ظاهر پوست سر بر روی ریزش ناگهانی مو نیز تاثیر بگذارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این مسئله به شکل غیر مستقیم بر روی ایجاد این حالت تاثیر گذار است.

در بیشتر موارد، شوره سر مستقیما باعث از دست رفتن مو نمی‌شود. با این حال، خارش سر که می‌تواند منجر به آسیب رسانی به پوست سر شما شود. این موضوع می‌تواند به کیسه‌ های ترشحی مو آسیب بزند و منجر به ریزش های ناگهانی مو شود ( البته نه دلیل طاسی کامل). علاوه بر این، شوره سر می‌تواند ریزش مو را با آلوپسی آندروژنی افزایش دهد، این مسئله به شرایطی که باعث طاسی سر می‌شود، اشاره دارد. بهتر است که اگر با شوره سر دست و پنجه نرم می کنید هر چه سریعتر در صدد کاهش آن برآیید.

اما شوره سر چگونه بوجود می آید و همچنین از بین می رود؟ البته موارد زیادی وجود دارد می‌توانند باعث شوره سر شوند. از عادات شستشو مو تا شرایط پوستی همگی به ایجاد شوره و ریزش های ناگهانی مو مرتبط است. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث ایجاد شوره سر تان می‌شود، با پزشک خود و یا متخصص پوست در میان بگذارید.

شوره سر

شوره سر

آیا کراتینه کردن باعث ریزش های ناگهانی مو می شود؟

کراتینه کردن ارتباطی با رشد مو و یا ریزش مو ندارد. کراتینه کردن مو با فاصله کمی از پوست سر انجام می شود. حتی در این رابطه باید شامپو و مراقبت های مناسب را انجام داد. اگر یک رشد موی خوب بعد از کراتین شدن بوجود آید، صرفا یک اتفاق تصادفی است. اما هیچ مدرک فنی وجود ندارد که بیان کند که کراتین رشد را بهبود می‌بخشد و یا از ریزش های ناگهانی مو جلوگیری می‌کند. بنابراین احتمال بهبود یا ریزش مو وجود دارد. بنابراین بهتر است که قبل از انجام این کار تحقیقات لازم را به عمل آورید. اگر به نتیجه قطعی نیز می اندیشید بهتر است به سراغ درمان ریزش های ناگهانی مو با روغن مو گیاهی بروید.

مصرف ویتامین A بیش از حد و ریزش های ناگهانی مو

به گفته آکادمی امراض پوستی، مکمل ها و مواد غذایی حاوی ویتامین A می‌توانند باعث ریزش مو شود. مقدار ویتامین A مصرفی هر روزه برای بزرگسالان و کودکان بالای ۴ سال، ۵۰۰۰ واحد بین‌المللی (IU ۵ تا ۱۰۰۰۰) واحد است. پس هر مقداری بیشتر از میزان می تواند دلیل شایع ریزش های ناگهانی مو های شما باشد. خبر خوب این است که، این هم یک دلیل قابل ‌بازگشت برای از دست دادن مو است، و زمانی که مصرف ویتامین A اضافی متوقف شود، مو می تواند دوباره شروع به رشد کند.

تاثیر PH شامپو بر روی ریزش های ناگهانی مو

اگر می‌خواهید طراوت، درخشش و سلامت مو های خود را حفظ کنید، مهم است که از میزان pH مناسب در شامپو و دیگر محصولات مو آگاه باشید. در صورت استفاده از شامپو مناسب و روغن مو گیاهی می توانید ریزش های ناگهانی مو را متوقف نمایید.

موی شما متشکل از محور بسیار کوچکی است. محصولات مراقبت از مو قلیایی مهم ترین عوامل در تماس با این رشته ها محسوب می شوند. به طور ایده‌آل، محافظت از موهای سر هدف هر شخصی است که از این محصولات استفاده می کند. برای انجام این کار، باید یک شامپو مناسب را انتخاب کنید تا چربی اضافه پوست سر را شستشو داده و به موهای خود کمک کنید که رطوبت لازم را حفظ کنند.

این مسئله برای موهای رنگ شده رنگ و لعاب جدی تری دارد. برای جلوگیری از خشک شدن موها ، پوست سر شما به طور طبیعی روغن هایی با pH کمی اسیدی برای بستن ساقه مو ایجاد می کند. با این حال ، رنگ کردن مکرر مو می تواند منجر به تولید بیش از حد چربی سر شما شود و موهایتان بیش از حالت عادی چرب شود.

شامپویی با سطح pH مناسب نه تنها به تمیز کردن پوست سر تان کمک می‌کند، بلکه بعد از برخورد با موهای شما، پوست سر را از تولید خیلی زیاد روغن طبیعی محافظت می کند. از سویی دیگر شامپویی با ph مناسب اجازه نمی دهد تا ریزش های ناگهانی مو را تجربه کنید. البته مهم است که بدانید این عامل تنها ترین و مهمترین عامل جهت ریزش های ناگهانی مو نیست، اما بی تقصیر نیز عمل نمی کند.

جلوگیری از ریزش ناگهانی سر

ریزش مو

تغییرات هورمونی عامل مهمی در ریزش مو

همانطور که تغییرات هورمونی ناشی از بارداری می‌تواند باعث ریزش مو شود، تغییرات هورمون های مردانه و زنانه نیز در این خلال نقش موثری دارد. این مسئله می‌تواند باعث ایجاد افلوویوم تلوژن شود، و احتمالا اگر شما سابقه خانوادگی از دست دادن مو داشته باشید، ممکن است این عامل موثرتر از حالت عادی عمل کند. لازم به ذکر است که تغییر در تعادل هورمونی که در دوران یائسگی رخ می‌دهد نیز می‌تواند نتیجه یکسانی داشته باشد، به این دلیل که هورمون مردانه روی پوست سر فعال می‌شوند.

از جنبه ای دیگر مشکلات مرتبط با تیروئید نیز در این میان بی تقصیر نیست. وقتی بدن شما هورمونی که مسئول متابولیسم، ضربان قلب و حالت روحی تان می‌شود، را به میزان لازم تولید نمی کند گفته می‌شود کم کاری تیروئید بوجود آمده است. اگر بدن شما مقدار زیادی هورمون در بدن خود ایجاد کند، پر کاری تیروئید ایجاد می شود. هورمون تیروئید مسئول نرخ متابولیک پایه بدنتان است و این موضوع به رشد مو، پوست و ناخن‌ ها نیز شدیدا مرتبط است

بنابراین زمانی که مقدار مناسب از این هورمون را در بدن دریافت نکنید، ممکن است متوجه تغییراتی در عملکردهای بدنی تان شوید. مصرف قرص های لازم درمانی تجویز شده توسط پزشک این مشکل را حل خواهد کرد. برای رشد و تقویت ریزش های ناگهانی مو های از دست رفته در این رابطه نیز روغن مو به صورت ویژه عمل خواهد کرد. لازم به ذکر است که اثر این روغن ها کاملاً ثابت است.

رابطه مشکلاتی نظیر استرس و افسردگی و ریزش مو

استرس عاطفی کمتر از استرس جسمی باعث ریزش مو می شود؛ اما  گاهی می تواند عامل مهمی محسوب شود. در اصل این مسئله مشکلی را که از قبل وجود دارد، تشدید می کند. خوشبختانه، مانند ریزش مو به دلیل استرس جسمی، این نوع ریزش های ناگهانی مو نیز با روغن مو گیاهی قابل درمان است. اگرچه مشخص نیست که آیا کاهش استرس می تواند به موهای شما کمک کند، یا برعکس. برای مقابله با استرس و اضطراب در کنار مصرف روغن مو گیاهی بیشتر ورزش کنید و مدیتیشن را نیز فراموش نکنید.

قطع ریزش های ناگهانی مو ی سر

روغن مو

استفاده از روغن مو گیاهی برای ریزش های ناگهانی مو

عوامل ذکر شده تنها بخش کوچکی از معضلات ریزش های ناگهانی مو هستند، اما با این حال مهم ترین عوامل به شما می روند. اگر به هر دلیلی دچار ریزش های ناگهانی مو شده اید جای نگرانی نیست. با استفاده از روغن مو گیاهی مشکلات هورمونی، تغییرات ph شامپو و یا کراتینه کردن و رنگ زدن مو بیش از حد با رعایت نکات گفته شده موهای شما را به حالت سابق باز می گردانند. همچنین نباید فراموش کنید که استفاده از روغن مو گیاهی در چنین حالتی باید با پیگیری های لازم و مداوم همراه باشد.

حتی مشکلات ریزش مو ارثی آقایان ( که بیشتر از خانم ها است) و خانم ها با پیگیری سریع و استفاده مکرر قابل درمان هستند. روغن های ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو قابل تهیه از سایت oil-ir.com، کاملاً طبیعی طوری طراحی شده اند که با کلیه پوست ها سازگار هستند. و از سویی دیگر متخصصان درمان ریزش های ناگهانی مو می باشند. گاهی اوقات که هیچ کدام از موارد ذکر شده در ریزش های ناگهانی مو تاثیر ندارند، و تنها شرایط پوستی موجب پیشامد این حالت است شما می توانید با پیگیری های لازم روند رشد موهایتان را سرعت کرده و بهبود دهید.