به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

مهمترین دلایل سفید شدن مو در سنین پایین

دلایل سفید شدن مو

سفید شدن مو امری اجتناب ناپذیر است که ممکن است برای هر شخصی حتی در سنین نوجوانی و ورود به دوره بلوغ رخ دهد. تغییر رنگ موها به عوامل مختلفی بستگی دارند و همین مسئله نشان دهنده آن است که برای پیشگیری از تبدیل شدن تک تک موهای مشکی، قهوه‌ای، بلوند و غیره، به رنگ سفید راه حل های متفاوتی وجود دارد.

البته نباید فراموش کرد که وجود یک یا دو تار موی سفید یک بحران جدی تلقی نمی شود، اما برخی ها شاهد تبدیل تدریجی رنگ تیره موهای خود به خاکستری و سپس سفید مطلق هستند. این روند سفید شدن مو درمان خاص خود را دارد و برای اینکه به کنترل هرچه بهتر آن ها بپردازیم می توانیم حتی این روند را متوقف کنیم. اما در ابتدا باید ببینیم دلیل اصلی مشکل کجاست؟

جلوگیری از سفید شدن مو

سفید شدن مو

اصلاً چرا موها سفید می شود؟

اول از همه، باید درک کنید که در واقع رنگدانه باعث می شود که رنگ موهایمان مشکی، قهوه ای یا بلوند باشد. رنگ در واقع یک عنصر کامل از خود مو نیست. حتماً در تبلیغات یا منابع مختلف برای فروش محصولاتی که تغییر رنگ مو را عرضه می کنند، دیده اید که اظهار می شود مو عملاً بافت سفیدی دارد. و به عنوان بخشی از روند عادی پیری، تولید رنگدانه در بدن شما کاهش می‌یابد، و در نهایت موهای سفید و خاکستری از موهای تیره بیشتر خودنمایی می کنند. پس سفید شدن مو یک تغییر جدید نیست بلکه بازگشت مو به حالت ابتدایی و فاقد رنگ خویش است.

برخی از افراد، سفید شدن مو های خود را به صورت تدریجی در  سن ۳۰ سالگی مشاهده می کنند و تعداد قابل ‌توجهی از از افراد بعد از سن 50 سالگی، شاهد سفید شدن بخش عظیمی از موهای خود هستند. اما برای این فرآیند خیلی هم غیر معمول نیست که در ۲۰ سالگی با موهای خاکستری روبه رو شوید.

این که یک شخص زودتر از شخص دیگر، سفید شدن مو را تجربه می کند، تقریبا به طور کامل به ژنتیک وی بستگی دارد؛ اما محققان هنوز در حال بررسی هستند که متوجه شوند دقیقا کدام ژن در این روند دخیل است؟ اگر چه هنوز در مورد اینکه آیا استرس باعث سفید شدن مو می‌شود یا خیر اطلاعات کاملی ارائه نشده است. با این حال می توان آن را یک امر مهم تلقی کرد چرا که همین استرس دلیل مهمی برای ریزش مو محسوب می شود.

به عبارت دیگر، برخی از مسائل مرتبط با بدن شخص وجود دارند که می‌توانند به سفید شدن مو زودرس کمک کنند. اگرچه داشتن موهای سفید در دهه ۲۰ سالگی به طور خودکار به این معنا نیست که شما بیماری یا مشکل خاص سلامتی دارید.

البته همه خوب می دانند که سفیدی مو در حالت عادی و بر حسب فرهنگ رواج یافته در ناخودآگاه مردم مختلف، نشانه پیر شدن است. اما این موضوع عملاً صحت ندارد و پیری زودرس با سفید شدن مو اتفاق نمی افتد. در عین حال، دانستن این که سفید شدن مو می‌تواند با سلامتی شخص ارتباط داشته باشد، ممکن است به شما کمک کنند بفهمید چرا تنها کسی هستید که در خانواده تان دچار سفیدی مو تدریجی شده اید؟! یا اینکه چطور می توانید پیشروی هرچه سریعتر این روند را درجا متوقف کنید؟ در ادامه این مطلب اطلاعات لازم برای یافتن پاسخ این پرسش ها آورده شده است.

تاثیر استفاده از ویتامین و تنظیم هورمون ها بر سلامت مو

نباید فراموش کنید که تنظیم هورمون هایی که از غده تیروئید ترشح می شوند، در کنار مصرف منظم ویتامین های لازم نظیر ب 12 و ب 6، با ترک سیگار و تاثیر آن بر سلامت مو تا چه حد چشمگیر است. علاوه بر اینکه پس از مدتی می توانید شاهد تغییر رنگ موهای خود باشید، به جلوگیری از ریزش موهایتان هم کمک شایانی خواهید کرد. این موارد در تقویت فولیکول های مو و ضخیم شدن ساقه مو هایی که در آینده رشد می کنند، نیز موثرند.

سفید شدن مو و اختلالات هورمونی تیروئید

غده تیروئید یک غده کوچک به شکل پروانه است، که هورمون‌های لازم بدن را تولید می‌کند. این هورمون‌ها، در تنظیم هر فرآیند بدنی نظیر، نرخ ضربان قلب، چرخه قاعدگی و غیره دست دارند. بنابراین جای تعجب ندارد که تیروئید شما به عنوان یک بازیگر کلیدی در حفظ رنگ مو هایتان موثر باشد.

تیروئید بیش از حد فعال یا کم کار ممکن است دلیل مهمی برای خاکستری شدن و سپس سفید شدن موها در یک شخص می باشد. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که هورمون های تیروئید به طور مستقیم فولیکول های مو ما را تحت تاثیر قرار داده، و بخش هایی از آن را که مسئول تولید رنگدانه هستند، ترغیب یا تضعیف می کند. تشخیص این مسئله با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم معین می شود. در این صورت شما می توانید به جلوگیری از سفید شدن تدریجی موهای خود با دارو های ارائه شده کمک کنید.

تارهای سفید لا به لای مو

موی سفید

اختلالات خود ایمنی برای سفیدی مو

وقتی اختلالات خود ایمنی دارید، سیستم ایمنی بدن تان برای مقابله با عامل خارجی که برای بدن خطرناک است، اشتباهاً به بدن شما حمله می‌کند. این به آن معنی است که برخی از اختلالات مربوط به سفید شدن مو در سنین کم، همچون ویتیلیگو نیز می‌تواند به دلیل حمله به سلول‌های مسئول تولید رنگدانه‌ها در بدن باشد. بنابراین شما شاهد سفید شدن مو ها به سرعت خواهید بود.

اختلالات خود ایمنی در حقیقت به ریزش شدید مو نیز مرتبط می شوند، چرا که سیستم ایمنی بدن می تواند به موها به عنوان عامل خارجی حمله کرده و باعث ریزش شدید آن ها شود. با اینکه این اختلال دلیل عمده سفید شدن مو یا ریزش مو نیست، اما عامل مهمی به حساب می آید.

سفید شدن مو با سیگار کشیدن و مصرف الکل

همانطور که در بخش نخست مطلب اشاره شد، ارتباط بین سیگار کشیدن و سفید شدن مو زودرس هنوز به طور کامل درک نشده است؛ اما این ارتباط قطعا برای دهه‌ ها در مطالعات مختلف بررسی شده است و به عاملی مهم و تاثیر گذار بدل شده است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که داشتن موهای خاکستری قبل از سی‌ سالگی بین افراد سیگاری بیشتر از بقیه جمعیتی که سیگار نمی کشند، شایع است.

از طرفی دیگر مصرف الکل و تاثیر آن بر بدن و مو امری اثبات شده است. شما می توانید انتظار داشته باشید که با شروع مصرف نوشیدنی های الکلی ریزش و سفید شدن مو شدید تری را نسبت به یک فرد پاک و عاری از این مواد مشاهده نمایید. با اینکه مصرف سیگار و نوشیدن الکل در بین جوانان و نوجوانان رواج بیشتری دارد، دیدن موهای سفید شده در دهه بیست الی سی سالگی چندان هم دور از انتظار نیست.

تاثیر مواد غذایی روی سفید شدن مو

برخی از نقص‌ های مواد غذایی مصرفی به طور مستقیم به سفید شدن مو زودرس مرتبط هستند. در بسیاری از موارد، کمبود رنگدانه مو عامل اصلی برای سفید شدن مو در سنین پایین است. تولید رنگدانه برای مو، به تغذیه مناسب و مکمل ‌های غذایی بستگی دارد. عدم وجود مغذی هم به طبع، باعث کاهش ملانین در پایین سطح ممکن می‌شود.

برای مثال، کمبود ویتامین ب 12 علاوه بر تاثیرات جبران ناپذیری که بر سلامت جسم می گذارد، می تواند باعث ریزش مو و تشویق موها به سفید شدن شود. این ویتامین در تخم ‌مرغ، گوشت، مرغ و محصولات لبنی یافت می‌شود. بنابراین اگر یک گیاه خوار هستید ( یا در غیر این صورت مصرف پروتئین خود را محدود می‌کنید) می‌توانید مطمئن باشید که شاهد سفید یا خاکستری شدن تدریجی موهای خود باشید. اگر در این رابطه یقین کافی را ندارید می توانید موضوع را با پزشک متخصص تغذیه مطرح کنید.

آیا راهی برای تغییر رنگ موهای سفید وجود دارد؟

این که آیا موهای خاکستری می‌توانند مجدداً سیاه یا تیره شوند یا خیر، عمدتا به علت سفید شدن موهای شما بستگی دارد. اگر ژنتیک دلیل سفیدی مو باشد، کار زیادی برای معکوس کردن تغییر رنگ مو وجود ندارد. اما اگر این مسئله یک مشکل اساسی مربوط به کمبود ویتامین، یا کشیدن سیگار است، می توانید با پزشک مشورت کنید تا ببینید بهترین تصمیمی که می توانید برای رفع این مشکل بگیرید، چیست؟

زمانی که این مشکل درمان شود، جلوگیری از سفید شدن مو بدون نیاز به رنگ زدن به آن، یا استفاده از محصولات شیمیایی ممکن می شود. با این حال، هر نوع درمان به ویژگی جسمی و شرایط پزشکی شما مرتبط است. به عنوان مثال، در مورد مشکلات هورمونی تیروئید که در بخش قبل به آن پرداختیم، رنگ دانه‌ های مو اغلب بعد از درمان هورمونی مجدداً تولید رنگ را از سر می گیرند. راه دیگر برای تولید رنگدانه ‌ها با در صورت کاهش ویتامین خانواده های گروه B مصرف ویتامین b12 است. البته مجدداً تاکید می کنیم که همه چیز به شرایط جسمانی شما و شرایطی که پزشک آن را تعیین می کند وابسته است.

اصلی ترین دلیل سفید شدن مو

جلوگیری از ریزش مو

چگونه جلوی سفید شدن موها را بگیریم؟

با تمام این تفاسیر، شاید تغییر در روند عادی زندگی و توجه بیشتر از گذشته به موها گزینه ی بسیار معقولی به حساب آید. چرا که حتی رشد و ظهور یک تار مو سفید هم می تواند برای بسیاری از آقایان و خانم ها ناراحت کننده باشد. برای اینکه یک یا چندین تار مو رشد صعودی پیدا نکنند استراتژی های متعددی وجود دارد که می توانید در پیش بگیرید.

  1. چای سیاه بخورید. این چای با آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارد به مهار رشد موی سفید کمک می‌کند.
  2. استفاده از اسفناج را فراموش نکنید. اسفناج گیاهی موثر در تجمع رنگدانه های مو محسوب می شوند.
  3. زردچوبه را دست کم نگیرید. سیاه و پرپشت بودن موها به میزان استفاده از این چاشنی در غذاهای مختلف بستگی دارد.
  4. مصرف حبوبات باعث تقویت سلامت مو و پیشگیری از سفید شدن مو زودرس می شود. سعی کنید انواع حبوبات را در رژیم غذایی خود به طور منظم بگنجانید.
  5. همه خوب میدانند که هویج حاوی ویتامین A بسیار زیادی است. این ویتامین نقش کلیدی در افزایش ملانین بدن دارد و به کنترل و پیشگیری از سفید شدن مو کمک می کند.
  6. از روغن مو استفاده کنید. بله! روغن مو با تغذیه کردن ریشه و ساقه موها اجازه نمی دهد تا موهای شما روند صعودی سفید شدن را تجربه کنند. البته روغن مویی که می توانید در این زمینه به کار بگیرید، باید شامل تمامی ویتامین ها، مواد معدنی لازم و چربی های ضروری باشد.

پیشنهاد ما به شما استفاده از دو نوع روغن است که مجموعاً خواص و عصاره چند گیاه دیگر را درون خود جای داده اند. این دو روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو نام دارند، و از oil-ir.com به راحتی قابل تهیه اند.