به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

حفظ رطوبت و درمان خشکی مو

سر و کله زدن با خشکی مو، یا کدر و زمخت شدن آن ها در اثر عوامل متعدد، یک امر ناخوشایند محسوب می شود. البته این تنها شما نیستید که موهای خشک دارید و سعی می کنید راهی برای بهبود ظاهر و حفظ رطوبت آنها بیابید. امروزه ماسک‌ها، روغن های گیاهی و درمان‌های مرتبط با خشکی مو نه تنها برای به ارمغان آوردن رطوبت لازم به ساقه مو طراحی شده‌اند؛ بلکه کمک می کنند تا حداکثر کارایی در حداقل زمان به دست آید.

آن‌ها همچنین مو و پوست شما را با مواد مغذی ضروری برای ترمیم آسیب، نرم کردن رشته‌ها، افزایش رنگ مو و افزایش درخشش، تغذیه می‌کنند. اما قبل از اینکه به سراغ بهترین درمان برای خشکی مو برویم، بیایید به ریشه مشکل برسیم: «چه چیزی باعث ایجاد خشکی مو و آسیب آن می‌شود و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا در وهله اول از ایجاد این حالت اجتناب کنید؟»

تاثیر خشکی مو

سلامت مو

چه چیزی باعث آسیب زدن و خشکی مو می شود؟

همانطور که میدانید، دلایل زیادی وجود دارند که به خشکی مو و آسیب رساندن به بافت آن، کمک می‌کنند. یکی از آن‌ها استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی، کاربرد مواد شیمیایی روی طول موها و عدم توجه به دیگر موضوعات مانند رها کردن مو زیر شال و کشیدن مو در اثر عوامل مختلف است.

این امر برای کسانی که دائما موهای خود را رنگ می کنند و یا به طور بالقوه آنها را فر می‌زنند، رخ می‌دهد. به همین دلیل است که عمده متخصصان فعال در زمینه مو اظهار می کنند؛ که دو عمل فوق باعث سوختگی مو و آسیب دیدگی آن می شود و هرگز  این دو عمل را در یک زمان انجام ندهید. اگر موهایتان را رنگ می کنید در همان لحظه از فر کردن یا صاف کردن شان خودداری کنید، یا برعکس.

یک دلیل بالقوه دیگر برای خشکی مو می‌خواهید؟ هنگامی که رشته‌های موهایتان را فورا بعد از حمام سشوار می کشید، رطوبت موجود را از بین می برید؛ که این موضوع باعث ایجاد شکستگی، آسیب و در نهایت خشکی مو می‌شود.

برای جلوگیری از این کار، توصیه بر این است که از ابزار های مرتبط با حالت دهی مو تا جایی که ممکن است اجتناب کنید. و وقتی این کار را انجام می دهید، تنظیم گرما را کاهش دهید تا موهایتان را نسوزانید. استفاده از یک دمای مناسب و دور گرفتن سشوار از کف سر و به خصوص ریشه مو به شما این امکان را می دهد، تا همواره رطوبت مو را درون آن حفظ کرده و از خشکی مو جلوگیری کنید.

دیگر عوامل بالقوه خشکی مو که بسیار هم اهمیت دارند، شامل بیش از حد شامپو زدن ( مخصوصا به طول مو)، استفاده از محصولات نامناسب، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و عوامل محیطی دیگر و البته استفاده از دارو های خاص است. در ادامه چند نکته برای اجتناب از خشکی مو آورده شده است که پیشنهاد میکنیم حتما آنها را مورد توجه قرار دهید، تا موهایی جذاب و خوش حالت داشته باشید.

حفظ تعادل برای رطوبت مو

خشکی مو شدید یا زیاد مرطوب بودن آن هر دو به ضرر موهایتان تمام می شوند. حتماً بارها شنیده اید که می گویند موی مرطوب شکنندگی و آسیب پذیری بالایی دارد؟ این موضوع نشان می دهد که حفظ رطوبت مو در یک حالت بهینه از ایجاد دو حالت ذکر شده مهم تر است. انتخاب شامپو مناسب به شما کمک می کند تا در این روند موفق عمل کنید. اگر نمی دانید کدام شامپو برای شما مناسب است حتما راهنمای انتخاب بهترین شامپوی سر را از دست ندهید.

اکثر شامپوها دارای مواد شوینده ای هستند که روغن و رنگ را از مو جدا می‌کنند و این مسئله خود نکته و دلیل مهمی برای خشکی مو است. پس استفاده از شامپویی که کم‌ترین غلظت مواد شوینده را دارد، می تواند گزینه مناسبی به نظر برسد. در انتخاب شامپو سر حتما به ترکیبات و pH آن دقت کنید.

خشکی بیش از حد مو

خشکی مو

ایجاد یک لایه محافظ برای مو

قبل از شستشو سر، ایجاد یک لایه حفاظتی برای مو حکم طلا را دارد. هنگامی‌که شامپو مناسب سر خود را یافتید می توانید این روند را دنبال کنید. در حقیقت شما با استفاده از روغن گیاهی سوپر میکس مو یک شب قبل از حمام رفتن آن را به کف سر ماساژ داده و صبح روز بعد با شستشو مناسب هم به حفظ طراوت و فرار از خشکی مو پناه آورده اید، و هم یک لایه محافظ برای موهایتان ایجاد کرده اید. پس از بیرون آمدن از حمام نیز می توانید از روغن ترکیبی گیاهی میکس مو برای بافت و ساقه موها استفاده کنید. این دو روغن بدون هیچ عارضه ای کمک می کنند تا یک لایه تغذیه ای و محافظ روی موهایتان ایجاد کنید.

نگرش خود به نرم‌کننده های شیمیایی تغییر دهید

همه ما می‌دانیم که وظیفه نرم کننده های مو برای خشکی مو چیست. انتخاب نرم کننده های شیمیایی باید مانند خرید شامپو مناسب با وسواس خاصی انجام شوند چرا که تاثیر دریافتی از این محصولات عمدتا با کاهش عمر مفید مو ها همراه است و مهم ترین اثر تخریبی آنها را می توان ریزش مو و خارش پوست سر دانست. پس برای ارتقا وضعیت خشکی مو بهتر است انتخاب عاقلانه ای داشته باشید و به جای تمرکز روی پوست سر به ساقه و نوک موهایتان اهمیت دهید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید تاثیر نرم کننده ها و مواد شیمیایی بر روی سلامت مو را مطالعه کنید.

تغییر عادات خشک کردن مو

هر چیزی که سرعت خشک کردن مو ها بعد از شستشو را بالا ببرد، یعنی به همان نسبت خشکی موهایتان را هم افزایش می دهد. در اصل افزایش گرما به معنی موهای آسیب دیده بیشتر است. بنابراین بهتر است حوله ی مناسبی انتخاب کنید.

بعد از حمام با فشار ساقه موهایتان را خشک نکنید و سشوار و وسایل مشابه را کنار بگذارید. سعی کنید با یک حوله مناسب که بخش مشخصی از آب و رطوبت موهایتان را می گیرد، موهای خود را آرام خشک کنید و اجازه دهید مابقی رطوبت موجود در آن به صورت عادی باقی بماند.

شانه کردن موها در چنین حالتی نیز می تواند عمر و سلامت موهایتان را به خطر بیندازد. خشک کردن کف مو از ساقه آن ها اهمیت بیشتری دارد. البته، ابداً از اسپری های کاهش چربی مو برای به تعویق انداختن شستشو استفاده نکنید، چرا که این محصولات نیز شیمیایی بوده و در دراز مدت میتوانند تاثیر نامناسبی روی موهایتان داشته باشند.

آسیب مو بر اثر خشکی بیش از حد

تقویت مو

خنک کردن موها به جای اعمال حرارت بیشتر!

شاید عجیب به نظر برسد اما استفاده از دکمه مربوط به خشک کردن مو روی سشوار با دمای کم و خنک، بعد از دمای گرم بهترین راهکار برای حفظ رطوبت و فاصله گرفتن از آسیب جدی به موها است. قرار دادن یک دمای مشخص چند دقیقه ای روی مو ها و پوست سر باعث از بین رفتن سلامت مو می شود و در نهایت خشکی مو را شاهد خواهیم بود. اگر با باد خنک سشوار تمام بخش های مو را پوشش دهید می توانید مطمئن باشید که بخش اعظمی از مرطوب بودن و خوش حالت بودن مو حفظ شده و نیاز به مراقبت بیشتر از لحاظ خشکی مو نخواهید داشت.

خلاقیت به خرج دهید

همه خوب می دانند که خوابیدن با موهای خیس نه به نفع مو و نه به نفع سلامت سر است. این روش باعث خشکی مو در حداکثر ترین حالت ممکن می شود. پس بهتر است خلاقیت به خرج دهید. اگر شب به حمام میروید حتما موهای خود را خشک کرده یا زمان شستشو را با زمان خوابیدن با فاصله زیاد تنظیم کنید. در این شرایط می‌توانید آسیب رساندن به مو را به حداقل برسانید و وقت خود را برای خوابیدن، قهوه، یا هر چیز دیگر در صبح به حداقل برسانید. این مسئله حتی برای صبح روز بعد هم صدق می کند. چرا که موهای خیسی که در طول شب بدون کنترل خشک می شوند در هنگام شانه زدن و بستن بسیار خشک و بد حالت خواهند شد. در این صورت شما نمی توانید انتظار داشته باشید که رطوبت مو حفظ شده یا سلامت مو پایدار باقی بماند.

از درخشان کننده های مصنوعی بپرهیزید

مطمئنا استفاده از اسپری‌های درخشان کننده مو برای بخشیدن ظاهری زیبا و جوان به آنها نقشی اساسی ایفا می کنند، اما این محصولات، به جز تولید عوارض طولانی مدت، ظاهری فیک و تقلبی به موهایتان می بخشند. تاثیر لحظه ای این روغن ها کمکی به بهتر شدن وضعیت خشکی موهایتان نخواهد کرد. پس بهتر است از آنها اجتناب کنید.

روغن‌ گیاهی مو که از خشکی مو جلوگیری می کند، پوست سر را صاف و تمیز کرده، و این مسئله در هنگام رشد موهای جدید نیز باعث درخشان شدن و زیبایی طبیعی آنها خواهد شد. موهایی که با کیسه های ترشحی تغذیه شده و پوست سر پاک رشد می کنند در شکل گیری درخشش و خوش حالت بودن نیازی به محصولات دیگر نخواهند داشت.

با اینکه اکثر برند های مرتبط با این نوع اسپری ها می توانند تبلیغات چشمگیر و گول زننده ای داشته باشند؛ اما نمی توانند کمکی به سلامت مو یا بهتر شدن ظاهر موهایتان کنند. بنابراین اگر به حفظ رطوبت و عدم خشکی مو می اندیشید بهتر است خرید و استفاده از این دست محصولات را کنار بگذارید.

سلامت مو و رفع خشکی مو

ریزش مو

مزیت روغن گیاهی مو نسبت به روش های رایج چیست؟

اکثر متخصصان برای درمان موی خشک، توصیه می‌کنند که روشی را به کار بگیرید که علاوه بر کاهش خشکی مو بتوانید درخشان شدن، تغذیه شدن مو و شادابی آن را شاهد باشید. نه اینکه پس از درمان عیوب و عوارض دیگر گریبانگیر شما شوند. برای دریافت بهترین نتیجه، پیگیری زیاد و انجام مداوم نیز موثر است. بسته به ظهور مشکل برای هر شخص این روند می تواند متفاوت باشد؛ اما دریافت نتیجه نهایی در 90 روز بهترین و موثر ترین درمان محسوب می شود. اما کدام درمان؟

مواد اولیه در روند درمان خشکی مو حرف اول را می زنند. پس در انتخاب نوع و روش انجام باید دقت لازم را به خرج دهید. روغن گیاهی مو، حاوی روغن‌های طبیعی غنی از اسید های چرب امگا ۳ است که برخلاف سایر روغن‌ها، بدون سنگین کردن مو و چرب کردن آن به طور کامل به بافت و ریشه مو جذب می‌شوند. علاوه بر این، وجود ویتامین های لازم برای رشد و تقویت مو به کمک همین روغن گیاهی مو جذب آن می شود.

دو روغن معرفی شده در میانه این مطلب با نام، روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو که تنها از oil-ir.com قابل تهیه اند، شناخته می شوند. این دو روغن در عین کنترل خشکی مو و حفظ شادابی موها، درخششی طبیعی و ظاهری جوان را با عناصر ذکر شده، به موهایتان می بخشند.