به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

راهنما جامع جلوگیری از ریزش مو

راهکار جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو معضل امروز و دیروز نیست. همواره افراد زیادی را می توان یافت که با مشکل ریزش مو و جستجو برای امکانی جهت رویش مجدد مو دست و پنجه نرم می کنند. فارغ از نوع زندگی امروزی مسائل و جزئیات بی شماری در این رابطه دخیلند که به پیشروی ریزش مو ها کمک می کنند. جلوگیری از ریزش مو هایی که الگوی طاسی ارثی دارند، مسئله جداگانه ای است که پیشگیری در مورد آن می تواند به کنترل اوضاع کمک کند.

اما جلوگیری از ریزش مو با توجه به عواملی چون کمبود یک ویتامین خاص یا عدم مصرف یک نوع ماده معدنی ویژه و مهم همین افراد درگیر را به تکاپو می اندازد، تا به فکر خرید محصولات و روغن مو باشند. مشکلاتی از این قبیل توسعه محصولات شیمیایی را به شدت افزایش داده است، و طبعاً به دلیل اینکه، ما ناغافل کیفیت را به کناری نهاده و زمان بیشتری خریداری می کنیم؛ چشممان تبلیغات و محصولاتی غیر استاندارد را می گیرد که اگر به راهنمای استفاده از آنها رجوع کنید، در کنار ویژگی جلوگیری از ریزش مو، لیستی از عوارض مصرف را ذکر کرده اند. در حالیکه روغن ها و گیاهان طبیعی فارغ از گوی سبقت محصولات و ماسک ها یا ژل های شیمیایی قرار دارند، و از زمان درمان مشکلات پوست مو و زیبایی مختلف نظیر ریزش مو به کمک ما آمده اند.

جلوگیری از ریزش مو سر و صورت با کمک روغن مو و روغن ریش نیز نتیجه‌ی یک ساله یا دوساله را در پی نخواهد داشت. مزیت استفاده از مواد و محصولات طبیعی چنین است که پایداری مثال زدنی و عوارض نزدیک به صفر، به هر گزینه مناسب دیگری می چربد. و از سویی دیگر این محصولات با هزینه مناسب خود می توانند توسط همه افراد با ویژگی های متنوع موهای چرب، خشک و معمولی بکار برده شوند.

این مسئله را می توان با پر کردن سبد خرید از انواع شامپو ها و سِرُم ها یا قرص های شیمیایی مقایسه کرد که، علاوه بر هزینه گزاف پیامد ها و عارضه های خاص خودشان را به همراه دارند. اگر تجربه ریزش مو را دارید و به جلوگیری از ریزش مو های سر و صورتتان می اندیشید، می توانید ادامه این مطلب را جهت دریافت راهنمایی بهتر دنبال نمایید.

جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

چرا موها به شدت دچار ریزش می شوند؟

عوامل زیادی وجود دارند که با آگاهی از آنان می توان به جلوگیری از ریزش مو اهتمام ورزید. ریزش مو قسمتی از زندگی روزمره است. و به این معنی است که باید هر روز بخش و تعداد مشخصی از موهایتان را از دست بدهید. بنابراین جلوگیری از ریزش مو های طبیعی تقریبا یک اشتباه رایج است.

ما به طور متوسط حدود ۸۰ رشته مو را در طول روز از دست می‌دهیم.  مساله این است که وقتی به ریزش مو شدید دچار می شویم، عوامل بالقوه زیادی وجود دارند که مشخص کردن دلیل دقیق اینکه چرا دچار این وضعیت شده اید، کمی دشوار است. مهم ترین دلایل ریزش مو جهت جلوگیری از ریزش مو در ادامه لیست شده اند:

  • ژنتیک: این امکان وجود دارد که شما از لحاظ ژنتیکی مستعد ریزش و نازک شدن موهایتان باشید، که به این معنی است که باید برای جلوگیری از ریزش مو به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. کیسه‌های ترشحی مو به هورمون‌های مردانه حساس هستند و این حساسیت باعث می‌شود فولیکولها به تدریج کوچک‌تر شوند و موهای بیشتری را از دست بدهید.
  • واکنش های بدن: جلوگیری از ریزش مو در این مرحله نتیجه یک محرک است. ریزش مو بیش از حد عادی به داشتن یک زمینه ژنتیکی وابسته نیست. بلکه به ناراحتی هایی، مانند کمبود مواد لازم، استرس شدید، رژیم غذایی و یا یک بیماری وابسته است.
  • هورمون‌ها: نقش بزرگی در تنظیم چرخه رشد مو ایفا می‌کنند. استروژن ها (هورمون‌های زنانه)مو هستند و به حفظ مو در فاز رشد خود برای مدت‌زمان بهینه کمک می‌کنند. آندروژن (هورمون‌های مردانه) خیلی دوستدار موها نیستند و می‌توانند چرخه رشد مو را کوتاه کنند.
  • غده تیروئید به تنظیم متابولیسم بدن با کنترل تولید پروتئین‌ها و استفاده از بافت اکسیژن کمک می‌کند. بنابراین هر گونه عدم تعادل تیروئید می‌تواند بر روی کیسه‌های ترشحی مو تاثیر بگذارد. همچنین، اگر کم کاری تیروئید درمان نشود ممکن است باعث کم‌خونی شود که همانطور که قبلا بحث کردیم ( این شرایط می‌تواند بر رشد مو و مراقبت های جلوگیری از ریزش مو تاثیر بگذارد).
  • کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث می‌شود که شما احساس خستگی و کمبود انرژی داشته باشید. علاوه بر این موارد جهت جلوگیری از ریزش مو باید آگاه باشید که فقدان این ویتامین باعث از دست رفتن بخش عظیمی از مو هایتان می‌شود؛ چون می‌تواند بر سلامت سلول‌های خونی قرمز تاثیر بگذارد که اکسیژن را به بافت‌های مختلف نظیر مو حمل می‌کنند.
  • سن و سال: اگر در شرف ورود به دوران یائسگی باشید، تغییرات در بدن شما ممکن است تاثیر زیادی بر روی موهای تان داشته باشد. البته این یک مورد طبیعی از جمله موارد مرتبط با دوران سالمندی است. با این حال استفاده از روغن مو گیاهی جهت جلوگیری از ریزش مو در این دوران و سایر عوامل مهم ریزش مو، کمک می کند تا هنوز هم مانند گذشته جوان و زیبا به نظر برسید.

درمان و جلوگیری از ریزش مو

تقویت مو

 

 

چگونه می توان به جلوگیری از ریزش مو شدید کمک کرد؟

جلوگیری از ریزش مو راه های متعددی دارد، که بسته به وجود مشکلی خاص باید به بهبود آن کمک کرد. هر شخصی بنا به عادت ها و سبک زندگی یا ویژگی های ارثی از پدر و مادر یا اجداد خود می تواند مبتلا به ریزش مو شود. برای کسانی که به ریزش مو و الگوی طاسی مردانه یا زنانه مبتلا هستند راه درمانی مناسب و کم هزینه ای مانند خرید روغن مو گیاهی جهت جلوگیری از ریزش مو وجود دارد.

روغن های ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و همچنین روغن ترکیبی گیاهی میکس مو با یک دوره مصرف معین جهت جلوگیری از ریزش مو ارثی شما را کنترل، محدود و سپس متوقف می کنند. حتی اگر برای درمان چنین مشکلی به سراغ کاشت مو هم رفته باشید مهم نیست. همین روغن های نامبرده به شما اکسیری ارائه می دهند که می توانید سریعتر و بهتر از حالت عادی تقویت ریشه مو و پرپشت شدن موهای خود را شاهد باشید.

جلوگیری از ریزش مو هایی که به دلایل دیگر نظیر رژیم غذایی، کمبود ویتامین و بیماری های خاص آغاز شده اند نیز با کمک همین روغن ها به چرخه سابق رشد و پرپشتی بازمی گردند؛ و چه بسا بهتر از گذشته به شما نتیجه ارائه می کنند. در کنار مصرف این روغن ها باید بتوانید دریافت ویتامین و کمبود های مواد معدنی و ویتامین ها را جبران کنید.

از رنگ کردن بیش از حد موها و یا استفاده از حالت دهنده های برقی اجتناب کنید و به موهایتان چه از ریشه و چه از ساقه اجازه تنفس و استراحت دهید. می بینید؟ همین جزئیات ساده شما را به مقصود نهایی نزدیک خواهد کرد. بنابراین نیاز نیست که بیشتر از حد تلاش بی وقفه داشته باشید؛ یا به سراغ خرید و استفاده از مواد عجیب و غریب روی آورید.

کمبود کدام ویتامین ها موجب ریزش مو می شود؟

یکی از عوامل دخیل در جهت کمک به جلوگیری از ریزش مو های سر و حتی صورت، در کنار مصرف روغن مو و روغن ریش توجه به میزان دریافتی ویتامین هایی است که بدن آنها را جذب می کند. در برخی رژیم های غذایی مانند رژیم گیاهخواری و غیره، به دلیل عدم مصرف فرآورده های حیوانی احتمال دریافت برخی ویتامین های لازم جهت رشد و تقویت مو بسیار کم است.

بنابراین افراد به سمت مصرف مکمل های غذایی یا غلاتی روی می آورند که سرشار از ویتامین های لازم و ضروری برای عدم ایجاد تداخل در روند کارکرد کیسه های ترشحی مو است. از جمله این ویتامین ها می توان موارد زیر را نام برد. اگر به هر دلیلی مصرف این ویتامین ها در تغذیه شما کاهش یافته است، بهتر است پس از اندازه گیری های لازم میزان مشخصی از آنها را در طول روز دریافت کنید.

  • ویتامین A:

بخشی از رتینوئیدها است که نرخ رشد مو را افزایش داده و عنصر مهمی جهت جلوگیری از ریزش مو است. این ویتامین همچنین ممکن است به تولید چربی کمک کرده، و پوست سر را سالم‌تر نگه دارد، تا بتوانید موهایی پرپشت و خوش حالت داشته باشید. رژیم غذایی خود را با غذاهای غنی از ویتامین آ، مثل سیب‌زمینی شیرین، فلفل شیرین و اسفناج پر کنید.

  • مولتی ویتامین:

دانشمندان ثابت کرده اند که ویتامین‌های A، B، C، D، آهن، سلنیوم، روی همگی برای رشد مو و فرآیندهای جلوگیری از ریزش مو بیشتر، به ویژه با جابجایی سلول‌ها اهمیت دارند. شما می‌توانید مولتی ویتامین را به صورت روزانه در اغلب فروشگاه‌ها یا داروخانه ها پیدا کنید و یا از پزشک خود بخواهید یکی را برای شما تجویز کند.

  • ویتامین D:

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، اعلام کرد که ویتامین D در ارتباط با آلوپسی غیر جوشگاهی است. این ویتامین به جلوگیری از ریزش مو  و رشد مجدد آنها نیز کمک می کند.

  • ویتامین E:

نقش مهم این ویتامین در رشد موها ظاهر می شود که وجود آن می تواند دلیل مهمی برای جلوگیری از ریزش مو در افراد باشد. این ویتامین مهم باعث جابجایی هرچه بهتر خون در پوست سر اشخاص شده و در جلوگیری از ریزش مو نیز به طور غیر محسوس کمک خواهد کرد.

تاثیر ویتامین ها برای جلوگیری از ریزش مو