به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

راهنما جامع جلوگیری از ریزش مو

راهکار جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو معضل امروز و دیروز نیست. همواره افراد زیادی را می توان یافت که با مشکل ریزش مو و جستجو برای امکانی جهت رویش مجدد مو دست و پنجه نرم می کنند. فارغ از نوع زندگی امروزی مسائل و جزئیات بی شماری در این رابطه دخیلند که به پیشروی ریزش مو ها کمک می کنند. جلوگیری از ریزش مو هایی که الگوی طاسی ارثی دارند، مسئله جداگانه ای است که پیشگیری در مورد آن می تواند به کنترل اوضاع کمک کند.

اما جلوگیری از ریزش مو با توجه به عواملی چون کمبود یک ویتامین خاص یا عدم مصرف یک نوع ماده معدنی ویژه و مهم همین افراد درگیر را به تکاپو می اندازد، تا به فکر خرید محصولات و روغن مو باشند. مشکلاتی از این قبیل توسعه محصولات شیمیایی را به شدت افزایش داده است، و طبعاً به دلیل اینکه، ما ناغافل کیفیت را به کناری نهاده و زمان بیشتری خریداری می کنیم؛ چشممان تبلیغات و محصولاتی غیر استاندارد را می گیرد که اگر به راهنمای استفاده از آنها رجوع کنید، در کنار ویژگی جلوگیری از ریزش مو، لیستی از عوارض مصرف را ذکر کرده اند. در حالیکه روغن ها و گیاهان طبیعی فارغ از گوی سبقت محصولات و ماسک ها یا ژل های شیمیایی قرار دارند، و از زمان درمان مشکلات پوست مو و زیبایی مختلف نظیر ریزش مو به کمک ما آمده اند.

جلوگیری از ریزش مو سر و صورت با کمک روغن مو و روغن ریش نیز نتیجه‌ی یک ساله یا دوساله را در پی نخواهد داشت. مزیت استفاده از مواد و محصولات طبیعی چنین است که پایداری مثال زدنی و عوارض نزدیک به صفر، به هر گزینه مناسب دیگری می چربد. و از سویی دیگر این محصولات با هزینه مناسب خود می توانند توسط همه افراد با ویژگی های متنوع موهای چرب، خشک و معمولی بکار برده شوند.

این مسئله را می توان با پر کردن سبد خرید از انواع شامپو ها و سِرُم ها یا قرص های شیمیایی مقایسه کرد که، علاوه بر هزینه گزاف پیامد ها و عارضه های خاص خودشان را به همراه دارند. اگر تجربه ریزش مو را دارید و به جلوگیری از ریزش مو های سر و صورتتان می اندیشید، می توانید ادامه این مطلب را جهت دریافت راهنمایی بهتر دنبال نمایید.

جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

چرا موها به شدت دچار ریزش می شوند؟

عوامل زیادی وجود دارند که با آگاهی از آنان می توان به جلوگیری از ریزش مو اهتمام ورزید. ریزش مو قسمتی از زندگی روزمره است. و به این معنی است که باید هر روز بخش و تعداد مشخصی از موهایتان را از دست بدهید. بنابراین جلوگیری از ریزش مو های طبیعی تقریبا یک اشتباه رایج است.

ما به طور متوسط حدود ۸۰ رشته مو را در طول روز از دست می‌دهیم.  مساله این است که وقتی به ریزش مو شدید دچار می شویم، عوامل بالقوه زیادی وجود دارند که مشخص کردن دلیل دقیق اینکه چرا دچار این وضعیت شده اید، کمی دشوار است. مهم ترین دلایل ریزش مو جهت جلوگیری از ریزش مو در ادامه لیست شده اند:

 • ژنتیک: این امکان وجود دارد که شما از لحاظ ژنتیکی مستعد ریزش و نازک شدن موهایتان باشید، که به این معنی است که باید برای جلوگیری از ریزش مو به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. کیسه‌های ترشحی مو به هورمون‌های مردانه حساس هستند و این حساسیت باعث می‌شود فولیکولها به تدریج کوچک‌تر شوند و موهای بیشتری را از دست بدهید.
 • واکنش های بدن: جلوگیری از ریزش مو در این مرحله نتیجه یک محرک است. ریزش مو بیش از حد عادی به داشتن یک زمینه ژنتیکی وابسته نیست. بلکه به ناراحتی هایی، مانند کمبود مواد لازم، استرس شدید، رژیم غذایی و یا یک بیماری وابسته است.
 • هورمون‌ها: نقش بزرگی در تنظیم چرخه رشد مو ایفا می‌کنند. استروژن ها (هورمون‌های زنانه)مو هستند و به حفظ مو در فاز رشد خود برای مدت‌زمان بهینه کمک می‌کنند. آندروژن (هورمون‌های مردانه) خیلی دوستدار موها نیستند و می‌توانند چرخه رشد مو را کوتاه کنند.
 • غده تیروئید به تنظیم متابولیسم بدن با کنترل تولید پروتئین‌ها و استفاده از بافت اکسیژن کمک می‌کند. بنابراین هر گونه عدم تعادل تیروئید می‌تواند بر روی کیسه‌های ترشحی مو تاثیر بگذارد. همچنین، اگر کم کاری تیروئید درمان نشود ممکن است باعث کم‌خونی شود که همانطور که قبلا بحث کردیم ( این شرایط می‌تواند بر رشد مو و مراقبت های جلوگیری از ریزش مو تاثیر بگذارد).
 • کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث می‌شود که شما احساس خستگی و کمبود انرژی داشته باشید. علاوه بر این موارد جهت جلوگیری از ریزش مو باید آگاه باشید که فقدان این ویتامین باعث از دست رفتن بخش عظیمی از مو هایتان می‌شود؛ چون می‌تواند بر سلامت سلول‌های خونی قرمز تاثیر بگذارد که اکسیژن را به بافت‌های مختلف نظیر مو حمل می‌کنند.
 • سن و سال: اگر در شرف ورود به دوران یائسگی باشید، تغییرات در بدن شما ممکن است تاثیر زیادی بر روی موهای تان داشته باشد. البته این یک مورد طبیعی از جمله موارد مرتبط با دوران سالمندی است. با این حال استفاده از روغن مو گیاهی جهت جلوگیری از ریزش مو در این دوران و سایر عوامل مهم ریزش مو، کمک می کند تا هنوز هم مانند گذشته جوان و زیبا به نظر برسید.

درمان و جلوگیری از ریزش مو

تقویت مو

 

چگونه می توان به جلوگیری از ریزش مو شدید کمک کرد؟

جلوگیری از ریزش مو راه های متعددی دارد، که بسته به وجود مشکلی خاص باید به بهبود آن کمک کرد. هر شخصی بنا به عادت ها و سبک زندگی یا ویژگی های ارثی از پدر و مادر یا اجداد خود می تواند مبتلا به ریزش مو شود. برای کسانی که به ریزش مو و الگوی طاسی مردانه یا زنانه مبتلا هستند راه درمانی مناسب و کم هزینه ای مانند خرید روغن مو گیاهی جهت جلوگیری از ریزش مو وجود دارد.

روغن های ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و همچنین روغن ترکیبی گیاهی میکس مو با یک دوره مصرف معین جهت جلوگیری از ریزش مو ارثی شما را کنترل، محدود و سپس متوقف می کنند. حتی اگر برای درمان چنین مشکلی به سراغ کاشت مو هم رفته باشید مهم نیست. همین روغن های نامبرده به شما اکسیری ارائه می دهند که می توانید سریعتر و بهتر از حالت عادی تقویت ریشه مو و پرپشت شدن موهای خود را شاهد باشید.

جلوگیری از ریزش مو هایی که به دلایل دیگر نظیر رژیم غذایی، کمبود ویتامین و بیماری های خاص آغاز شده اند نیز با کمک همین روغن ها به چرخه سابق رشد و پرپشتی بازمی گردند؛ و چه بسا بهتر از گذشته به شما نتیجه ارائه می کنند. در کنار مصرف این روغن ها باید بتوانید دریافت ویتامین و کمبود های مواد معدنی و ویتامین ها را جبران کنید.

از رنگ کردن بیش از حد موها و یا استفاده از حالت دهنده های برقی اجتناب کنید و به موهایتان چه از ریشه و چه از ساقه اجازه تنفس و استراحت دهید. می بینید؟ همین جزئیات ساده شما را به مقصود نهایی نزدیک خواهد کرد. بنابراین نیاز نیست که بیشتر از حد تلاش بی وقفه داشته باشید؛ یا به سراغ خرید و استفاده از مواد عجیب و غریب روی آورید.

بیشتر بخوانید: 9 عامل خیلی مهم و ساده که باعث درمان قطعی ریزش مو میشود!!

کمبود کدام ویتامین ها موجب ریزش مو می شود؟

یکی از عوامل دخیل در جهت کمک به جلوگیری از ریزش مو های سر و حتی صورت، در کنار مصرف روغن مو و روغن ریش توجه به میزان دریافتی ویتامین هایی است که بدن آنها را جذب می کند. در برخی رژیم های غذایی مانند رژیم گیاهخواری و غیره، به دلیل عدم مصرف فرآورده های حیوانی احتمال دریافت برخی ویتامین های لازم جهت رشد و تقویت مو بسیار کم است.

بنابراین افراد به سمت مصرف مکمل های غذایی یا غلاتی روی می آورند که سرشار از ویتامین های لازم و ضروری برای عدم ایجاد تداخل در روند کارکرد کیسه های ترشحی مو است. از جمله این ویتامین ها می توان موارد زیر را نام برد. اگر به هر دلیلی مصرف این ویتامین ها در تغذیه شما کاهش یافته است، بهتر است پس از اندازه گیری های لازم میزان مشخصی از آنها را در طول روز دریافت کنید.

 • ویتامین A:

بخشی از رتینوئیدها است که نرخ رشد مو را افزایش داده و عنصر مهمی جهت جلوگیری از ریزش مو است. این ویتامین همچنین ممکن است به تولید چربی کمک کرده، و پوست سر را سالم‌تر نگه دارد، تا بتوانید موهایی پرپشت و خوش حالت داشته باشید. رژیم غذایی خود را با غذاهای غنی از ویتامین آ، مثل سیب‌زمینی شیرین، فلفل شیرین و اسفناج پر کنید.

 • مولتی ویتامین:

دانشمندان ثابت کرده اند که ویتامین‌های A، B، C، D، آهن، سلنیوم، روی همگی برای رشد مو و فرآیندهای جلوگیری از ریزش مو بیشتر، به ویژه با جابجایی سلول‌ها اهمیت دارند. شما می‌توانید مولتی ویتامین را به صورت روزانه در اغلب فروشگاه‌ها یا داروخانه ها پیدا کنید و یا از پزشک خود بخواهید یکی را برای شما تجویز کند.

 • ویتامین D:

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، اعلام کرد که ویتامین D در ارتباط با آلوپسی غیر جوشگاهی است. این ویتامین به جلوگیری از ریزش مو  و رشد مجدد آنها نیز کمک می کند.

 • ویتامین E:

نقش مهم این ویتامین در رشد موها ظاهر می شود که وجود آن می تواند دلیل مهمی برای جلوگیری از ریزش مو در افراد باشد. این ویتامین مهم باعث جابجایی هرچه بهتر خون در پوست سر اشخاص شده و در جلوگیری از ریزش مو نیز به طور غیر محسوس کمک خواهد کرد.

تاثیر ویتامین ها برای جلوگیری از ریزش مو

بهترین درمان برای ریزش مو خانم ها چیست؟

برای بسیاری از خانم ها، حتی نازک شدن یک دسته مو یا ریزش یک تار مو می تواند مسئله ساز باشد. در حالی که از دست دادن شمار مشخصی از موها یک موضوع طبیعی است. بنابراین نباید به دنبال درمان و جلوگیری از ریزش مو در چنین مواقعی باشید.

اما اگر به دنبال دریافت نتیجه بهتر و جلوگیری از ریزش مو هستید و می خواهید همواره موهای خوش حالت و زیبایی داشته باشید، می توانید به سراغ روغن مو گیاهی با نام های روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو بروید. این روغن ها هم خواص درمانی جهت جلوگیری از ریزش مو ها را حفظ کرده و هم از طرفی برای تقویت موهایی که دچار ریزش طبیعی و روزانه هستند مفید است.

با استفاده از این محصولات می توانید جلوگیری از ریزش مو را حتمی بدانید. در کنار استفاده از این روغن ها باید نکات زیر را به عنوان یک خانم مد نظر داشته باشید.

جهت جلوگیری از ریزش مو از آرایش مو به صورت بافت ریز خودداری کنید

شاید برخی خانم ها را دیده باشید که با بافت ریز موهای خود را تزئین می کنند. این موضوع می تواند به ضرر موهای چنین افرادی شده و ریزش موهایشان را تهییج کنید. بهتر است که در مواقع غیر ضروری و یا به کرات از این نوع بافت ها  برای جلوگیری از ریزش مو خودداری کنید. همچنین دستگاه های حرارتی آرایش مو می توانند عامل مهمی جهت نازک شدن و بی روح گشتن موهایتان باشند.

نسبت به استفاده از رنگ ها و مواد مشابه محتاط باشید.

همان طور که گرما برای مو بسیار مضر است، روش‌های مختلف رنگ کردن مو می تواند به بافت و حتی ریشه مو آسیب برساند. بی رنگ  کردن مو( دکلره)، و روشن کردن موها باعث آسیب به ساقه آن می‌شود. وقتی که آسیب فراگیر شود مو ها ضعیف شده و کم کم ریزش مو هویدا خواهد شد.

پرهیز از رژیم های نامناسب

غذاهایی که حاوی ویتامین و مواد معدنی نظیر آهن، روی و ویتامین هستند همگی می‌توانند به جوان‌سازی جلوگیری از ریزش مو نازک کمک کنند. مطمئن شوید که رژیم غذایی شما شامل مقدار زیادی از سبزیجات، حبوبات، لوبیا، ماهی و گوشت است.

استفاده از شامپو برای جلوگیری از ریزش مو

اگر موهای شما دچار ریزش حاد شده است، باید شامپو مناسبی انتخاب کنید که به جلوگیری از ریزش موهایتان کمک نماید. اگر از محصولات گیاهی و طبیعی استفاده نمایید، 10 برابر بهتر از استفاده از محصولات مصنوعی و دارای عوارض میتوانید شاهد جان گرفتن تازه ای در موهایتان باشید.

بهترین شامپویی که می توانید آن را تهیه نموده و سپس به طور منظم استفاده کنید، شامپو فول گیاهی دو فاز میکس در Oil-ir.com است؛ که فرمولاسیون 100 درصد گیاهی دارد، و در کنار استفاده از روغن مو گیاهی، دیگر هیچگونه نیازی به تهیه محصولات جورواجور خارجی با هزینه زیاد نخواهید داشت.

آیا راهی برای پرپشت شدن موهای نازک وجود دارد؟

پاسخ مثبت است. شما تنها با چند گام ساده می توانید موهای پرپشتی داشته و به جلوگیری از ریزش مو کمک کنید. اولاً اینکه باید در شستشو موهای خود دقت لازم را بکار بگیرید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نوع شستشو در پرپشتی و عدم چرب شدن زودهنگام موها موثرند( مخصوصا برای آن دسته از افرادی که موهای چرب دارند).

برای جلوگیری از ریزش مو حداکثری باید تنها کف سرتان را شستشو داده و از شستن ساقه مو خودداری کنید. طبق خبری که در روزنامه گاردین منتشر شده است، اعلام شده است که شستن ساقه مو باعث خشک شدن حداکثری آن می شود. برای موهای بلندی که چربی و روغن های کف سر به خوبی به آن منتقل نمی شوند، این این یک لزوم اجباری است. اگر از روغن گیاهی مو در کنار شامپو فول گیاهی دو فاز میکس استفاده کنید هرگز چربی و روغن های لازم جهت تقویت و پرپشتی موهای تان را از دست نخواهید داد.

با این شامپو دست کم هفته ای یک بار پوست سر خود را عمیقا تمیز کرده و سپس ماساژ دهید. این روغن ها علاوه بر جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند تا موهای چرب، بیش از حد چرب و شوره زده نباشند. از سویی دیگر موهای شدیداً خشک را احیا کرده و مواد ضروری را به ساقه و کف پوست سر می رسانند. همچنین برای موهای نرمال نیز همین ویژگی ها را پایدار نگه خواهند داشت.

همچنین هنگامیکه به دفعات و نوع شستشوی خود توجه ویژه را جهت جلوگیری از ریزش مو مبذول می دارید، به فکر دریافت کربوهیدرات لازم برای موهایتان باشید. مخصوصا برای خانم ها و آقایانی که در حال کاهش وزن هستند این مسئله یک نکته کلیدی است. برای خیلی از افراد استرس یا تغییرات هورمونی می تواند عامل مهمی در نازک شدن موها باشد.

اما اگر بتوانید آنچه که مصرف می کنید را برای جلوگیری از ریزش مو کنترل کنید، سطح استرس شما تنظیم می شود. حتی تغییرات هورمونی نیز می توانند با مراجعه به پزشک کنترل شوند. جلوگیری از ریزش مو تنها با چند گام هوشمندانه و ساده قابل حل است. پس سعی کنید به نوع، دفعات و رژیم غذایی خود در وهله اول توجه کرده و سپس به سراغ استفاده از روغن مو گیاهی بروید.

راهکار جلوگیری از ریزش مو

بیشتر بخوانید: روغن جلوگیری از ریزش مو و پرطرفدارترین روغن رویش مجدد مو

برای جلوگیری از ریزش مو مصرف کدام مواد معدنی مفید است؟

همانطور که میدانید، مواد معدنی نقش مهمی در جلوگیری از ریزش مو دارند. در حالی که همیشه عوامل بیشتری برای در نظر گرفتن جلوگیری از ریزش مو از قبیل استرس، سبک زندگی و ژنتیک وجود دارد؛ اما مواد معدنی ویژه‌ای وجود دارد که رشد مو را ترویج می‌کنند و می‌توانند در رژیم غذایی ادغام شوند، تا شانس شما برای از دست دادن بخش عظیمی از موی سر، طاس شدن و یا ریش ناهمگون شده به حداقل برساند. خب، به چه موادی دقیقا احتیاج داریم؟

گوگرد برای جلوگیری از ریزش مو

یکی از مهم‌ترین اجزا جهت جلوگیری از ریزش مو، گوگرد است. گوگرد سومین عنصر در بدن است و نقش مهمی در حفظ سر سالم و مو پرپشت بازی می‌کند. همانطور که میدانید موی انسان عمدتا از پروتئین تشکیل شده‌است، که نیازمند سطح بالایی از گوگرد برای داشتن یک ترکیب ایده‌آل است. گوگرد فاز رشد و استراحت چرخه مو را گسترش می‌دهد. در نتیجه این امر و موهای شما را به رشته ‌های سالم‌تر و به طور کلی قوی‌تر تبدیل می کند.

اما چرا مصرف گوگرد جهت جلوگیری از ریزش مو اهمیت دارد؟ بدون این ماده معدنی، مو می‌تواند ترد، خشک و شکسته شود و در حالی که مصرف گوگرد هیچ آسیبی را معکوس نمی‌کند. و قطعا می‌تواند شما را در موقعیت قوی تری برای جلوگیری از ریزش مو و اجتناب از نازک شدن مو ها قرار دهد.

روی برای جلوگیری از ریزش مو

روی، یک ماده معدنی ضروری دیگر است که چرخه موی شما را به سرعت به جلو می برد. کمبود آن به ریزش مو منجر می شود. چرا که این ماده معدنی جهت جلوگیری از ریزش مو، نقشی مهم در رشد و ارتقا ساقه موهای سر و صورتتان بازی می‌کند. آن‌هایی که سطح روی پایینی دارند ریسک ریزش موی عمومی را در کنار داشتن شرایطی مهمی مانند افلوویوم تلوژن و آلوپسی آراتا افزایش خواهند داد.

بنابراین چگونه از کمبود روی در بدن جهت جلوگیری از ریزش مو اجتناب کنیم؟ غذاهای متعددی برای رشد مو از جمله غذاهای دریایی، گوشت گاو، اسفناج، دانه کدو تنبل، شکلات و قارچ سفید غنی هستند. اگر از این مواد استفاده نمی کنید بهتر است به استفاده از مکمل های غذایی روی آورید. با اینکه بهتر است با یک متخصص صحبت کنید، حد بالای مقدار روی، برای جلوگیری از ریزش مو روزانه ۲۵ میلی‌گرم است.

آمینو اسیدها برای برای جلوگیری از ریزش مو

آمینو اسیدها چه می‌کنند؟ آمینو اسیدها به عنوان یکی از بلوک‌های سازنده پروتئین، برای سلامت عمومی بدن ضروری هستند. با در نظر گرفتن اهمیت اسید های آمینه برای جلوگیری از ریزش مو باید بدانیم که چگونه و از چه جهت آن ها را وارد رژیم غذایی خود کنیم.

در اصل پروتئین ها که رشته‌های مو را تشکیل می‌دهند عمدتا از کراتین ساخته می‌شوند، که آمینو اسیدها مسئول ایجاد آن هستند. همچنین در ایجاد سلول‌ های خونی قرمز، که در میان مجموعه‌ای از وظایف دیگر، اکسیژن و مواد مغذی ضروری را برای کیسه‌های ترشحی مو حمل می‌کنند، بسیار موثرند.

جلوگیری از ریزش مو با مواد معدنی

برای جلوگیری از ریزش مو مصرف چه میزان بیوتین مفید است؟

گفته می‌شود که، بیوتین biotin (به عنوان ویتامین B ۷ نیز شناخته می‌شود) به رشد و جلوگیری از ریزش مو، پوست، و ناخن‌ها کمک می‌کند. دکتر ریچارد اشکر، یک متخصص پوست و مو اظهار می کند که، بیوتین یک ویتامین مختلط B است که به خاطر فواید برای بدن شما در مناطقی مانند اعصاب، متابولیسم، سلول‌های خون و مزایای دیگر مشهور است. مشخص نیست که چه میزان از این ماده، جهت جلوگیری از ریزش مو تاثیر دارد. این ویتامین زیر ساخت کراتین را بهبود می‌بخشد، که یک پروتئین ساده است و همان چیزی است که به کرات برای ساخت و تقویت مو سر و صورت ( ریش آقایان) مفید است.

تحقیقات در مورد اثرات بیوتین بر رشد مو بسیار پراکنده هستند. جلوگیری از ریزش مو را می توان با مسائل مهمی مانند رژیم غذایی، سلامت عمومی، و دلایل دیگر شناسایی کرد و بیوتین قادر به کمک جهت جلوگیری از ریزش مو در حوزه‌هایی مانند این موارد نیست. در مورد ریزش مو که ارثی است، ویتامین هایی، مانند بیوتین، قادر به رشد موی سر به شکلی خودکار نخواهند بود. بنابراین، بسته به دلیل موثری که بدن شما ریزش مو را تشدید می کند، ممکن است مصرف بیوتین برای شما راه حل باشد و یا نباشد!

بنابراین در ابتدا بهتر است که دلیل ریزش مویتان را بشناسید و سپس به سراغ چاره بروید. اما اگر در اسرع وقت با توجه به رژیم غذایی، و ابتلا به الگو طاسی مردانه و الگو طاسی زنانه که در این حالات بیوتین برای شما کاری انجام نمی دهد به سراغ روغن مو گیاهی با اسامی روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و همچنین روغن ترکیبی گیاهی میکس مو بروید، می توانید درمان و دریافت نتیجه را حتماً قطعی بدانید.

این روغن ها جهت جلوگیری از ریزش مو تنها به پوست و ساقه موهایتان ماساژ داده شده و کمک می کنند، تا کیسه های ترشحی تقویت شوند و به کار عادی خود مشغول شوند. همچنین از موخوره و نازک شدن موها نیز جلوگیری خواهند کرد.

بیوتین مفید برای جلوگیری از ریزش مو

میزان بیوتین مفید برای جلوگیری از ریزش مو

مصرف بیش از 10000 میکروگرم بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو مناسب است؟

پاسخ به این سوال نیاز به بررسی چند جنبه دارد. هر ویتامین و ماده معدنی که جهت جلوگیری از ریزش مو عمل می کند، باید به یک میزان داخل بدن موجود باشد. وگرنه بخش عظیمی از آن دفع شده و کاملاً بلااستفاده خواهد ماند.

حتی مصرف بیش از حد برخی مواد معدنی و ویتامین ها می تواند، برای عملکرد بدن نامناسب و حتی مضر باشد. بنابراین گمان نکنید چون در حال پیگیری و جلوگیری از ریزش مو هستید، می توانید بیشمار قرص و مکمل یا مواد غذایی حاوی ویتامین مصرف کنید؛ و سریعاً شاهد جان گرفتن موهایتان باشید! این مسئله یک موضوع عجیب و حتی جنون آمیز است!

معمولا مصرف توصیه‌ شده برای بیوتین جهت جلوگیری از ریزش مو ۳۰ mcg در بزرگسالان است. این امر تا ۳۵ درصد در روز برای زنان شیرده افزایش می‌یابد. کمبود بیوتین خیلی کم اتفاق می افتد. با این حال، برخی از گروه ‌هایی خاص مانند زنان باردار، ممکن است آن را به صورت ملایم تجربه کنند. که باید به مصرف مواد غذایی یا مکمل های تغذیه ای لازم باشند ( البته زیر نظر پزشک متخصص).

با این حال هر شخصی بنا به کمبود این ویتامین می تواند میزان خاصی را در طول روز جهت جلوگیری از ریزش مو مصرف کند. بهتر است در مصرف این ویتامین نهایت دقت را بکار بگیرید، و از میزان توصیه شده پیروی کنید. برخی ویتامین ها حتی می توانند اثر دیگر ویتامین های موجود در بدن را نیز کاهش دهند؛ که خود این مسئله نیازمند یک بررسی جداگانه است.

آیا مصرف کلاژن به همراه بیوتین برای رشد و جلوگیری از ریزش مو مناسب است؟

بیوتین و کلاژن دو مکمل هستند که اغلب افراد زمانی که سعی می‌کنند موی، پوست و ناخن‌ها خود را تقویت کنند آنها را انتخاب می‌کنند. کلاژن پروتئینی است که، در تمام بافت‌های ارتباطی بدن از جمله پوست و استخوان یافت می‌شود. کلاژن به عنوان جزیی از این بافت‌ها، کمک می‌کند تا آن‌ها قوی و انعطاف‌پذیر نگه داشته شوند این دو ماده به طور قابل‌توجهی به جلوگیری از ریزش مو و رشد موهای سالم کمک می‌کنند. به احتمال زیاد، تولید کلاژن به طور طبیعی در ۲۵ سالگی شروع به کاهش می‌کند.

اما نباید فراموش شود که، با حمایت از تولید کلاژن، ما می‌توانیم موی خود را سالم انعطاف‌پذیر و قوی نگه داریم. زمانی که سعی می‌کنید موهای صورت و سر خود را تا جایی که ممکن است رشد دهید، می‌توانید به درک علل ریشه‌ای مشکلات مشترک نیز کمک کنید. اگر موهای خشک و شکننده ای دارید می توانید به میزان لازم از بیوتین و کلاژن استفاده نمایید. البته رعایت نکات ساده در کنار مصرف این دو ماده جهت دریافت نتیجه موثر نهایی جلوگیری از ریزش مو الزامی است.

اولاً بهتر است جهت جلوگیری از ریزش مو تغذیه ضعیف خود را بهبود دهید. علاوه بر مصرف بیوتین و کلاژن برای جلوگیری از ریزش مو، از سبزیجات و مواد غذایی برای حفظ موی سالم استفاده نمایید. موهای خود را با کش محکم نبندید و سعی کنید در طول زمستان از روغن مو گیاهی استفاده کنید. به این دلیل که در فصول سرد سال هوا خشک تر از فصول گرم بوده و رطوبت در آن کاهش می یابد، نیاز دارید که یک مرطوب کننده برای موهایتان تهیه کنید!

همانطور که پزشکان توصیه میکنند از مرطوب کننده پوست استفاده کنید، استفاده از مرطوب کننده و تقویت کننده بافت مو ها نیز برای جلوگیری از ریزش مو لازم است. شما می توانید در کنار مصرف کلاژن و بیوتین برای ارتقا سلامت و جلوگیری از ریزش مو از روغن های سوپرمیکس مو و همچنین روغن ترکیبی گیاهی میکس مو استفاده نمایید.

مهمترین راهکار جلوگیری از ریزش مو

چرا در دوران بلوغ دچار ریزش مو شدید می شویم؟

مراقبت های مرتبط با جلوگیری از ریزش مو در نوجوانان بسیار دیده می شود. ریزش موها به چند دلیل می‌تواند رخ دهد. اولین قدم برای بهبود و جلوگیری از ریزش مو های نوجوانان یافتن علت مشکل و سپس جلوگیری از ریزش مو است. عوامل مکانیکی شامل موارد مراقبت از مو، مانند استفاده بیش از حد از سشوار یا دیگر دستگاه های حرارتی، دلایل شایع ریزش مو هستند.

ظهور مشکلات قارچی ممکن است باعث پیشروی ریزش مو و پوسته پوسته شدن کف سر شوند. علل دیگر می‌تواند مربوط به مشکلات هورمونی باشد. در دوران نوجوانی تغییرات هورمونی یک موضوع عادی است. چرا که این دوره گذار از کودکی به جوانی است.

به یاد داشته باشید، تغذیه ناکافی دومین دلیل معمول ریزش مو است. انتخاب یک رژیم تغذیه منطقی است که به رشد مجدد و جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند. یک رژیم غذایی سالم که غنی از پروتئین‌ها، کلسیم و آهن است به کاهش یا جلوگیری از ریزش در سنین بلوغ کمک خواهد کرد. سبزیجات سبز و برگدار منابع معدنی خوبی هستند.

غذاهای سرشار از آهن مانند جگر، غلات سبوس‌دار و سبزیجات سبز تیره، تخم‌مرغ، خرما و کشمش نیز به شما در دوره نوجوانی کمک می کند تا جلوگیری از ریزش مو را از داخل تقویت کنید. همچنین برای تقویت موضعی و خارجی موها لازم نیست که رفتن به حمام را کاهش دهید یا از محصولات متنوع و قرص های شیمیایی استفاده کنید. این موضوع را حتی یک پزشک متخصص نیز می تواند به سادگی برای شما توضیح دهد.

در هر صورت بهتر است که از روغن مو گیاهی جهت جلوگیری از ریزش مو تا جای ممکن استفاده کرده. شبها پس از استفاده از روغن مو به خوبی آن را ماساژ داده و از شانه مناسب جهت پخش کردن روغن استفاده کنید. و به تعداد دفعات مناسب ( نه کم و نه زیاد) به حمام بروید. در نتیجه پس از مدت مشخصی رویش بهبود یافته موهایتان را شاهد خواهید بود.

آیا مصرف ویتامین D به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند؟

زنان و مردان بسیاری هستند که بدون اینکه آگاه باشند، موهای سر و صورت خویش را بر اثر فقر ویتامین D از دست می دهند. باید آگاه باشید که ویتامین D بر سلامتی بسیاری از قسمت‌های بدن از جمله پوست و جلوگیری از ریزش مو تاثیر می‌گذارد. البته ویتامین D در ایجاد کیسه ‌های ترشحی مو نقش موثری را بازی می‌کند.

در اصل کیسه ‌های ترشحی مو، منافذ ریزی هستند که از آن موهای جدید رشد می‌کنند. کیسه‌های ترشحی همچنین به حفظ ضخامت مو کمک می کنند. به دلیل این ارتباط ساده و مهم، دریافت مقادیر کافی ویتامین D می‌تواند از رشد مو و جلوگیری از ریزش مو حمایت کند.

برای آن دسته از افرادی که کمبود ویتامین D یک مشکل عادی است، با مصرف میزان مشخصی از آن می توان به جلوگیری از ریزش مو کمک کرد. البته نباید فراموش کرد که این ویتامین به تنهایی مسئول تولید مو و تقویت آن نیست و نمی تواند تنها به مبارزه و به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. دیگر ویتامین ها و منابع معدنی و محصول گیاهی روغن مو باید در کنار هم استفاده شده و به درمان این وضعیت کمک نمایند.

سعی کنید که اجازه ندهید تا موهایتان بیش از حد خشک یا بیش از حد چرب شود. رعایت اعتدال در اینگونه مواقع ضروری است. اگر در یک معاینه متوجه کمبود این ویتامین در بدن خود شدید حتما از مواد غذایی لازم تغذیه کنید تا رفته رفته و با صبوری از این وضعیت گذر کرده و در جلوگیری از ریزش مو موفق شوید.

جلوگیری از ریزش مو با مصرف ویتامین D

مصرف ویتامین D

چه دلایلی باعث ریزش ریش در آقایان می شود؟

برخی از آقایان طرفدار پرپشت کردن ریش های خود هستند؛ و برخی دیگر بدون نیاز به انجام اعمال خاصی ریش های پرپشتی دارند. با اینکه اظهار می شود این مقوله یک مسئله ژنتیکی است، اما مانند مراقبت های مرسوم جلوگیری از ریزش مو سر در مواقعی هم شاهد ریزش ریش و سبیل در آقایان هستیم. این مسئله یک یا دوبار برای هر شخص اتفاق نمی افتد و یک موضوع اجتناب ناپذیر است.

باید بدانید که، رشد ریش نیز یک چرخه طبیعی استراحت و ریزش دارد. در هر زمان، ۹۰ % از موی صورت شما در مرحله رشد است، اما ۱۰ درصد دیگر در حال استراحت است و در نهایت ریخته خواهد شد. به همین سادگی!

حتی برخی افراد پس از بلند شدن ریش به دنبال استفاده از واکس و روغن ریش می روند و هنگام ماساژ متوجه ریزش چند تار موی نازک یا حتی بلند در کف دست هایشان می شوند. این مسئله طبیعی است. اما برای آن دسته از ریش هایی که ریزش غیر عادی دارند، رژیم غذایی فاقد پروتئین مهم ترین دلیل کاهش آنان محسوب می شود. در هر صورت ریش و سبیل هم مانند موی سر کیسه های ترشحی دارند و از بافت پروتئین تشکیل می شوند. بنابراین هرگونه جلوگیری از ریزش مو سر به موی صورت نیز مرتبط است.

تغییرات هورمونی تیروئید و کاهش آهن خون به دلیل رژیم های غذایی خاص دلیل های مهم دیگری هستند که، باید در جلوگیری از ریزش مو صورت به آنان توجه کنیم. برای خلاصی از این وضعیت و جلوگیری از ریزش مو صورت می توانید به سراغ روغن ریش گیاهی بروید. این روغن با نام رسمی روغن ترکیبی گیاهی میکس ریش در سایت oil-ir.com ارائه می شود که، می توانید آن را با فرمولاسیون ترکیب 11 گیاه موثر خریداری و استفاده نمایید. این روغن ریش گیاهی جهت رعایت اصول نگهداری ریش و سبیل صورت بسیار ویژه عمل کرده و از سویی دیگر به تقویت و احیای موهای از دست رفته کمک می نماید.

تاثیر ریزش ریش

ریزش ریش

بهترین شامپو برای موهای نازک و بی روح چیست؟

اگر به فکر جلوگیری از ریزش مو سر خود هستید گزینه های زیادی می توانند با یک جستجو کوتاه در اختیارتان قرار بگیرند که، اظهار می کنند می توانند معجزه گر درمان ریزش مو و تقویت آنها باشند. شما می‌توانید از تغییر برنامه روتین دوش گرفتن خویش آغاز کرده و با شامپو مناسبی برای موهای کم‌پشت شروع به بهبود وضعیت جلوگیری از ریزش موهایتان نمایید.

بهترین شامپو برای جلوگیری از ریزش مو کم‌پشت و نازک می‌تواند حجم، رشد و گردش خون در سر و عملکرد کیسه ‌های ترشحی مو را بهبود ببخشد، و محیطی مناسب برای رشد مو ایجاد کند. اما کدام شامپو چنین شرایطی را در جهت تقویت و جلوگیری از ریزش مو های نازک و بی روح صورت می دهد؟

شامپو فول گیاهی دو فاز میکس برای تقویت و رشد بهتر مو های شما با ترکیبات گیاهی طراحی و تولید شده است. این شامپو گیاهی در حقیقت پس از استفاده چندین خاصیت ویژه را به شما ارائه می دهد:

 • تنظیم چربی سر
 • کنترل غدد لایه اپیدرم موهای سر
 • جلوگیری از ریزش مو
 • خوش حالت کردن مو
 • درمانگر موهای چرب

این شامپو برای حجم دهی موها نیز بکار برده می شود؛ و می توان در اندازه 500 میل آن را از سایت oil-ir.com به آسانی تهیه نمود. خاصیت پاک کنندگی و غلظت کافی این شامپو گیاهی علاوه بر جلوگیری از ریزش مو برای آن دسته از افرادی که از چرب شدن شدید موها رنج می برند نیز مفید است. در صورت استفاده منظم از این محصول می توانید مطمئن باشید که تمام چربی ها از روی پوست سرتان پاک شده و میزان لازمی از آن بر کف سر باقی می ماند.

برای آقایان و خانم هایی که در طول هفته از خانه مکرراً خارج میشوند، این شامپو بسیار مناسب عمل می کند. چرا که تمام آلودگی های محیطی، گرد و غبار های زندگی شهری را با یک یا دو دست شستشو کاملاً تمیز می نماید. در هر صورت با هر نوع سبک زندگی که دارید، می توانید از این شامپو گیاهی برای رشد و جلوگیری از ریزش مو در کنار حجم دادن و درخشندگی طبیعی بهره جویید.

توقف ریزش ریش

شامپو برای جلوگیری از ریزش مو

آیا کاهش هورمون DHT باعث رویش مجدد و جلوگیری از ریزش مو می شود؟

واقعیت این است که ریزش مو در مردان در درجه اول توسط هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT) ایجاد می‌شود. که یک هورمون استروئیدی مردانه است که به گیرنده‌ های پوست سر افراد متصل می‌شود و مسئول از دست دادن مو است.

اگر به طور ژنتیکی مستعد ریزش مو هستید، این هورمون جنسی مردانه می‌تواند به گیرنده‌ ها در کیسه ‌های ترشحی مو متصل شده، و باعث شود که آن ‌ها کوچک و ضعیف شوند، تا در نهایت از بین بروند. این فرآیند “کوچک سازی” نامیده می‌شود و در نهایت منجر به مرگ کامل کیسه‌های ترشحی مو می شود.

جالب است بدانید که DHT یک هورمون مهم برای رشد مو در سایر قسمت‌های بدن است. یعنی همان هورمونی که مسئول ایجاد طاسی الگوی مردانه است، مسئول سوخت‌رسانی به رشد مو بر روی سینه، پشت و دیگر مناطق بدن است. از آنجایی که DHT تنها هورمون رشد مو در مردان است، موثرترین راه برای کاهش سریع و جلوگیری از ریزش مو، مسدود کردن یا کاهش هورمون DHT است. اما چگونه می توان میزان این هورمون در بدن را کاهش داد؟ برخی ها با یک رژیم غذایی و برخی به مصرف داروهای شیمیایی روی می آورند.

اما با این حال برای دریافت نتیجه بهتر جهت جلوگیری از ریزش مو، توصیه می شود که به مصرف مواد غذایی مناسب جهت پایین آوردن سطح هورمون DHT کمک کنید تا علاوه بر جلوگیری از ریزش مو سالم و سلامت بمانید. و در ضمن عوارض و مشکلات دیگری از لحاظ زندگی جنسی و عادی خود تجربه ننماید. چرا که وجود این هورمون در بدن، بی منفعت نیست و نباید از آن به عنوان عامل اصلی ریزش مو یاد کرد. مواد غذایی و گیاهانی که می توانید از آنها تغذیه کنید عبارتند از:

 • گوجه فرنگی
 • چای سبز
 • خوردن یک فنجان چای یا قهوه در روز، نه کمتر و نه بیشتر ( دریافت میزان کافئین مناسب)
 • حذف شکر سفید، مواد غذایی حاوی اسید های چرب ترانس از رژیم تغذیه

در این صورت می توانید مطمئن باشید که به سطح مطلوبی از وجود این هورمون جهت جلوگیری از ریزش مو رسیده اید؛ و نیاز نیست تا از داروهای مختلف استفاده کنید. در ضمن اگر به انجام ورزش های هوازی، یوگا و تمرکز بیشتر مشغول شوید می توانید استرس و سطح بالای این هورمون مردانه را در بدن کم کنید. لازم به ذکر است که این هورمون در زنان هم می تواند وجود داشته باشد.

بهترین روغن رویش مجدد مو چیست؟

بیایید اول بررسی کنیم که چرا به روغن رویش مجدد مو احتیاج داریم؟ یکی از جمله درمان های طبیعی جهت جلوگیری از ریزش مو و تقویت موهای از دست رفته به جز مصرف مواد غذایی سالم و ورزش های مناسب، استفاده از روغن مو جهت رویش مجدد موها است. مو چیزی نیست جز انبوهی از سلولهای کراتین، که همانطور که در تصویر مشاهده می شود لایه در حال رشد را روی لایه سابق نگه می دارد.

جلوگیری از ریزش ریش آقایان

بافت مو

لایه جدیدی از کراتین مرده، بقیه مو را به سمت بالا هل می‌دهد، در حالی که آنها هنوز به ریشه متصل هستند. این به این معنی است که کل مو ارگانی مرده است، به جز ریشه آن زنده است و از داخل تغذیه و رگ‌های خونی دارد. استفاده از روغن گیاهی مو جهت جلوگیری از ریزش مو به آن بخش زنده کمک می کند تا تقویت شده و کلیه مواد لازم را به غیر از رگ های خونی دریافت کند. در نتیجه این کارخانه تولید رشته های مو از دو جنبه تقویت خواهد شد.

دو روغن با نام های روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و همچنین روغن ترکیبی گیاهی میکس مو به شما اجازه می دهند تا به صورت فول گیاهی و طبیعی موهای خود را تقویت کرده و در صدد جلوگیری از ریزش مو برآیید. این روغن ها در کنار تقویت مو ها درخشندگی خاص و روحی تازه را داخل تک تک موهایتان جاری کرده و اجازه می دهند تا ظاهر آن ها به صورت طبیعی سالم و بشاش باقی بماند. این دو روغن غنی هنگامی که به طور روزانه و طبق برنامه خاصی استفاده شود، موهایتان را پرپشت کرده و از نازک شدن همان بافت مرده کراتین مذکور جلوگیری به عمل می آورند. در حقیقت این روغن های رویش مجدد مو مانند یک سپر محافظ نیز عمل می کنند.

چرا فولیکول های مو از بین می روند؟

بیایید به طور دقیق تر به این موضوع جهت جلوگیری از ریزش مو نگاه کنیم. یک تار مو یک ساختار شبیه تونل در رو پوست (لایه خارجی پوست) دارد. مو شروع به رشد در پایین کیسه ترشحی مو می‌کند. ریشه مو از سلول‌های پروتئینی تشکیل‌یافته است و از رگ‌ های خونی مجاور تغذیه می‌شود. وقتی سلول‌های بیشتری ایجاد می‌شوند، مو از پوست رشد می‌کند و به سطح بیرونی می‌رسد.

غدد چربی دار نزدیک کیسه‌های ترشحی مو، روغن تولید می‌کنند که مو و پوست شما را تغذیه می‌کند. فولیکول کیسه ای است که از سلول جدا شده و از آن رشته های مو رشد می کند. اما وقتی کیسه‌ های ترشحی مو یا همان فولیکول ها به اندازه کافی توسط غدد چربی دار تغذیه نمی‌شوند، می‌توانند بمیرند. آن‌ها به سادگی لاغرتر و باریک‌تر می‌شوند تا اینکه سرانجام از بین می روند. وقتی این اتفاق می‌افتد، پوست سر موهای خود را از دست می‌دهد و ما طاسی را شاهد خواهیم بود.

اما وقتی موهای ما دچار ریزش شده و سعی داریم تا به سراغ روش های جلوگیری از ریزش مو برآییم، لزوما به این معنی نیست که کیسه‌های ترشحی مو، مُرده باشند. گاهی اوقات به دلایل مختلف کیسه‌های ترشحی مو به یک فاز استراحت رفته و رشد موی جدید به طور موقت متوقف می‌شود. در چرخه مو، یک فاز استراحت به نام فاز تلوژن وجود دارد. اما در این مرحله، در حالی که موهای قدیمی رشد یافته روی آن قرار دارد، موهای جدید شروع به رشد می‌کند. بنابراین، حتی اگر موهای ما در این مرحله استراحت قرار داشته باشند، هنوز در حال رشد هستند.

وقتی کیسه‌ های ترشحی مو ( فولیکول ها ) می‌میرند، رشد مو به طور کامل متوقف می‌شود. اما با روش هایی می توان به جلوگیری از ریزش مو حداکثری و کنترل از دست رفتن فولیکول ها کمک کرد؛ که یکی از موثر ترین این موارد خرید و استفاده از روغن مو گیاهی است. روغن مو گیاهی مواد مغذی و تغذیه لازم را به پوست سر رسانده و اجازه نمی دهد که کیسه های ترشحی مو دچار توقف همیشگی شوند.

رویش مجدد مو

رویش مجدد مو

آیا می توان برای جلوگیری از ریزش مو، فولیکول های مرده را احیا کرد؟

کیسه‌ های ترشحی مو ( فولیکول ها) ساختار بسیار ساده ای دارند، اما در واقع مهم است که قبل از دست رفتن کامل آنها اقدامات و رسیدگی های لازم را جهت جلوگیری از ریزش مو ( بخش غیر طبیعی ریزش) به عمل آورید. همانطور که می دانید مو توسط پروتئین به نام کراتین ساخته می‌شود. و کراتین در فولیکول های مو ساخته می‌شوند تا سلول‌های جدید تولید کند. از آنجا که سلول‌های جدید در کیسه‌های ترشحی قرار دارند، سلول‌های قدیمی از طریق سطح پوست بیرون رانده می‌شوند و سپس می‌توانند رشد جدید مو را ایجاد کنند.

پاسخ به علت این مشکل در جلوگیری از ریزش مو به عوامل متعددی بستگی دارد. علاوه بر این، این مساله هنوز قابل بحث و بررسی است. برخی متخصصان می‌گویند که غده ترشحی مو مرده نمی‌تواند احیا شود، اما برخی دیگر می‌گویند که یک شانس برای احیای آن وجود دارد. یکی از مهم ترین دلایل برای از دست رفتن فولیکول ها افزایش سن اشخاص است. چرا که به هر میزان که سن یک فرد بالاتر می رود، خطر قرار گرفتن در معرض مو های ضعیف و شکننده یا روش های درمانی ضعیف یا سایر عوامل محرک افزایش می یابد.

و این ممکن است زمانی بدتر شود که شما الگوی طاسی ارثی داشته باشید. در حقیقت، از دست رفتن موهای سر و صورت به طور ارثی، دو عامل مشترک هستند که می‌توانند منجر به مرگ کیسه ‌های ترشحی مو شوند. اگر یک ویژگی ژنتیکی روی مشکل تاثیر بگذارد، درمان آن دشوارتر است. جلوگیری از ریزش مو با یک ویژگی ژنتیکی ممکن است نیازمند کاشت مو باشد. با این حال شما با درک عوامل مرتبط با ریزش مو ارثی می توانید در صدد جلوگیری از ریزش مو خیلی زودتر از وقتی که حجم عظیمی از موهایتان را از دست میدهید، برآیید.

همان طور که قبلا اشاره شد، در فاز telogen، رشد مو متوقف شده تا موهای جدید جایگزین آن ها شوند ( این مسئله را می توان با چرخه حیات انسان و تجربه فاز های مختلف زندگی مقایسه نمود). این مرحله می‌تواند حدود ۲ الی ۳ ماه طول بکشد. اما اگر فولیکول مو آسیب دیده و یا از بین رفته باشد، علت اصلی و نوع درمانی که جهت جلوگیری از ریزش مو انجام می دهید در آگاهی قبلی و  نظریه مرتبط با آن نقش اساسی دارد.

آیا مصرف انگور فرنگی هندی به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند؟

انگور فرنگی هندی فواید بسیاری دارد؛ که برای مو و پوست شما مناسبند. این میوه که عمدتا در هند و برمه دیده می‌شود، منبعی غنی از ویتامین سی می باشد. همچنین این میوه یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و همچنین شامل کالیگ اسید است که همین موارد، به ارتقا بافت مو کمک می‌کنند. اما آیا این میوه دقیقا به رشد و جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند؟

ثابت شده است که، روزانه چند حبه از این انگور فرنگی به ارتقا سلامت پوست سر و جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. یا اینکه می توانید آب آن را گرفته و میل کنید. البته این میوه به تنهایی نمی تواند عامل مناسبی برای رشد موی سرتان باشد. اگر تغذیه مناسبی نداشته باشید، یا در طول روز با استرس های گوناگون دست و پنجه نرم کنید، نمی توانید به نتیجه دلخواه برسید.

به علاوه اینکه این میوه نیز مانند سایر میوه های موجود در بازار در فصول خاصی رویش دارد و نمی توان از آن در هر ماه از سال بهره برداری کرد. بهتر است در کنار مصرف میوه های مناسب نظیر انگور فرنگی و به تناسب رساندن ویتامین ها و پروتئین های لازم که از طریق رژیم غذایی دریافت می کنید فولیکول ها و غدد ترشح کننده چربی پوستتان را نیز به صورت موضعی جهت جلوگیری از ریزش مو تقویت کنید. به یاد داشته باشید که همیشه یک راه حل درست نمی تواند تمامی جزئیات و فاکتور های مرتبط با جلوگیری از ریزش مو غیر طبیعی را به نتیجه مشخصی برساند.

چگونه می توان متوجه طاس شدن تدریجی شد؟

در هر جستجویی برای علت و جلوگیری از ریزش مو گریزی هم به طاس شدن افراد به شکل ژنتیکی و غیره زده می شود. اما آیا می توان خیلی سریعتر از بحرانی شدن اوضاع به آن پی برد؟ جواب مثبت است. مشکل از دست دادن موها این است که هر چه بیشتر صبر کنید، کاهش آسیب سخت‌تر خواهد بود.

اگر یک برنامه درمان درست را هنگامی که موی سرتان از پیشانی شروع به ریزش و کاهش می‌کند آغاز کنید، شانس بیشتری برای جلوگیری از ریزش مو های خود دارید. هنگامی که موهایتان به کلی از بین رفت و تمام کیسه‌ های ترشحی شما از بین رفتند، شما فرصت خود را با برخی از درمان‌های موثرتر و مقرون‌به‌صرفه در بازار از جهت جلوگیری از ریزش مو دست داده‌اید.

با این حال هنگامی که فولیکول ها بسیار ضعیف و نزدیک به از دست رفتن هستند نیز قابل احیا خواهند بود و می توان جلوی طاس شدن تدریجی سر را گرفت. از جمله مواردی که می توان به طاسی تدریجی پی برد، موارد زیر را تشکیل می دهند:

 1. روند ریزش موی غیر طبیعی

بسیاری از مردم ریزش بیش از حد را نادیده می‌گیرند. بخشی از دلیل این موضوع در این است که ما قسمتی از موهایمان را به شکلی طبیعی از دست می دهیم. و پذیرش این موضوع درک راه های جلوگیری از ریزش مو را آسان تر می کند. با این حال، وقتی متوجه وجود موهای زیاد روی بالش، در شانه و دیگر موارد مشابه، ریختن موها به طور شدید موقع دوش گرفتن می شوید، ممکن است زمان آن باشد که به سراغ درمان و جلوگیری از ریزش مو ها به طور طبیعی بروید.

 1. نوع برخورد با خارش سر و آسیب به فولیکول های مو

برای برخی افراد، خارش پوست سر می‌تواند نشانه فقدان مو باشد. در حالی که این موضوع مستقیما مربوط به طاسی نیست. خارش پوست سر می‌تواند با دیگر شرایط وابسته به پوست شناسی مانند پسوریازیس یا درماتیت مرتبط باشد. دلیل اینکه چرا این مساله مربوط به طاسی است به خاطر شرایط خود آن ها نیست، بلکه این است که شما چطور نسبت به آن واکنش نشان می‌دهید. مالش بیش از حد، چنگ زدن و برس زدن پوست سر ممکن است در طول زمان به کیسه‌های ترشحی مو و جلوگیری از ریزش مو آسیب برساند.

 1. خط اصلی موی شما در حال پسروی است.

عقب رفتن خط اصلی مو نشانه بزرگی از طاس شدن بالقوه است. متاسفانه، این مورد یکی از چیزهایی است که بسیاری از افراد فقط آن را نادیده می‌گیرند. اما این در حالی است که قبل از پسروی بیشتر موها می توانید با جلوگیری از ریزش مو و تقویت کیسه های ترشحی به طور موثر عمل کنید. یکی از رایج ‌ترین نشانه‌های پسروی مو، نازک شدن آن در اطراف شقیقه ها است. و برای بسیاری از مردم این الگو در طول زمان گسترش پیدا می‌کند تا زمانی که خط اصلی مو سر به شکل الگوی M در بیاید. مانند تصویر زیر:

طاسی در خانم ها

طاسی

 1. پوست سر شما به طرز قابل‌توجهی قابل‌مشاهده است.

برخی افراد در هر سنی موهای پرپشتی دارند و طبیعی است که دیدن سفیدی کف سر بسیار سخت باشد. در عین حال پس از گذشت زمان و ورود به یک سن مشخص یا به دلایل خاص دیگر، دیدن کف سر چندان سخت نیست. چرا که شما دچار ریزش مو شدید شده اید؛ و احتمال این وجود دارد که در طول زمان موهای بیشتری را از دست بدهید تا اینکه نقاط طاسی در سر تان پدیدار شده، و رویش مجدد مو یا عوامل کمک کننده جهت جلوگیری از ریزش مو کارساز نباشد.

بنابراین باید زودتر از شروع این مرحله به فکر چاره‌ای باشید. یکی از جمله راه هایی که پس از مشاهده کف سر باید رعایت کنید تا قدم نخست را جهت جلوگیری از ریزش مو های سرتان بردارید، عدم قرارگیری در نور مستقیم خورشید و رسیدن اشعه ماوراء بنفش (UV) به آن است. آفتاب به طور طبیعی ضرری برای موهای شما نخواهد داشت. اما در عین حال وقتی که دچار ریزش شدید موها هستید بهتر است که سرتان را در مقابل نور آفتاب تا جای ممکن بپوشانید.

هر یک از موارد گفته شده، در این بخش جزء بدیهیات مرتبط با شروع طاسی در آقایان و بانوان است که باید توجه ویژه ای را به آنان مبذول بدارید. در عین حال بجای جستجو برای روش های غیر معقول به تغذیه پوست سر خود با کمک روغن مو و تغذیه داخلی بدنتان مشغول باشید. سعی کنید استرس را از خود دور کرده و سایر مراقبت های لازم برای جلوگیری از ریزش مو را انجام دهید، تا فولیکول ها و ساقه موهایتان بیش از پیش تقویت شوند.

طاسی از چه سنی شروع می شود؟

در واقع ریزش مو، مراقبت های مرتبط با جلوگیری از ریزش مو و شروع سن از دست دادن مو ها به طور کامل برای هر کس متفاوت است. تعیین رقم و کمیت در این رابطه مانند است که بگوییم، ضعیف شدن چشم ها سن و سال خاصی دارد! به طور کلی، خطر از دست دادن موهای شما متناسب با سن متغیر است.

ریزش مو می‌تواند ۲۰ درصد در دهه ۲۰ سالگی، ۳۰ درصد در ۳۰ سالگی باشد. تا سن ۵۰ سالگی، ۵۰ درصد از مردان حداقل برخی از موهای خود را از دست داده‌اند. در سن ۶۰ سالگی، حدودا دو سوم طاس هستند و یا الگوی طاسی دارند. در زنان نیز دهه های 50 تا 60 سالگی شایع ترین موارد جهت ریزش بخش اعظمی از مو ها است. با این حال عده ای از خانم ها در جوانی هم دچار این معضل می شوند.

در حالی که از دست رفتن مو بیشتر در این سنین شایع است، اما لزوما این یک امر اثبات شده نیست. بنابراین هر زمان پس از بلوغ احتمال شروع طاسی در افراد یک امر بدیهی به شما می رود. اگر به آمار جامعه و مردان و زنان نگاهی بیندازیم متوجه می شویم، افرادی هستند که در سنین بالا موهای پرپشتی دارند در عین حال که افرادی هم هستند که تقریبا 85 درصد موهایشان را از دست داده اند.

اگر بخواهیم این موضوع را فارغ از مباحث ژنتیکی پیش ببریم می توانیم اظهار کنیم که، نوع مراقبت و جلوگیری از ریزش مو در نوجوانی و جوانی بر روی سنین بالاتر نیز تاثیر می گذارد. و شاید فردی که در سن بالا موهای پرپشت تری دارد به بهداشت و تغذیه موهای خود رسیدگی می کند. بنابراین هیچ قطعیتی در این رابطه وجود ندارد.

الگوی طاسی در خانم ها

الگو طاسی زنانه

در حالی که اغلب مردان می توانند کاهش ضخامت مو را تجربه کنند، الگوی مردانه طاسی می‌تواند در هر سنی شروع شود. زمان و میزان از دست دادن مو ها در درجه اول به ژنتیک بستگی دارد. اگر چه آمار نشان می‌دهد که احتمال ریزش مو تنها با سن افزایش می‌یابد. نمودار زیر درصد مردان را با کاهش چشمگیر حجم مو در سنین مختلف نشان می‌دهد.

 

الگوی طاسی در مردها

الگو طاسی مردانه

آیا بین نازک شدن موها و طاسی رابطه ای وجود دارد؟

مابین نازک شدن موها، ریزش و سپس طاسی می تواند هم رابطه ای برقرار باشد و هم خیر. پاسخ به این پرسش مشابه یافتن سن مشخصی جهت ریزش مو در افراد است؛ تا بخواهیم به دنبال علل و جلوگیری از ریزش مو باشیم. با این حال ابتدا باید درک کنید که نازک شدن، ریزش مو و طاسی با یکدیگر فرق دارند.

در عین حال که عوامل متعددی بر ریزش مو تاثیر دارند، مواردی هم وجود دارد که علت اصلی نازک و شکننده شدن موها خواهند بود. در حالی که ریزش مو و جلوگیری از ریزش مو می‌تواند یک فرآیند سریع یا طولانی‌مدت باشد، بسته به علت، نازک شدن مو  به طور کلی به تدریج با سن افراد، در ارتباط است. دو دلیل اصلی کاهش حجم مو وجود دارد:

 1. سالمندی و یا سالخوردگی مو، که به عنوان فرایند طبیعی در افزایش سن شناخته می شود.
 2. آسیب های مرتبط با عوامل محیطی خارجی مانند آلودگی، رنگ کردن مو و استفاده از محصولات اشتباه

علائم قابل مشاهده از کاهش توده مو معمولاً شامل فیبرهای نازک تر مو، کاهش چگالی، و موی ضعیف و یا شکننده تر است که فاقد حجم و مستعد شکنندگی است. جالب است بدانید که، زنان بیشتر از مردان متوجه کاهش در حجم و پرپشتی مو های خودشان می‌شوند.

تعریف طاسی نیز مشخص است. مرگ تدریجی فولیکول های مو باعث از دست رفتن آن ها و سپس عدم رویش مو در نواحی خاص سر می شود. اما اینکه طاسی و نازک شدن مو ها ( که از فولیکول های ضعیف شده برمی آید)، با یکدیگر رابطه ای دارند، خود می تواند به جستجوی علت و مشکل در افراد مختلف منجر شود.

اصولا در مردان و زنانی که الگو طاسی وجود داشته باشد این نازک شدن مزید بر علت شروع دوران طاسی خواهد بود. و در افرادی به غیر از این گروه نازک شدن مو ها و کمک به جلوگیری از ریزش مو آنان را از شر طاسی خلاص خواهد کرد. با این حال جای نگرانی خاصی وجود ندارد. هر فردی با هر نوع ریزش مو ارثی یا غیر ارثی می تواند اصطلاح «پیشگیری بهتر از درمان است» را جامه ی عمل پوشانده و در پیشبرد روند طاسی با جلوگیری از ریزش مو و نازک شدن آن موفق عمل نماید.

آیا ریزش موی روزانه مسئله ای طبیعی است؟

به طور میانگین ما 80 الی 100 تار مو را روزانه از دست می دهیم. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد که هر شخصی با دیدن میزانی از مو ها در شانه خود احساس کند که، به مراقبت های جلوگیری از ریزش مو نیازمند است. البته برای بهبود سلامت پوست و موی سر و یا صورت شما می توانید روش های مختلفی نظیر استفاده از روغن مو یا روغن ریش را انتخاب کنید، به رژیم غذایی خود برسید، ورزش کنید، ویتامین ها و مواد معدنی را به میزان لازم استفاده کنید و غیره؛ اما نباید فراموش کنید که « سری که درد نمی کند، دستمال بستن ندارد!». ریزش موی طبیعی بخشی از حیات موها است و پذیرش این موضوع کمک به سلامت و تغذیه پوست سر را آسانتر می نماید.

ما به طور کلی در حدود 100 هزار فولیکول مو روی سر داریم و وظیفه مان حفظ و مراقبت از آن هاست. تا در صورتی که مشکل حاد تری جهت جلوگیری از ریزش مو، موخوره، و پیشگیری از طاسی یا بد فرم شدن ساقه مو ها پیش آمدن از آن پیشگیری به عمل آوریم. اگر موهای پرپشتی داشته باشید از دست دادن بیشتر از تعدادی که ذکر شد کاملاً طبیعی است. با این حال اگر به فکر تقویت موی سر و ساقه آن هستید مصرف مداوم و منظم محصولات روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو پیشنهاد می شود.

چه مدت طول می کشد تا موهای از دست رفته، پس از افلوویوم تلوژن و استرس رشد کنند؟

هنگامی که تعداد زیادی از کیسه‌ های ترشحی مو ( فولیکول ها) بر روی پوست سر وارد فاز (استراحت)چرخه رشد در همان زمان می‌شوند، اما فاز رشد بعدی شروع نمی‌شود. مو شروع به بیرون آمدن از روی پوست سر می‌کند، اما مو های جدید رشد نمی‌کنند. این مسئله معمولا توسط یک رویداد پزشکی، مانند زایمان، جراحی، یا تب بالا، یا شروع و توقف دارویی خاص، مانند قرص‌های ناباروری، آغاز می‌شود.

افلوویوم تلوژن معمولا در حدود سه ماه پس از این رویداد آغاز می‌شود. مو های شما در این فاز ممکن است نازک به نظر برسد، اما قریب به 90 درصد کاملا کچل نخواهید شد. اما باید بدانید، که شرایط کاملا قابل ‌بازگشت است. هنگامی که رویداد آغاز شده درمان می‌شود (یا شما از بیماری بهبود پیدا می‌کنید)، ممکن است موهای تان بعد از شش ماه دوباره رشد کند. اما این نوع ریزش مو می‌تواند سال‌ها در برخی از مردم باقی بماند.

همانطور که می دانید استرس نیز عامل دیگر و البته مهمی است که سبب اصلی ریزش مو شناخته می شود. استرس پس از رویداد های ناگهانی منجر به تغییر فاز می‌شود که در آن مو در مرحله استراحت قرار می گیرد. ریزش مو و کاهش مو منجر به تغییرات روان‌شناختی، فیزیولوژیکی و احساسی می‌شود.

با این حال جلوگیری از ریزش مو بیشتر در این رابطه یک امر الزامی است که با کنترل اوضاع و شرایط رو به بهبود متمایل خواهد شد. در صورتی که عامل مسبب تحت درمان قرار گیرد، رویش مجدد مو دوباره به مرحله رشد خود وارد شده و سپس ادامه خواهد یافت. این معمولا به این معنی است که فاز استراحت، باید تمام شود. این کار معمولا ۳ الی ۶ ماه طول می‌کشد، اما نه به طور یکسان!

رویش تارهای موی سر

رویش مو

آیا کمبود منیزیم باعث ریزش مو می شود؟

شاید برایتان عجیب باشد که رابطه ای بین جلوگیری از ریزش مو و منیزیم وجود داشته باشد. همه جا فقط این نکته ذکر شده است که کمبود یکسری مواد مانند آهن و یا امگا 3، می تواند به ریزش و نازک شدن موها منجر شود.

اما منیزیم بجز بیشتر 700 عملیات در بدن مسئولیت مهمی جهت سلامت و ارتقا رشد موهایمان دارد. فقر منیزیم، یک دلیل اصلی بیوشیمیایی برای ریزش مو در زنان است. این عنصر بر تیروئید تاثیر مستقیمی دارد. فقر منیزیم عبارتند از:

 • مو های سر و صورت پیش از موعد خاکستری و رفته رفته سفید خواهند شد.
 • نازک و شکننده شدن موها
 • ریزش مو خیلی زیاد
 • رشد موی صورت (در زنان).

ممکن است شما از همه این علائم رنج نبرید اما اگر یک یا دو نشانه را داشته باشید و همچنین نوعی از ریزش مو را تجربه کنید، فقر منیزیم می‌تواند یکی از دلایل اصلی در پیشامد چنین مواردی باشد. برای درک بهتر این موضوع و جلوگیری از ریزش مو یا سفید شدن آن، بهتر است به دکتر مراجعه کرده و میزان منیزیم موجود در بدن خود را کنترل نمایید.

زمان لازم جهت شستشوی موهای نازک و ضعیف

فارغ از تمام حقایق و روش های مراقبتی، شستشوی موهای نازک و ضعیف مهم ترین بخش جلوگیری از ریزش مو به حساب می آید. و اگر شما بتوانید تمام گام های مراقبت از موها را طی کرده و از این بابت دقت و پشتکار لازم را بعمل نیاورید، نمی توانید انتظار دریافت نتیجه موثر را داشته باشید.

موهای غیر چرب نباید به طور روزانه شسته شوند. حتی موهای چرب هم نیازی به شستشوی روزانه و مکرر نخواهند داشت. برخی افراد اظهار می کنند که پس از 3 روز کامل موهایشان چرب و بد فرم می شود. پس از این زمان رفتن به حمام بسیار عاقلانه تر از آن به نظر می رسد تا اینکه به طور وسواسی سعی کنیم موهایمان را شستشو دهیم. البته، اگر پوست سر چرب و ویژه‌ای دارید، خیلی عرق می‌کنید، یا موهایتان بلند است، شاید شستن روزانه انتخاب مناسبی باشد. اما باز هم این کار را انجام ندهید.

پوست سر عموماً به میزان چربی مشخصی نیاز دارد. حتی موهای بلندی که دچار موخوره می شوند عموما به دلیل نرسیدن چربی و مواد مغذی لازم این وضعیت را تجربه می کنند. شما نباید با شستشوی روزانه به تلاش بی وقفه غده های تولید کننده چربی ضربه زده و کاری کنید تا آنها مجدداً مجبور به اضافه کاری شوند. بنابراین سعی کنید یک روند روتین شستشوی روزانه را جهت جلوگیری از ریزش مو و مراقبت از آن پیش بگیرید.

پس زمان به حمام رفتن بهتر است چه هنگام باشد؟ هنگامی که عرق کردن، آلودگی های محیطی، گرد و غبار و غیره بر روی موهای شما افزایش یابد، زمان شستشوی آن ها است. زمان استحمام موهای آسیب دیده نه زیاد و نه طولانی مدت است. هنگامی که فردی از ظاهر موهای خود ناراضی باشد می تواند به حمام برود.

اما باید به این نکته توجه داشت که خشک کردن مو با سشوار و لوازم مشابه ممنوع است. هر چقدر که اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شوند، درمان بهتری را شاهد خواهید بود. همچنین بهتر است از یک شامپو مناسب و ملایم گیاهی استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از شامپو فول گیاهی دو فاز میکس در oil-ir.com است. این شامپو به عنوان دوستدار ساختار و بنیاد موهای آسیب دیده شما عمل کرده، و بافت آن ها را به نسبت گذشته تقویت می نماید. اگر از این محصول در جهت جلوگیری از ریزش مو در کنار روغن مو استفاده نمایید نتایج بهتری کسب خواهید کرد.

لازم به ذکر است که باید از استفاده از محصولات نرم کننده موی سر اجتناب نمایید. این موارد می توانند تا حد ممکن ریزش موی آسیب دیده شما را سرعت ببخشند و روند جلوگیری از ریزش مو را مختل نمایند. بهتر است که به مصرف شامپو تا جای ممکن اکتفا کرده و بکارگیری محصولات شیمیایی را به صفر نزدیک نمایید.

برای کمک به جلوگیری از ریزش مو چه مواد غذایی باید مصرف کنیم؟

به طور شگفت‌ انگیزی، موهای شما در حدود نیم اینچ در ماه و ۶ اینچ در سال (۱۵ سانتیمتر) رشد می‌کنند. همانطور که می دانید، رشد سریع مو ها و جلوگیری از ریزش مو غیر طبیعی به عواملی مانند سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد. اگر چه شما نمی‌توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، اما رژیم غذایی چیزی است که شما کنترل آن را در دست دارید.

خوردن تخم مرغ، اسفناج، ماهی چرب، سیب زمینی شیرین، آووکادو، آجیل و غلات، فلفل شیرین، میگو، لوبیا و غیره به شما اجازه می دهد تا به جلوگیری از ریزش مو سرعت ببخشید. این مواد از طریق خون به کیسه های ترشحی مو و منتقل شده و به طور مستقیم روی رشد آن تاثیر می گذارد.

در کنار این موارد غذاهای نامناسب و مخربی برای جلوگیری از ریزش مو نیز موجودند، که باید از آنها پرهیز شود. شخصی که به جلوگیری از ریزش مو می اندیشد اولین گامی که باید بردارد، انتخاب رژیم غذای مو سر در طول ماه است که کلیه ویتامین های لازم جهت رشد را پشتیبانی می کند.

شما می توانید برنامه غذایی موردنظرتان را به کمک یک متخصص تغذیه تنظیم کرده یا با رژیم های معروف و خاص جهت جلوگیری از ریزش مو هماهنگ شوید. حتی اگر برنامه ای برای لاغر کردن و کاهش وزن خویش دارید، یا حتی گیاهخوار هستید باید بتوانید از طریق مکمل ها و قرص های ویتامینه در صدد جذب شان برآیید.

غذای موی سر

غذای مو سر

بهترین روغن طبیعی جهت تقویت موهای نازک چیست؟

بهترین روغن طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو و بهبود مو های نازک محصولی است که به طبع تمامی مواد مغذی لازم را داخل خود داشته باشد. از همه مهمتر عوارض خاصی را برای شخص مصرف کننده فراهم نکرده و با فرمولاسیون طبیعی ارائه شده باشد. مقرون به صرفه بودن و قابلیت کاربرد یک روغن مغذی و جلوگیری ریزش مو دیگر فاکتور های مهمی هستند که با توجه به نحوه کاربردشان تعیین می شوند.

شما می توانید روغن های موجود در oil-ir.com را با اصول مرتبط با نگهداری مو سر و صورت استفاده نمایید. دو محصول روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو به همراه روغن ترکیبی گیاهی میکس مو در کنار شامپو فول گیاهی دو فاز میکس به طرز شگفت آوری موثر عمل می کنند. به طوریکه در مدت مشخصی خواهید توانست شاهد رویش مجدد موهایتان و کمک به جلوگیری از ریزش مو باشید.

در ضمن آقایان می توانند برای تقویت ریش هایشان به سراغ مصرف روغن ترکیبی گیاهی میکس ریش بروند. این محصول در کنار کمک به رشد ریش های ناهمگون، ریش ها را پرپشت تر و خوش حالت تر خواهد نمود. امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید.