به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

بهترین مکمل های کشف شده برای تقویت مو

تاثیر مکمل های مو

مکمل‌ موها از پودر پروتئین گرفته تا پروبیوتیک ها، به اندازه میوه و سبزی در رشد و تقویت مو موثرند. دسترسی به همه چیز در دنیای امروز به ما کمک می کند تا مشکلات مرتبط با زیبایی نظیر ریزش مو و عدم درخشان بودن آن را کنترل کنیم. ریزش مو، ترد و شکننده بودن آن، در کنار نازک و ضعیف بودن بافت و ریشه مقوله ای است که با مصرف مکمل مو اوضاع را تا حد زیادی قابل کنترل می کند. اگر رژیم غذایی شما فاقد مکمل مو است (مانند پروتئین، ویتامین‌های B و آهن، و غیره) پس به احتمال زیاد، می توانید منتظر ریزش مو غیر طبیعی باشید که رشد و احیای خود را مدیون همین مواد لازم هستند.

چرا مکمل مو در رشد و تقویت موها موثر است؟

دلیل اصلی این امر به دلیل موقعیت موها در هنگام تحویل مواد مغذی از جانب بدن است. متخصصان بر این عقیده اند که: «بدن یک ماشین فوق‌العاده است، اما اتفاقات زیادی در آن در حال رخ دادن است. مو یک بافت غیر ضروری بوده و بدن با آن به عنوان یک اولویت کوچک برخورد می کند؛ در عین حال که مو تاثیر بسیار زیادی در زیبایی ظاهری شما دارد و به نوعی اولویت نخست تان محسوب می شود. به طور خلاصه، بدن دارای یک جعبه غذای ویژه برای ارائه دادن به بخش های مختلف بدن است. ابتدا قلب، سپس ریه‌ها، کبد … البته این لیست بی‌پایان است.»

در حقیقت نیاز انرژی سلول ‌های مویی (سریع‌ترین سلول ثانویه ای که بدن آن را تولید می کند) در اولویت پایینتر است، و تعجبی ندارد که موها اغلب دچار ریزش شوند تا سوخت مورد نیاز خود را بدست آورند. برای پایین نگه داشتن احتمال استراحت فولیکول های مو، اجماع عمومی بین متخصصان مو این است که سبک زندگی، به ویژه رژیم غذایی، و بکار بردن مکمل مو در تغذیه باعث می شود تا روند ریزش مو رفته رفته کاهش یابد. فیونا لاوسون، درمانگر غذایی معتقد است که در این رابطه اول باید رژیم غذایی را در اولویت قرار داده و سپس به سراغ مصرف مکمل مو رفت.

پس اگر با ریزش و کاهش چشمگیر موهایتان دست و پنجه نرم می کنید سعی کنید این دو اولویت را مد نظر قرار دهید. دقت کنید که اصول اولیه را دریافت کنید: خوب غذا بخورید، خوب بخوابید، به طور مناسب ورزش کنید و سطح استرس خود را هم مدیریت کنید.

تاثیر مکمل مو بر روی رشد مو

تقویت مو

تاثیر مصرف مکمل مو برای افرادی با شرایط خاص

چه کسی می تواند از نظر مصرف مکمل مو بیشترین سود را به دست آورد؟ گیاهخواران و شیوه های زندگی پر فشار که منجر به کاهش ارزش غذای مصرفی آنان می شود کنترل بسیاری از بخش های بدن نظیر قدرت و توانایی فولیکول های مو را کاهش داده و منجر به از دست دادن بخش عظیمی از موها می شود.

کسانی که رژیم گیاهی یا گیاه خواری دارند، ممکن است از یک تا چند مکمل مو استفاده کرده و جلوی آسیب رساندن به ریشه و بافت موی خود را بگیرند؛ زیرا همیشه طیف کاملی از مواد مغذی سالم مو را دریافت نمی کنند. از سویی دیگر اگر زیاد در معرض آفتاب هستید، می توانید با اضافه کردن چندین مکمل مو به رژیم غذایی خود ریزش را کنترل کرده و همچنین به تدریج تنظیم عادات و سبک زندگی خویش را هم تغییر دهید.

علاوه بر این، مکمل موها می توانند به عنوان یک روش مفید برای کاهش کمبود های احتمالی غذایی که از سایر انواع قرص های امروزی مانند داروهای تجویز شده نشات می گیرند، مورد استفاده واقع شوند. در حقیقت مکمل می تواند به عنوان پشتیبان سیستم تولید و تقویت مو در نظر گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می شود مطلب روغن مو برای رژیم گیاهخواری را مطالعه نمایید.

مصرف مکمل مو یا خرید محصولات مراقبت از مو؟

با تمام این تفاسیر، ارزشش را دارد که انتظارات خود را واقع گرایانه خود را تغییر دهید، هر چند باید یک مکمل مو را ( اگر از طریق رژیم غذایی دریافت نمی کنید) انتخاب نمایید. همان طور که در بالا ذکر شد، آن‌ها تنها بخشی از پازل مراقبت از مو هستند؛ در حالی که مکمل‌ها می‌توانند به بهبود انسجام موهای شما کمک کنند، بر شرایط رشته‌های مو تاثیر نخواهند گذاشت.

بنابراین اگر موهایتان از انتها شکننده و یا موخوره شده است، به سادگی با کمک مکمل موها قادر به رسیدگی به بافت و ساقه آنها نخواهید بود. برای کمک به تقویت و مرطوب کردن مو، استفاده از یک روش هفتگی یا روزانه به عنوان رطوبت رسانی و تغذیه رسانی به مو، عدم استفاده از محصولات محافظ حرارتی، می تواند در عرض سه ماه نتیجه دلخواه را برای شما به ارمغان بیاورد.

اما اینکه رطوبت رسانی به بافت و ریشه مو چگونه انجام می شود، در ادامه مطلب آورده شده است. اما آیا در این رابطه می توان به تاثیر نرم کننده ها و مواد شیمیایی بر روی سلامت مو اکتفا کرد؟ پاسخ منفی است. سعی کنید ابدا از نرم کننده های شیمیایی برای این کار استفاده نکنید، یا حداقل با هوشمندی تمام آنها را انتخاب نمایید.

برای تقویت مو به چه مکمل هایی نیاز داریم؟

مانند ابزار لازم برای زیبایی بخشیدن به ظاهر مو، مکمل مو ها نیز ابزار لازم برای زیبایی بخشی درونی آن به حساب می آیند. اگرچه همانطور که ذکر شد، این مکمل مو ها تنها گزینه در دسترس برای کاهش ریزش مو و ارتقا سلامت آن محسوب نمی شوند، و پروسه تغییر سلامت مو بسیار گسترده و وسیع است؛ اما با این حال این مواد معدنی و طبیعی در صورت حذف شدن ضرر های مختلفی را به بخش های مختلف بدن و سلامت مو وارد می کنند. در اینجا از برخی از رایج‌ ترین مکمل موها که در زمینه بهداشت و درمان مو حرف نخست را می زنند، و آنچه که آن‌ها انجام می‌دهند و غذاهایی که معمولا برای کمک به شما دریافت این مکمل ها کمک می کنند آورده شده است. با هم به بررسی تک تک آنها می پردازیم.

شناخت مکمل مو

پرطرفدارترین روغن رویش مجدد مو

آهن، و نقش آن در تقویت مو

فقر آهن می تواند باعث شکنندگی و ریزش مو شود. این مکمل مو مهم در غذاهایی مانند سبزیجاتی با برگ سبز تیره، برنج قهوه ای، آجیل، دانه ها و گوشت قرمز یافت می شود. پزشکان تغذیه عمدتاً اظهار می کنند که فقر آهن می تواند بر جریان خون و پوست سر تأثیر بگذارد، و در نتیجه موهایی خشک و کم جان را نصیب شما گرداند. با این وجود ، بسیار مهم است که قبل از مصرف این مکمل مو میزان آهن خود را چک کنید ، زیرا ازدیاد آن در بدن نیز باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتر خواهد شد.

ویتامین‌ های خانواده B

ویتامین های گروه b در سبزیجات، بادام، گوشت، تخم مرغ، ماهی، دانه ها و سبزیجات با برگ های تیره یافت می شود. این نوع مکمل موها، گلبول های قرمز خون را ایجاد می کنند؛ که برای انتقال اکسیژن و مواد مغذی به پوست و فولیکول های مو ضروری است. افرادی که موهایی بی جان دارند و مستعد شوره سر هستند می توانند با افزایش استفاده از گروه ویتامین B به خود و تقویت موهایشان کمک مهمی نمایند. اگر به اطلاعات بیشتر در این زمینه نیازمند هستید میتوانید به سراغ مطلب تاثیر ویتامین B بر روی ریزش مو و ریش آقایان بروید.

تاثیر پروتئین به عنوان مکمل موها

پروتئین بخش بزرگی از هویت و اصالت مو را تشکیل می دهد، که به شدت بر نرخ رشد آن تاثیر می‌گذارد. بعضی از مکمل مو‌ها می‌ توانند حاوی آمینو اسیدها (کوچک‌ترین واحد پروتئین) باشند؛ اما بهتر است که پروتئین را در رژیم غذایی خود بهینه‌سازی کنید. پروتئین در اکثر مواد غذایی مانند ماست، پنیر، تخم مرغ، شیر، و عمده ماهی ها وجود دارد.

اهمیت چربی‌های امگا ۳

عدم دریافت چربی های ضروری امگا 3 با ریزش مو و کاهش قدرت مو در برابر عوامل خارجی برابری می کند. این مکمل مو ضروری در غذاهایی مانند گردو، دانه ها، ماهی و غذاهای دریایی یافت می شود و برای پوست سر خارش دار بسیار عالی عمل می کند. چربی های امگا 3 به متعادل سازی تولید سبوم در بدن هم کمک می کنند که خود یک تغذیه و ماده لازم برای ایجاد رطوبت روی پوست سر است.

نقش نامحسوس عنصر روی در سلامت موها

روی اگرچه عنصری کمیاب است، اما برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی مانند کربوهیدرات، پروتئین و متابولیسم چربی سوزی و همچنین تجزیه سایر ریز مغذی ها ضروری است. تجزیه و استفاده از این مکمل موهای مغذی برای رشد و جوانسازی آن ها ضروری است (به خصوص اینکه موهای ما از پروتئین ساخته شده است).

یکی از دلایل این که این عنصر مهم همیشه به صورت در دسترس قابل فراهم کردن نیست؛ به این دلیل است که روی به آسانی جذب بدن نمی شود. روی ماده‌ای است که در بسیاری از غذاهای اصلی نظیر حبوبات، آجیل و غلات ها یافت می‌شود. به این ترتیب، یک مکمل مو حاوی روی اغلب مفید فایده عمل می کند.

این مساله نشان می‌دهد که بعضی از شکل های از دست دادن مو با سطح پایینی از روی موجود در بدن همراه است؛ که به کنترل آن ها کمک می‌کند. اما اگر احساس کنید که به طور غیر عادی موهایتان دچار ریزش شده است، مساله را با دکتر متخصص مطرح کنید.

مکمل های شناخته شده برای مو

روغن مو

نقش ویتامین های D،C و E در تقویت موها

ویتامین d به عنوان یک مکمل مو کلیدی در مواد غذایی مختلفی شامل ماهی چرب، گوشت قرمز، زرده تخم‌مرغ و البته نور خورشید وجود دارد. این ویتامین به ایجاد کیسه‌های ترشحی مو کمک می‌کند و نقش مهمی در تقویت موهای نازک دارد. از سویی دیگر، ویتامین C برای تولید کلاژن لازم و ضروری است؛ که به ایجاد درخشش مو بکمک می‌کند.

منابع خوب ویتامین c درون پرتقال، فلفل قرمز و سبز، توت‌فرنگی و بروکلی هستند. در نهایت به سراغ ویتامین e می روی. این ویتامین در غذاهایی مثل آووکادو، دانه آفتابگردان، بادام و اسفناج پیدا می شود. این نوع ویتامین در نوع خود یک آنتی ‌اکسیدان محسوب می شود؛ که می‌تواند از تاثیر رادیکال های آزاد بر روی موها جلوگیری کند.

تغذیه، رطوبت رسانی و جوان سازی موها از بیرون!

در اواسط این مطلب اشاره کردیم که تک تک مکمل موهای قابل ذکر برای رشد و تقویت مو ها به همراه جلوگیری از ریزش مو، حکم یک جعبه غذایی درونی را دارند. اما در این میان، تکلیف موهایی که از بیرون دچار خشکی، آسیب، موخوره شدن و غیره شده اند، چیست؟

در این رابطه باید به فکر استفاده از یک محصول طبیعی باشیم که به غیر از کمک به ساقه و ریشه موها آنها را از بیرون تغذیه کرده و اجازه نمی دهد، عوامل خارجی بر روی موها تاثیر مستقیم بگذارد. روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو برای تغذیه مو از ریشه و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو برای تقویت و بیرون کشیدن ساقه و نوک موها از خشکی طراحی شده اند. این دو روغن با اثر گذاری ویژه باعث القای مواد مغذی به موهای شما شده و کمک می کنند همیشه موهایی جوان و شاداب داشته باشید.