به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

تاثیر نرم کننده ها و مواد شیمیایی بر روی سلامت مو

نرم کننده گیاهی مو

نقش نرم کننده مو چیست؟ همه خوب می دانیم که نرم کننده مو پس از اعمال باید تاثیر مثبتی روی مو بگذارد. آن را درخشانتر نموده، و شانه زدن را نرم تر و آسان تر کند. با این حال، مانند بسیاری دیگر از محصولات شیمیایی، نرم کننده مو نیز می تواند به آن آسیب برساند.

بخشی از این آسیب دیدن به دلیل مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن است. برخی از نرم کننده ها به هیچ وجه تاثیر مثبتی بر روی مو ندارند، حتی اگر روی برچسب آنها نوشته شده باشد که: «سازگار با انواع مو». این تاثیرگذاری قابل مشاهده را بعد از استفاده از آن می توانید به خوبی شاهد باشید.

نرم کننده مو با بازگرداندن روغن های طبیعی خود، که موها را هم شامپو می کند، وظیفه محافظت از مو و بازگرداندن لطافت مو را بر عهده دارد. اما آیا واقعاً نرم کننده های مو قابل اعتماد ترین گزینه های در دسترس برای جلا دادن و احیا ظاهر موها هستند؟

چه فاکتور هایی باعث شکل گیری یک مو سالم می‌شوند؟

موهای سالم تمیز، نرم، براق و صاف (عدم وجود گره در آن) هستند و در هنگام تکان دادن سر شکل فنری پیدا می‌کند. برای داشتن این نوع مو، شما نه تنها به یک روند کنترل سلامت کلی مو نیاز دارید، بلکه باید برای آرایش  و نگهداری مو هم وسواس به خرج دهید. برای اینکه موهایتان صاف و مرطوب شده و  اصطکاک بین مو و پوست از بین برود باید خشکی آن به حداقل ممکن برسد، و اگر احساس خوبی نسبت به ظاهر موهایتان ندارید، باید به فکر یک نرم کننده مو و شامپو مناسب مو باشید. شامپوها و نرم کننده های موی امروزی سعی در ارائه بهترین ترکیبات جهت کمک به مو برای سالم ماندن می کنند. اگر به دنبال شامپو مناسب می گردید، می توانید راهنمای انتخاب بهترین شامپو موجود در سایت oil-ir.com را مطالعه نمایید.

لزوم استفاده از نرم کننده مو شیمیایی چیست؟

ترکیبات نرم کننده مو می‌توانند به عنوان مواد افزودنی تعریف شده، که احساس تازگی، پرپشت بودن مو، نرمی، درخشان بودن و کنترل پذیری کلی مو را افزایش می‌دهند. نیاز به نرم‌ کننده مو به دنبال پیشرفت ‌های تکنولوژیکی در فرمول شامپو های مختلف ایجاد شد که منجر به حذف موثر چربی همراه با کثیفی و دیگر باقی مانده‌های نامطلوب از مو و پوست سر می‌شود.

چربی طبیعی پوست سر که یک نرم ‌کننده مو ایده‌آل است، در همه افراد یکسان تولید نمی شود و از این رو می توان نیاز افراد مختلف را نسبت به نرم کننده مو امری انکار نشدنی دانست. بنابراین، نیاز به یک چربی مصنوعی مثل نرم کننده مو که قادر به به حداقل رساندن الکتریسیته ساکن، افزایش حجم مو، و بهبود موها و همچنین حفظ استایل مو است، همواره احساس می شود. آن‌ها همچنین برای تمیز کردن مو، صاف کردن و رنگ کردن مو بدون ایجاد آسیب به ساقه و ریشه مورد استفاده قرار می گیرند.

بررسی مفید و سودمند بودن نرم کننده مو

اگرچه شرکت های تولید نرم کننده های مو وعده های زیادی (از جمله موارد ذکر شده در بخش های قبلی) می دهند، اما با این حال برخی از نرم کننده موها در تعامل و استفاده روی موها سطح آن را برای ترمیم طبیعی، نمی پوشانند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد که برخی از نرم کننده ها با قرار گرفتن در پایین کوتیکول های مو، به جای قرارگیری یکنواخت در طول موها، از ریشه تا انتها، روند رطوبت رسانی به مو را مختل می کنند. کارشناسان معتقدند که موها برای ترمیم با استفاده از روغن های طبیعی خود به عنوان روان کننده، از نرم کننده های مو بهتر هستند. نرم کننده مو ها فقط از بافت مو (در صورت اتصال به آن و تعامل با آن) محافظت می کنند و بس.

بهترین نرم کننده مو

سلامت مو

بیشتر بخوانید: 9 عامل خیلی مهم و ساده که باعث درمان قطعی ریزش مو میشود!!

اهمیت انتخاب نرم کننده مو مناسب

استفاده از نرم‌ کننده مو متناسب، با توجه به ساختار مو و پوست سر بسیار اهمیت دارد. زمانی که از نرم‌ کننده اشتباهی ( بهتر است آن را اینگونه خطاب کنیم) استفاده می‌کنید، نه تنها به موهای خود کمکی نمی کنید، بلکه وضعیت موها را به مراتب بدتر خواهید کرد.

به عنوان مثال، اگر موهای چرب دارید و از نرم‌ کننده مو های خشک استفاده می‌کنید، در نتیجه موهای شما دچار ریزش شده، و حتی بسیار چرب خواهند شد. به طوریکه گویا موهایتان را در یک ظرف روغن قرار داده اید! به همین ترتیب اگر موهای خشک داشته باشید و از نرم‌ کننده مو های چرب استفاده کنید، ممکن است ظاهر آنها بسیار خشک و یا مجعد شوند.

تاثیر مواد شیمیایی نرم کننده مو بر سلامتی

نرم کننده مو هایی که ارگانیک نیستند، حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که ممکن است نسبت به آن حساسیت داشته باشید، و یا ممکن است به موهای شما در طول زمان آسیب برسانند. این مواد شیمیایی عبارتند از: سدیم لورت سولفات و سولفات سدیم.

اگرچه این مواد شیمیایی سرطان زا نیستند، اما پوست را تحریک می‌کنند (به خصوص پوست حساس). این مواد شیمیایی در بسیاری از نرم کننده موها به جز آن‌هایی که از مواد ارگانیک یا مواد طبیعی ساخته شده‌اند، وجود دارند. همچنین ممکن است نرم کننده های مو شامل بنزوفنون، ستریمونیوم کلرید، DMDM هیدانتوئین یا ایزوپروپانول باشد. همه این مواد شیمیایی می توانند برای پوست، سرطان زا، یا تحریک کننده بوده و برای کبد و کلیه ها سمی باشند.

مهمترین دلیل ریزش مو، نرم کننده های شیمیایی هستند.

هنگام اعمال نرم‌ کننده مو، باید هر رشته را با آن به طور مساوی از ریشه تا نوک ساقه پوشش دهید. این حرکت شامل کشیدن و فشار آوردن به مو است و درست زمانی که موهایتان در حال شسته شدن هستند به احتمال زیاد ریزش آنها را شاهد خواهید بود.

درست است که نرم کننده موها شانه زدن را آسان‌تر می‌کنند، و بافت لطیفی به آن می دهند؛ اما به این معنی نیست که مو به هیچ وجه از شستن یا تحت کشش قرار گرفتن مقاومت سابق خود را داشته باشند. هنگام استفاده از نرم‌کننده مو، مراقب استفاده از آن و تمیز کردن مو در کنار آن باشید، چون ممکن است به بهانه مراقبت از سلامت مو بخش زیادی از آن ها را از دست بدهید.

نرم کننده ترین مکلمل برای مو

لطافت مو

میزان pH مناسب نرم کننده های مو چقدر است؟

واکنش ‌های جانبی به نرم کننده مو ها متفاوت هستند. در اصل یک pH بالاتر از رقم ۵.۵ ممکن است باعث خارش پوست سر شود. در خود بافت، آسیب به ساقه موها می‌تواند در صورتی رخ دهد که نرم کننده اشتباهی به طور مداوم با توجه به نوع مو به کار رود، به خصوص اگر هیچ کاربردی از آن برای محافظت و احیا مو استفاده نشود. تجمع مواد شوینده و نرم کننده نیز می توانند در سلامت مو و دیگر بخش های مرتبط نقش بسزایی داشته باشند.

وجود پارابن در برخی نرم کننده مو ها

اگرچه پارابن بیشتر در محصولات مراقبت از پوست دیده می شود، اما هنوز هم برخی محصولات مو نظیر نرم کننده ها حاوی پارابن مانند متیل پارابن، و پروپیل پارابن هستند؛ که باعث ایجاد مشکلاتی در مورد رشد مو  می شوند.

پارابن برای جلوگیری از رشد باکتری ها در محصولات آرایشی و بهداشتی و افزایش ماندگاری آنها بکار برده می شود. و همین ماده در 80 درصد از این محصولات شیمیایی بکار برده می شود. احتمال وقوع حساسیت با نرم کننده موهایی که از پارابن در ترکیبات آنها بکار برده شده است در تحقیقات مختلف به اثبات رسیده است. برای شناسایی پارابن ها در مراقبت از مو برچسب این محصولات را بررسی کرده و به دنبال پروپیل پارابن، بنزیل پارابن ، متیل پارابن یا بوتیل پارابن باشید.

تاثیر نرم کننده برای مو های بلند

ریزش مو

بیشتر بخوانید: روغن جلوگیری از ریزش مو و پرطرفدارترین روغن رویش مجدد مو

مواد نگهدارنده محصولات شیمیایی

محصولات شیمیایی نظیر شامپو یا نرم کننده مو ها حاوی مواد نگهدارنده هستند و این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی پوست سر و سلامت آن خواهد داشت. برخی از این مواد زمانی خطرناک‌ می شوند که از طریق پوست جذب می شوند. علاوه بر سرطان‌زا بودن، این مواد می‌توانند باعث ایجاد واکنش‌های «آلرژیک»، از جمله خارش پوست و آسم، شوند.

با اینکه تاثیر گذاری این مواد نگهدارنده در هر شخص متفاوت عمل خواهد کرد، یا اینکه شخصی ممکن است ادعا کند سلامت مو و پوست سرش با استفاده از نرم کننده مو تغییری نکرده است؛ اما هریک از مواد نگهدارنده می توانند در دراز مدت تاثیر نامناسب خود را بر روی سلامتی مو شما داشته باشند. پس تا جای ممکن باید از مصرف آنها خودداری به عمل آید.

علاوه بر این، اگر پوست سرتان مستعد آکنه و جوش باشد و نرم‌ کننده مو را به اندازه کافی با آب نشویید، این امکان وجود دارد که روی پوست سر خود جوش هایی نظیر آنچه که روی پوست صورت دیده می شوند را مشاهده کنید. نرم کننده موهایی که به درستی شسته نشوند در روی پوست سر باقی می مانند. چون نرم‌کننده می ‌تواند منافذ پوست سر را درست مانند هر محصولی که از روغن تشکیل شده ‌است، مسدود کند.

اگر از نرم‌کننده مو استفاده نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ ساده این است که حذف نرم کننده مو ها از طرف دیگر به ضرر موهای خشک تمام می شود. در این صورت مو می‌تواند ترد شده و مستعد شکسته شدن یا به دست آوردن یک ظاهر خشک و شکننده باشد. به خصوص پس از استفاده از شامپو های شیمیایی، شما شاهد این وضعیت خواهید بود و مدتی طول می کشد تا پوست سرتان چربی کافی را تولید کرده و به نرم شدن ظاهر موهایتان کمک کند.

پس اگر استفاده از نرم‌کننده را متوقف کنید، موهایتان احتمالا وضعیت دشواری را تجربه خواهند کرد و در طی استایل دهی به موهایتان دچار مشکل خواهید شد. اما برای خلاصی از وضعیت این چنین چه باید کرد؟ آیا می توان جایگزین بهتری برای نرم کننده موها پیدا کرد؟ و به طور منظم از شامپو برای تمیز کردن کامل موها استفاده نمود؟

شناخت بهترین نرم کننده مو

روغن گیاهی مو

استفاده از روغن گیاهی مو برای رفع خشکی و کدر بودن مو

بدون به اثبات رسیدن منافع و معایب استفاده از نرم کننده مو، شاید درک استفاده از روغن گیاهی مو(روغن رویش مجدد مو) چندان آسان نباشد. اما با این حال اگر می خواهید سلامت و لطافت مو را حفظ کرده و در عین از محصولات ارگانیک استفاده نمایید، پیشنهاد ما به شما استفاده از روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو است. این روغن تهیه شده از 40 گیاه قوی به موهای شما از پوست سر، و ریشه  اجازه می دهد تا خشکی را کنار زده و با چربی بیش از حد مبارزه کند.

این روغن یک نرم کننده مو طبیعی به شمار می آید و ریزش مو را رفته رفته متوقف خواهد کرد. در عین حال اگر خشکی مو را در ناحیه ساقه و نوک مو تجربه می کنید می توانید از روغن ترکیبی گیاهی میکس مو استفاده کنید. این روغن با ترکیب 23 گیاه به دست آمده است و ساقه موهایتان را در بهترین حالت خوش فرم و پرپشت می گرداند.