به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

جلوگیری از آسیب دیدگی مو پس از کاهش وزن شدید و رژیم های غذایی

غذای مو برای جلوگیری از ریزش مو

اگر در طول زندگی بارها و بارها با چالش جلوگیری از آسیب دیدگی مو مواجه می شوید باید بدانید، در اثر کاهش وزن شدید به دلیل تغییرات هورمونی و تغییر رژیم غذایی، موهایتان دچار ریزش آنی خواهند شد. شاید این مسئله را به کرات و بارها در افراد معروف یا حتی دوستان و آشنایان دیده باشید؛ که فرم بدن آنها به تناسب رسیده است، اما بخش زیادی از موهایشان را از دست داده اند. اما دقیقاً به چه دلیل این مشکل برای فرد روی می دهد؟ آیا راهی وجود دارد که، بتوان جلوگیری از آسیب دیدگی مو به علت تغییر وزن و فیزیک بدن را مشاهده کرد؟ بهتر است با این مطلب جهت درک بهتر این موضوع همراه باشید.

اگر قصد کاهش وزن داشته باشید، شاید سوالاتی در مورد اثرات جانبی ناخواسته آن مانند از دست دادن مو نیز داشته باشید. اما اگر در حال حاضر در دوران کاهش وزن هستید، شاید قبلا متوجه آسیب دیدگی موهای خود شده‌اید. در هر صورت، مهم است که حقایق مربوط به ارتباط بین کاهش وزن و جلوگیری از آسیب دیدگی مو را یاد بگیرید، و عوامل بالقوه دیگر را نیز از بین ببرید. آسیب دیدگی مو می‌تواند توسط مردان و یا زنان، به خصوص در سن و سال مختلفی، تجربه شود. رابطه بین سن و سال نیز در ریزش مو تاثیر بسزایی دارد و به طبع شخصی که جوانتر باشد می تواند با تغذیه مناسب در صدد جلوگیری ازآسیب دیدگی مو برآید. در صورتیکه اشخاص مسن نیازمند اختصاص زمان و توجه بیشتری به دلایل فیزیکی و فیزیولوژیکی هستند.

راهکار جلوگیری از آسیب دیدگی مو

جلوگیری از ریزش مو

چرا با کاهش وزن مو دچار آسیب دیدگی می شود؟

رویش و تقویت مو عمدتاً به پروتئینی که به بدن وارد می شود، ارتباط دارد. دکتر فاطیما کودی استنفورد، پزشک متخصص بیماری ‌های چاقی در بیمارستان عمومی ماساچوست می‌گوید که: همه این ها به مواد مغذی که بدن دریافت می کند و باعث جلوگیری از آسیب دیدگی مو می شود، ارتباط پیدا می کند. او توضیح می‌دهد که: «مردم اغلب وقتی وزن کم می‌کنند به اندازه کافی پروتئین و روی به دست نمی‌آورند. و وقتی که به اندازه کافی پروتئین و روی بدست نیاورید، بدن شما باید تصمیم بگیرد که پروتئین و روی را کجا ارسال کند». استنفورد می‌گوید: «با توجه به اینکه رساندن پروتئین به موهایتان برای زنده ماندن فرد حیاتی نیست، بنابراین پروتئین به سمت ارگان های ضروری بدن ارسال شده و در نتیجه موهای شما دچار ریزش می شود». اما خبر خوب چیست؟

اگر قصد کاهش وزن را داشته باشید، جای نگرانی وجود ندارد. شما می توانید با تغذیه درست و استفاده از روغن افزایش ضخامت مو به جلوگیری از آسیب دیدگی مو و پروسه نازک شدن بخشی از موهایی که دچار ریزش آنی نمی شوند، کمک کنید. روغن افزایش ضخامت مو با نام روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو در کنار روغن ترکیبی گیاهی میکس مو می توانند شادابی، پرپشتی و درخشندگی را به ارمغان بیاورند. البته این روغن ها برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو نیز بسیار ویژه عمل می کنند. و هر کدام با نوع مصرف خاص خود می توانند پس از دوره استفاده کوتاهی نتایج نهایی درخشانی را به شما ارائه دهند.

همچنین در کنار استفاده از این روغن ها جهت جلوگیری از ریزش مو  و افزایش ضخامت آن باید به فکر مصرف پروتئین کافی برای بدن خود جهت رشد و افزایش موها از داخل باشید. بنابراین اگر قصد کاهش وزن زیاد یا حتی متوسط را دارید بهتر است، حساب پروتئین مصرفی خود را به طور دقیق داشته باشید. در این صورت می توانید مطمئن شوید که هم وزن خود را تا اندازه لازم کاهش می دهید، و هم پروتئین لازم را برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو به بدن وارد می کنید. مقدار توصیه شده پروتئین مصرفی باید حدود 46 گرم باشد. اما برای اطمینان بیشتر می توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا میزان استفاده از آن را بسته به بدن شما و توانایی آن محاسبه نماید.

 

بیشتر بخوانید : بهترین روغن های گیاهی برای افزایش ضخامت مو

 

چگونه رژیم غذایی مربوط به کاهش وزن به چرخه آسیب پذیری مو کمک می کند؟

فولیکول های مو یکی از فعال ترین متابولیک ها در بدن شما هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که رشد و جلوگیری از آسیب دیدگی مو می‌تواند زمانی موثر واقع شود که، مصرف کالری و یا پروتئین را کاهش دهید و یا کمبود مواد مغذی داشته باشید. این پیوندها پیچیده هستند، بنابراین همانطور که اشاره شد، اگر از ریزش و کم پشت شدن مو رنج می‌برید، رژیم غذایی شما می‌تواند عامل اصلی در این میان  باشد. برای درک بهتر وقوع جلوگیری از آسیب دیدگی مو، چهار مرحله از رشد مو را باید به طور کلی درک کنیم:

  • مرحله آناژن Anagen: در طی این مرحله، موهای شما به طور پیوسته در حال رشد است. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد موهای شما برای مدت ۲ تا ۷ سال در این مرحله باقی می‌مانند.
  • مرحله کاتاژن Catagen: در طی این مرحله گذار که فقط ۱۰ روز طول می‌کشد، کیسه‌های ترشحی مو از منبع خون جدا می‌شوند و باعث می‌شوند که رشد موهای شما متوقف شود.
  • مرحله تلوژن Telogen: در طی این مرحله استراحت که سه ماه طول می‌کشد، ۱۰ تا ۱۵ درصد از موی شما که از منبع خون جدا شده ‌است، همچنان در کیسه ‌های ترشحی مو، با رشد موی جدید در زیر آن باقی می مانند.
  • مرحله اگزوژن Exogen: در طی این مرحله حذف، طبیعی است که طی یک روز 50 – ۱۰۰ رشته از موها را از دست بدهید، چون بعضی از موهایتان کاملا از کیسه ‌های ترشحی جدا شده‌ است.
  • روغن گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو

آسیب دیدگی مو

چه غذاهایی پروتئین و روی کافی را به بدن منتقل می کنند؟

پیرو بحثی که در بخش قبلی برای علت و جلوگیری از آسیب دیدگی مو ارائه شد، شما می توانید با مصرف غذاهای مناسب میزان مشخصی از پروتئین را به بدن خود منتقل کنید. این یک ایده خوب برای گرفتن مقداری عنصر روی، در رژیم غذایی شما است. چون این یک ماده معدنی کلیدی برای رشد مو (همچنین پوست و رشد ناخن) است. می‌توانید با خوردن غذا های مذکور به طور ویژه این عنصر را جهت جلوگیری از ریزش مو به دست آورید.

  • سبزیجاتی مانند بروکلی و اسفناج
  • میوه‌ها مانند آووکادو و انجیر
  • پروتئین‌های حیوانی مثل تخم‌مرغ و گوشت لخم

دکتر استنفورد همچنین اظهار می کند که: همچنین ممکن است یک مکمل روی را استفاده کنید؛ تا کاملا مطمئن شوید که به اندازه کافی از این عنصر تغذیه می کنید (فقط حتماً باید با پزشک خود چک کنید، که قبل از گرفتن هر نوع مکمل به چه میزان از آن باید اکتفا کنید). مزیت استفاده از مکمل ها این است که مواد لازم به بدن شما در هنگام کاهش وزن منتقل می شود.

بنابراین جای نگرانی از بابت چاقی مجدد و تلاش از دست رفته ی خویش نخواهید داشت. حتی برای کنترل ویتامین بدن نیز می توانید از مکمل بیوتین استفاده نمایید. این مسئله حتی برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو نیز معجزه می کند. مصرف این عناصر در کنار استفاده از روغن افزایش ضخامت مو با نام روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو در کنار روغن ترکیبی گیاهی میکس مو، مانند یک مجموعه کامل از مواد طبیعی و مغذی جهت جلوگیری از آسیب پذیری مو عمل می کند.  بنابراین کاهش وزن شما به جای یک رویا بیشتر شبیه به واقعیتی دلپذیر خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : بهترین غذای مو و بهترین روغن رویش مجدد مو چیست ؟

 

توصیه ‌هایی برای جلوگیری از ریزش آسیب دیدگی مو

اجتناب از رژیم‌ های غذایی که  مصرف کالری زیاد را به شدت محدود می‌کند، اولین گام در بهبود جلوگیری از آسیب دیدگی مو است. کاهش وزن با عمل جراحی کم کردن وزن یا خوردن دارو به صورت یک شبه رخ نمی دهد. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که با مصرف دارو های مخرب و رژیم غذایی نامناسب به کاهش وزن دست پیدا کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو بهتر است، انواع پروتئین‌های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، تا به بهبود تولید اسید های آمینه مورد نیاز برای تولید کراتین مو کمک کنید.

همچنین مقدار زیادی از حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو خواب کافی به شدت توسط تمامی پزشکان سراسر دنیا توصیه می شود ( این ساعت خواب بهتر است در حدود ۷ تا ۸ ساعت در شب باشد). یک مولتی ویتامین با کیفیت بالا تهیه کنید که، حداقل ۱۰۰ درصد ارزش روزانه توصیه ‌شده برای سالم نگه داشتن شما، چالاک بودن و شاداب بودنتان را تامین نماید.

در حالی که آسیب دیدگی مو ممکن است مربوط به نقص‌های غذایی از رژیم غذایی باشد، مهم است که قبل از گرفتن مکمل‌ها به غیر از یک مولتی ویتامین مناسب، با پزشک خود مشورت کنید. سابقه پزشکی شما و معاینه فیزیکی کمک می‌کند که وجود اختلالات ژنتیکی، شرایط پزشکی یا موضوعات مرتبط به رژیم غذایی به خوبی بررسی شود تا دقیق تر به بررسی علت آسیب دیدگی موهای خود دست یابید. چرا که برخی از دلایل اصلی با جلوگیری از آسیب دیدگی مو به کمک رژیم غذایی مناسب و مکمل های تغذیه ای درمان نخواهند شد.

روغن های ترکیبی گیاهی

روغن افزایش ضخامت مو

 

بیشتر بخوانید : 9 عامل خیلی مهم و ساده که باعث درمان قطعی ریزش مو میشود!!

 

مقابله با آسیب دیدگی مو با روغن افزایش ضخامت مو

در هر حال،آسیب دیدگی مو های شما چه مربوط به رژیم غذایی نامناسب و کاهش وزن شدید یا متوسط باشد، یا مشکلات ژنتیکی مسئول آن باشند، به حال مصرف روغن افزایش ضخامت مو برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو فرقی ندارد این روغن با نام های روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو در کنار روغن ترکیبی گیاهی میکس مو کاملاً طبیعی هستند و هیچگونه اثر جانبی بر روی رشد موهایتان نخواهند داشت. همچنین شما می توانید با یک دوره مصرف آن مطمئن باشید که ریزش موی مجدد هرگز رخ نخواهد داد.