به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

آیا تراشیدن مو باعث پرپشتی و رویش مجدد مو می‌شود؟

روغن رویش مجدد مو

آیا تراشیدن مو باعث پرپشتی و رویش مجدد مو می‌شود؟

ریزش مو و کم پشت شدن آن یکی از مشکلات اساسی است که اکثر افراد جامعه با آن دست به گریبان شده‌اند. به همین علت مواد و روش‌های مختلفی برای پرپشت شدن مو و حتی رویش مجدد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌هایی از قبیل استفاده از انواع تقویت کننده‌های مو مانند روغن رویش مجدد مو یا ماساژ پوست سر و خرید روغن گیاهی مو که دارای فواید زیادی برای فولیکول‌های مو هستند از روش‌های متداول برای تقویت مو هستند.
حتما شما هم دیده‌اید، برخی از افراد به خصوص در بین آقایان برای پرپشت شدن موهای خود از روش‌هایی مانند تراشیدن مو استفاده می‌کنند. حال می‌خواهیم ببینیم آیا این راهکار تأثیری بر روی رویش مجدد مو یا پرپشت کردن آن دارد؟

تراشیدن مو چه تأثیری بر پر پشت شدن آن دارد؟

داشتن موهایی پرپشت روی زیبایی چهره تأثیر زیادی دارد و این عامل سبب می‌شود تا کسانی با موهای کم پشت به فکر تقویت موی خود بیافتند. خرید روغن گیاهی مو گاهی اوقات می‌تواند بهترین گزینه باشد اما همان‌طور که گفته شد ممکن است به علت باورهای قدیمی برخی افراد فکر کنند تراشیدن مو نیز یک روش مؤثر برای تقویت فولیکول‌های مو باشد.
عامل اصلی که باعث می‌شود تا موها تقویت شوند و مشکلات ریزش و ضخامت آن برطرف شود، تغذیه فولیکول‌های مو است. این قسمت، وظیفه تأمین غذای مو و رشد آن را بر عهده دارد. به همین علت عواملی مانند استفاده از روغن رویش مجدد مو و انواع روغن‌های گیاهی مؤثر بر تقویت مو می‌توانند با تغذیه فولیکول‌ها، ضخامت مو را افزایش دهند و فولیکول‌های در حال استراحت را فعال کنند. در این صورت باعث می‌شوند تا موهایی که ریخته‌اند مجددا رشد کنند.
تراشیدن مو به قطع موها در بالای پوست سر گفته می‌شود. تراشیدن مو با تیغ انجام می‌گیرد. اگر به روش تراشیدن مو دقت کرده باشید، موها از قسمت بالای پوست برداشته می‌شوند؛ این کار تأثیری بر روی فولیکول‌های مو ندارد. به همین علت باعث رشد مجدد مو یا تقویت ساقه مو نمی‌شود.

 

تراشیدن مو و تفاوت آن با استفاده از روغن رویش مجدد مو

در طب سنتی از مواردی که بسیار برای مو اهمیت دارد، روغن‌های گیاهی است. این روغن‌ها حاوی مقدار زیادی مواد مغذی، املاح معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد و افزایش ضخامت مو هستند. از این رو هنگامی که اقدام به خرید روغن گیاهی مو یا روغن رویش مجدد مو و استفاده از آن می‌کنید، در اسرع وقت می‌توانید تأثیر آن‌ها را در نرمی و لطافت موی خود و به مرور زمان در رشد و پرپشت شدن مو ببینید.

هر چند تراشیدن مو به صورت مستقیم روی تقویت و پرپشت شدن آن تأثیری ندارد، اما می‌تواند بر روی تغذیه بهتر پوست سر و به تبع آن رساندن مواد مغذی به فولیکول‌های مو تأثیر بالایی داشته باشد. روغن‌های گیاهی رویش مجدد مو و تقویت موهای نازک، در صورتی که فولیکول‌ها را تقویت کنند کار خود را برای سلامت مو به پایان می‌رسانند. به همین علت هنگامی که موها تراشیده می‌شوند، سطح تماس پوست سر با روغن‌های گیاهی و هر گونه مواد مغذی که بر روی پوست ماساژ داده می‌شود بیشتر می‌شود.

این عامل سبب می‌شود تا ویتامین‌های مختلف و املاح معدنی به درون بافت‌های پوست وارد شود و فولیکول‌های مو کاملا تقویت شوند.در مواقعی که ریزش مو باعث کم پشت شدن موهای سر می‌شود و زیبایی چهره به خطر می‌افتد، می‌توان با تراشیدن مو، محیط سر را برای تقویت بهتر فولیکول‌ها مناسب کرد و از این طریق جلوی بدتر شدن وضعیت موهای سر و ریزش آن‌ها را گرفت.

تقویت مو

تراشیدن مو برای چه کسانی ضرر دارد؟

برخی از روش‌هایی که بین افراد جامعه به عنوان تقویت مو یا رویش مجدد آن صورت می‌گیرد، ممکن است نه تنها فایده‌ای نداشته باشد بلکه باعث شود تا موهای ضعیف از بین بروند.
تراشیدن مو معمولا بین آقایان رایج است و کمتر برای خانم‌ها انجام می‌گیرد. کسانی که دارای پوست حساس هستند ممکن است با تحریک پوستی که با تراشیدن مو صورت می‌گیرد، دچار مشکلاتی مانند التهاب یا خارش و قرمزی پوست سر شوند. از این رو افراد با پوست حساس باید با احتیاط بیشتری اقدام به تراشیدن موی سر کنند. این افراد می‌توانند با تقویت موهای خود به کمک روغن رویش مجدد مو و پرپشت کردن موها زیبایی چهره خود را حفظ کنند.

تراشیدن موی کودکان و نوزادان نیز توصیه نمی‌شود. هر چند ممکن است این کار باعث شود موهای جدید سریع‌تر بیرون آیند و موی نوزاد پرپشت‌تر شود، اما ممکن است سبب شود فولیکول‌های ضعیف مو آسیب ببینند. از این رو تراشیدن مو برای کودکان کم سن و سال به خصوص نوزادان توصیه نمی‌شود.
گاهی اوقات برای کاهش پوسته‌های ایجاد شده بر روی سر نوزاد، والدین اقدام به تراشیدن مو می‌کنند؛ اما بهتر است بدانید خرید روغن گیاهی مو از نوع ملایم و با غلظت کم می‌تواند علاوه بر تقویت فولیکول‌های موی نوزاد، پوسته‌های موجود در سر را نیز از بین ببرد. همچنین روغن رویش مجدد مو برای کودکانی که موهای پرز مانند خود را از دست داده‌اند می‌تواند به سرعت بالاتر رشد مو و قوی شدن فولیکول‌ها کمک شایانی کند.

روغن رویش مجدد مو

نکاتی در مورد تراشیدن مو و استفاده از روغن رویش مجدد مو

اگر می‌خواهید موهای خوش فرم و زیبا داشته باشید، می‌توانید در زمانی مناسب آن‌ها را با یک دستگاه استاندارد بتراشید. سپس با روغن رویش مجدد مو که برای رشد، تقویت و ضخیم شدن مو مناسب است، پوست سر خود را ماساژ دهید. در این صورت فولیکول‌هایی که در زمان استراحت خود هستند، فعال شده و با دریافت مواد مغذی مورد نیاز خود وارد فاز فعالیت خود می‌شوند. در نهایت موها مجددا با رشد و قوای بیشتری از زیر پوست بیرون می‌آیند.
روغن گیاهی مو  را بر اساس نیاز مو انتخاب کنید همچنین به خشک یا چرب بودن موی خود دقت کنید. اگر موهای خود را تراشیده‌اید، به راحتی می‌توانید آن را هر روز قبل از استحمام تقویت کنید.
تراشیدن مو نباید کاملا عمقی انجام گیرد بهتر است موها تا اندازه نیم تا یک سانتی‌متر کوتاه شوند. زیرا ممکن است مشکلاتی مانند التهاب و آسیب به پوست سر اتفاق بیافتد.