به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

آیا موی بلند ریشه مو را ضعیف میکند؟

موی بلند خانم ها

موهای ضعیف می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد و اغلب برای دیگران قابل‌توجه هم هستند. برخی عادت های رایج و باورهای مختلف در مورد موی بلند وجود دارد که، می توانند در نوع خود درست یا اشتباه باشند. با اینکه در برخی موارد، نازک و بد حالت شدن موی بلند می‌تواند نشانه یک مشکل پزشکی هم باشد، اما اینکه بلندی مو می تواند باعث کم پشتی و بد حالت شدن مو یا عدم تقویت ریشه شود موضوع این مطلب oil-ir.com است که پیشنهاد می شود آن را دنبال نمایید.

تشخیص مو ضعیف در قالب موی بلند

موهای ضعیف را می توان به صورت بی حال و یا کم پشت، وز و خمیده دید، و یا در حال ریزش تعریف شان کرد. موی بلند عمدتا دچار موخوره، خشکی شدید یا کاهش رطوبت بیش از حد می شود و این امر می‌تواند نشانه داشتن موهای ضعیف باشد.

این مشکل اغلب برای بسیاری از افراد که موی بلند دارند عادی است. از دیگر عواملی که می تواند روی ضعیف بودن مو تاثیر بگذارد می توان به عوامل هورمونی مثل قاعدگی یا زایمان، قرص‌های کنترل تولد نوزاد و یا دیگر داروها، بیماری های خاص، رژیم غذایی ضعیف، استرس، عفونت قارچی سر و یا درمان سرطان اشاره کرد. تاثیر محیطی نظیر قرار گرفتن در معرض آفتاب، کلر، آب شور، وسائل حرارتی استایل دهی به مو و آلودگی می‌تواند باعث تضعیف مو و خشکی یا در نهایت آسیب به ریشه مو شود.

زمانی که ریزش موی بلند را به صورت طبیعی تجربه می کنید، می توانید مطمئن باشید که پس از مدتی موی جدید روی سرتان ظاهر می شود. این فرآیند تا زمانی که رشد مو کاهش می‌یابد یا متوقف می‌شود ( به دلایل ارثی یا بالا رفتن سن) ادامه دارد. مو هایی که به طور طبیعی دچار ریزش میشوند، معمولا از پوست سر جدا شده و حالتی طبیعی دارند.

اما موی ضعیف بلند ( یا حتی کوتاه) از ریشه جدا نمی شود، بلکه با یک شکستگی ساده هم می تواند از بافت کلی جدا شده و بدون داشته ریشه خودنمایی کند. در حالی که عدم وجود رطوبت و موخوره شدن بخشی از موهای بلند طبیعی است اما شکسته شدن یا موخوره شدن شدید موی بلند نشان می‌دهد که پوست سر و ساقه موهایتان وضعیت مناسبی را سپری نمی کند. موهای ضعیف اغلب به دو قسمت تقسیم می شوند، که این می‌تواند از شفت مو حرکت کرده و ظاهر آن را تخریب کند.

تاثیر موی بلند بر زیبایی

تقویت مو

 

استفاده از محصولات مناسب برای جلوگیری از آسیب بیشتر به ریشه مو

یک متخصص مو خوب می‌تواند به شما کمک کند تا موهای ضعیف را تشخیص دهید و در مورد استفاده از محصولات مناسب توصیه‌ های لازم را بکار بگیرید. استفاده از بهترین محصولات برای موی بلند و ضعیف در جهت احیای آنها از ریشه ضروری است. برای موهای ضعیف و ظریف، از شامپویی استفاده کنید که با القای پروتئین، آمینو اسیدها و دیگر خواص تقویت شود.

بهتر است از شامپویی استفاده نکنید که مو را خشک می کند. هنگام استفاده از یک نرم‌کننده مو، از ریشه‌ها شروع کرده، و آن را تا انتهای ساقه موها ادامه دهید؛ تا بتوانید از خشکی بیش از حد موی بلند خود جلوگیری به عمل آورید. به جای استفاده از نرم کننده، می‌توانید با بستن یک حوله گرم و یا استفاده از روغن گیاهی مو آبرسانی و رطوبت رسانی مطبوع را به داخل کیسه ‌های ترشحی مو، افزایش دهید.

استفاده از ماسک پروتئینی برای موهای گره خورده ضعیفی که قدرت خود را از دست داده اند نیز می تواند، مناسب باشد. بهتر است در استفاده از هریک از روش های مذکور تعادل را رعایت کنید؛ تا موی بلند شما بتواند بازیابی و احیای بهتری را تجربه نماید. برای درک بهتر می توانید راهنمای انتخاب بهترین شامپو سر را مطالعه نمایید.

عدم زیاده روی در استفاده از محصولات مراقبت از مو

به خاطر داشته باشید که محصولات شیمیایی که برای موی بلند یا کوتاه استفاده می کنیم، می‌تواند آسیب آفرین هم باشد. شما می‌توانید بیش از حد از یک محصول شیمیایی استفاده کرده و در طول زمان باعث آسیب زدن ناخودآگاه به ساقه و ریشه موهایتان شوید. در این صورت می توانید انتظار داشته باشید که موی بلندتان ضعیف و بی روح شود.

زمانی که مو آسیب‌دیده باشد، جبران کردن و تقویت آنها با محصولات بیشتر می‌تواند قدرت شان را کاهش داده و باعث بوجود آمدن موهایی زبر و خشن شود. بهتر است از به کار بردن محصولاتی که حاوی الکل هستند اجتناب کنید؛ چرا که ممکن است به خشک شدن هرچه بیشتر موهایتان کمک کنند، و اگر برای جلوگیری از تولید چربی سرتان مدام آن را شامپو بزنید نه تنها کمکی به بهتر شدن وضعیت موهایتان نمی کنید، بلکه پوست سر و ریشه هایی خشک همچون ساقه و شفت مو بدست خواهید آورد. رعایت یک روند منظم در حمام کردن و استفاده از دیگر محصولات مراقبت از مو باعث می شود؛ تا همواره ریشه و بافت مو سالمی داشته باشید.

موی بلند و دغدغه های آن

روغن گیاهی مو

بیشتر بخوانید: روغن جلوگیری از ریزش مو و پرطرفدارترین روغن رویش مجدد مو

باور غلطی که جان موی بلندتان را می گیرد

با اینکه باور غلط تاثیر بلندی مو بر ریزش مو یا کاهش قدرت ریشه آن فراگیر است؛ اما با این حال باید بدانید که هر نوع محصول یا ماده شیمیایی هم نمی تواند در این راستا کمکی به بهتر شدن وضعیت موهای آسیب دیده یا ضعیف شما بکند.

ریزش مو با کاهش قدرت ریشه مو می‌تواند، به دلایل استفاده از رنگ ها و وسایل حرارتی مختلف باشد. استفاده مداوم از این موارد می‌تواند به فیبر مو آسیب رسانده و باعث ضعیف شدن موی بلند شما شود. در نهایت این تصور به وجود می آید که موی بلندتان باعث ضعیف شدن و کاهش قدرت ریشه مو شده است.

باور غلط دیگری نیز وجود دارد که کوتاه کردن آنها را امری توجیهی می داند. با اینکه کوتاه کردن موی بلند به ضرر آن نیست؛ اما طبعاً بلند بودن مو و کاربرد این مواد شیمیایی یا وسائل حرارتی روی آن، بافت و ظاهر مو را تحت تاثیر قرار می دهند. پس به قول معروف گول این حرف ها را نخورید.

مواد شیمیایی نظیر رنگ مو زمانی که یا بیش از حد ممکن قوی مصرف می‌شوند، می‌توانند باعث آسیب رساندن دائمی موی بلند، خشک کردن آنها یا ایجاد شکستگی در ساقه مو ها شوند. البته این مورد هم تدبیر و درمان خودش را دارد و نمی توان این مسئله را انکار کرد که درمان موهای آسیب دیده تنها با کوتاه کردن میسر می شود. اما برای پیشگیری هرچه بهتر این وضعیت بهتر است از رنگ کردن مکرر مو ها یا به دنبال آن، « استفاده از نرم کننده ها» فاصله بگیرید. برای درک بهتر می توانید مطلب تاثیر نرم کننده ها و مواد شیمیایی بر روی سلامت مو ها را به طور موشکافانه، مطالعه نمایید.

برای موهایی که به شدت ضعیف‌شده، هر روز می توانید از روغن مو گیاهی استفاده کنید. برای جواب گرفتن در این شرایط می توانید مقداری از روغن را روی موهای خود بمالید؛ که باعث مرطوب شدن و ایجاد یک حالت طراوت و تازگی برای آنها می شود. بگذارید موهایتان یک شب کامل در این وضعیت بمانند. بعد از تکرار این وضعیت در طی یک مدت محدود خواهید دید، که ظاهر موی بلند تان احیا شده و دیگر به ضعیفی یا خشکی سابق نخواهد بود.

تقویت موهای ضعیف با تغییر سبک زندگی

ریزش مو دارید؟ ریشه موهایتان ضعیف است؟ استرس را کاهش دهید. تغذیه خود را تغییر دهید. سبک زندگی تان را ارتقا دهید. همواره توصیه بر این است که اگر موی بلند دارید مدل بافتن یا بستن و خلاصه مراقبت از آنها را تغییر دهید. چرا که طی کردن یک روند مراقبت از مو در روز می‌تواند منجر به درهم شدن و ایجاد انشعاب بیشتر موهایتان شود. از این روی، بهتر است هر روز سبک موهایتان را تعویض کنید تا از ایجاد فشار بر روی ریشه موی بلند و ضعیف اجتناب کنید. البته این فقط به نفع ریشه  و بافت موهایتان نیست. شما به این وسیله می توانید به ظاهر خود یک فرم جدید دهید. سعی کنید از گیره ها یا موارد مشابهی که باعث کشیدن شدن ریشه و بافت موهایتان می شود خودداری کنید. به هر اندازه که موهایتان در یک وضعیت آرام و راحت قرار بگیرد دیگر شاهد تخریب ریشه یا ریزش مو نخواهید بود.

اصطکاک بر اثر شانه زدن و پوشیدن کلاه‌های چسبان می‌تواند باعث ضعیف شدن بافت مو شود. هنگام شانه زدن بیش از حد متعصب نباشید و هرگز موهایتان خیس نکنید. بهتر است از شانه هایی مناسب و سرگرد استفاده کنید تا پوست سرتان هم دچار خراشیدگی نشود. بهتر است بدانید که شانه زدن بیشتر و متعدد موی بلند تاثیر در رشد آن ایجاد نخواهد کرد. پس این باور غلط را نیز کنار بگذارید.

کوتاه کردن موی بلند

ریزش مو

رژیم غذایی سالم به احیای مو ضعیف کمک می‌کند.

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، موی بلند ضعیف و نازک شده را می توان با رژیم غذایی تقویت کرد. یک رژیم ناسالم، یا با کالری کم (رژیم لاغری)، می‌تواند منجر به از دست دادن بخش عظیمی از موهایتان شود، و اختلالات هورمونی را ایجاد کند. چیزی که می‌خورید روی سلامتی مو و پوست شما تاثیر می‌گذارد. مواد غذایی سالم انرژی بدن و البته مویتان را تامین می‌کنند. یک رژیم غذایی که شامل پروتئین، و آهن باشد، پوست سر و موی شما را با ساخت کراتین قوی تغذیه کرده، و ظاهر بافت آن را بهبود می‌بخشد و  البته رشد را تحریک می‌کند. گوشت لخم بدون چربی، ماهی، پنیر کم‌چرب، اسفناج و سویا برای شاد نگه داشتن ریشه و ساقه موهایتان به نسبت استفاده از محصولات شیمیایی می توانند کارآمدتر باشند.

ویتامین‌ها همچنین نقش کلیدی برای سلامتی موی بلند، یا حتی کوتاه ایفا می کنند. ویتامین C، یا کلاژن، رگ‌های خونی را در پوست سر با حمایت از کیسه‌های ترشحی مو حفظ می‌کند. همچنین ویتامین C به شما کمک می‌کند تا آهن را از پروتئین‌های گیاهی جذب کنید. بیوتین، یک ویتامین ضروری است، که موهای ضعیف را تقویت کرده و بافت آن را بهبود می‌بخشد. این ویتامین در ماهی قزل‌آلا، هویج، زرده تخم‌مرغ و ساردین یافت می‌شود. آب و مواد مغذی موجود در جو، برنج، خیار، مارچوبه، کلم و آفتابگردان، رشد مو و ناخن‌ها را افزایش می‌دهد. پس اگر موی بلندی دارید بهتر است در ابتدا یک رژیم بهینه و مناسب برای تقویت آنها بگیرید و سپس به فکر خرید محصولات دیگر باشید. برای درک بهتر می توانید مطلب جلوگیری از ریزش مو پس از کاهش وزن شدید را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: 9 عامل خیلی مهم و ساده که باعث درمان قطعی ریزش مو میشود!!

آب‌رسانی و تقویت مو با روغن گیاهی

اگر رژیم غذایی خود را با موفقیت تغییر دهید می توانید، به فکر تغذیه دیگری برای موهایتان در قالب روغن گیاهی مو باشید. دو روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو با فرمولاسیون ویژه خود این وظیفه خطیر را برعهده می گیرند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هرکدام می توانید به بخش محصولات oil-ir.com مراجعه کرده و از همین لحظه موی بلند خود را بدون نیاز به هیچ محصول ثانویه ای تقویت کنید.