به صفحه های اینستاگرام ما بپیوندید
×

عوارض مصرف مشروبات الکلی روی سلامت به ویژه مو

سلامت مو

قبل از اینکه به سراغ دلایل ریزش مو به خاطر مصرف الکل برویم بهتر است عنوان کنیم که، الکل باعث کم پشتی و به خطر انداختن سلامت مو در همه افراد در قالب ریزش مو نمی شود! دیدن یک شخص معتاد به الکل با سر پر از مو، نشان می‌دهد که همه متفاوت هستند.

پس بدن هر کسی به طور متفاوتی نسبت به الکل واکنش نشان می‌دهد و عوامل زیادی در الگوی ریزش مو (از جمله ژنتیک) موثرند. اما آنچه که مشخص است این است که اکثر افرادی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند موهای کم پشت و بی روحی نسبت به آنهایی دارند که برق موهایشان قلب را تسخیر می کند.

مصرف بیش از حد مشروبات الکلی باعث ریزش مو می شود، و کسانی که ادعا می کنند این نوع نوشیدنی برای بدن مفید است بهتر است ادامه این مطلب را دنبال نمایند تا بدانند الکل چه تاخیر مخربی بر روی سلامت مو و ظاهر آن دارد.

مصرف الکل

نوشیدن الکل تراز اسیدی / قلیایی بدن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

الکل تأثیر اسیدی خالص روی بدن شما دارد. این بدان معنی است که هنگامی که بدن الکل را هضم و متابولیزه می کند، قسمت های باقیمانده را پس از سوخت و ساز بدن در قالب “ضایعات اسیدی” در بدن تان باقی می گذارد.

بدن انسان باید تعادل بین حالت اسیدی و قلیایی را جهت حفظ سلامت مو و بدن کنترل کند. در حقیقت، pH ایده‌آل (معیار تعادل اسیدی) حدود ۷.۴ (کمی قلیایی) است. نوشیدن الکل، تعادل را به شدت به سمت اسیدی تغییر می‌دهد. ضمنا، اغلب رژیم‌های غذایی مدرن ما نیز به شدت اسیدی هستند. مواردی مثل غلات، پنیر و گوشت همگی بسیار اسیدی هستند. میوه‌ها، سبزیجات، گیاهان، آجیل و دانه‌ها بعد اثر قلیایی بیشتری دارند.

زمانی که بدن بیش از حد اسیدی می‌شود، تقریبا هر کاری انجام می‌دهد تا به حالت قلیایی برگردد. یکی از راه‌هایی که می‌تواند این عمل را صورت دهد استفاده از پروتئین بدن برای کاهش اسیدیته است. متاسفانه، در افرادی که از کمبود مو رنج می‌برند، بدن می‌تواند از پروتئین به نام کراتین برای کاهش اسیدیته استفاده کند، و این پروتئینی است که برای ساختن کیسه‌های ترشحی مو به کار می‌رود.

بنابراین به جای داشتن موی قوی، ضخیم و سالم، بدن تان پروتئین را از موی می‌گیرد و از آن برای کاهش اسیدیته بکار می برد. الکل اسیدی است (وقتی بدن از بدن جدا می‌شود)، نوشیدن مقدار زیادی الکل باعث می‌شود که مشکل بدتر و بدتر شود.

الکل منجر به افزایش قند خون و کاهش سلامت مو می‌شود.

قند خون (که به عنوان گلوکز شناخته می‌شود ) نقش مهمی در سلامت  بدن و رویش مجدد مو ایفا می‌کند. در حقیقت، این منبع اصلی انرژی است و حتی برای انجام وظایف اصلی مغز نیز کاربرد دارد. اما گلوکز در جریان خون می‌تواند برخی اثرات منفی سلامتی مو را در زمانی که به طور منظم تجربه می‌شود داشته باشد.

هنگامی که گلوکز بیش از حد در جریان خون ایجاد می شود، بیماری قند خون ایجاد می شود. این یک مورد شایع در افرادی است که مقاومت به انسولین یا قند خون زیاد دارند، زیرا انسولین هورمونی است که سطح گلوکز افراد را کنترل می کند.

بسیاری از الکل ها مقدار قابل ‌توجهی شکر (ساکارز و فروکتوز) دارند. ازدیاد هریک از این موارد می توانند تاثیر مخربی بر روی سلامت مو و رشد آن ها داشته باشد. گاهی اوقات این مساله باعث بروز هیچ مشکلی نمی‌شود. اما اکنون شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مقاومت انسولین با الگوی طاسی ارتباط دارد. مقاومت به انسولین در کوچک سازی فولیکول نقش مهمی در ریزش و کاهش سلامت مو دارد. به عبارت دیگر، DHT بیشتری تولید شده که محرک اصلی این موضوع می باشد.

جلوگیری از ریزش و حفظ سلامت مو

ریزش مو

الکل منجر به کم آبی بدن و ایجاد موهایی خشک و شکننده می شود.

به طور کلی، الکل ادرار آور بوده و این موضوع بدان معنی است که عمده آب موجود در بدن را تخلیه می کند. به همین دلیل است که روز بعد از نوشیدن الکل، بدن شما دچار کمبود مواد غذایی و کمبود آب کافی می شود. همان طور که ممکن است تصور کنید، کمبود آب بدن اثرات چندان خوشایندی بر روی آن ندارد.

در اصل آب ۵۵ درصد (در بزرگسالان) تا ۷۵ درصد (در نوزادان) وزن بدن انسان را تشکیل می دهد. به همین دلیل است که کمبود آب در بدن می‌تواند منجر به کاهش عملکرد فیزیکی و ذهنی شود و حتی می‌تواند منجر به عملکرد نادرست سیستم‌های مختلف (مانند معده و روده)شود. اما رابطه کاهش آب بدن با سلامت مو چیست؟

البته، آب حتی نقشی حیاتی در سلامت فولیکول های مو ایفا می‌کند و در نتیجه رشد و سلامت مو را تحت تاثیر قرار می دهد. هیدراتاسیون نامناسب پوست سر می تواند باعث از بین رفتن قدرت و کشش مو شود، که این امر منجر به آسیب طولانی مدت در فولیکول ها و ساقه مو می شود. در بعضی موارد، حتی ممکن است باعث خشکی پوست شود؛ که می تواند منجر به خارش و حتی ایجاد بستر مناسبی برای آسیب رسانی به پوست سر و سلامت مو ها شود.

الکل می تواند به کبد شما آسیب برساند.

مصرف کنندگان دراز مدت الکل در معرض آسیب کبد قرار دارند. به غیر از کلیه موارد گفته شده، کبد مسئول از بین بردن سموم بدن و تمیز کردن خون است. اما آیا می‌دانستید که حتی نوشیدن کوتاه‌ مدت آن هم می‌تواند فشار کبد را کاهش دهد؟ دلیل این امر این است که کبد قادر به پالایش کامل الکل نیست، و این می تواند به معنای پیامد های بهداشتی دراز مدت روی بخش های مختلف بدن مانند سلامت مو داشته باشد. اما چطور؟

کمبود آب بدن که با مصرف الکل مرتبط است، می‌تواند باعث شود که کبد شما حتی سخت‌تر از حالت عادی کار کند. این به آن دلیل است که در صورت وجود مقدار آب کم‌تر، سموم با غلظت بالاتر در بدن قرار می گیرند. شاید مهم‌تر از همه موارد گفته شده برای مبتلایان ریزش و کاهش سلامت مو، الکل می ‌تواند التهاب بدن را القا کند. با این وجود، التهاب کیسه های ترشحی مو می‌تواند منجر به کوچک ‌سازی آن ها شود ( فرآیندی که باعث از دست دادن کامل آن ها می‌شود).

کبد همچنین صفرا تولید می‌کند که به فرآیند هضم غذا کمک مهم می نماید. بنابراین صدمه زدن به کبد با مصرف مشروبات الکلی می‌تواند موجب هضم ضعیف و کاهش مصرف مواد غذایی شود. با وجود مواد مغذی کمتری در بدن، موهای شما به سختی رشد کرده و کم پشت خواهند شد.

سلامت ریشه مو

دلایل ریزش مو

مشروبات الکلی حاوی مواد نگهدارنده و سایر مواد افزودنی غیر طبیعی هستند.

مواد نگهدارنده در همه مواد غذایی و خوراکی ها یافت می شود. بنابراین منطقی است که الکل هم حاوی مواد نگهدارنده باشد. اما چه چیزی در مورد مواد نگهدارنده بسیار مضر است؟ مواد نگهدارنده باکتری‌ها را می‌کشند و غذاها و نوشیدنی‌ها را در طولانی مدت پایدارتر نگهداری می کند. این موضوع برای بدن و سلامت مو ها بسیار مضر عمل میکند. این مسئله می‌تواند منجر به کشته شدن باکتری‌های “خوب” شود. نداشتن باکتری مناسب در بدن تان می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی دیگری شود، که در نهایت منجر به ریزش و کاهش سلامت مو می شوند.

ارتباط افزایش سطح استروژن با الگوی طاسی و کاهش سلامت مو

استروژن معادل هورمون تستوسترون است. این هورمون استروئیدی است که به رشد و تنظیم خصوصیات جنسی ثانویه زنان کمک می کند. اما آیا می‌دانستید که مصرف الکل با افزایش سطح استروژن ارتباط دارد؟ جواب مثبت است. الکل سطح این هورمون را در بدن به طور غیر عادی افزایش می‌دهد که، ممکن است منجر به ریزش و کاهش سلامت مو شود. این امر منطقی به نظر می‌رسد، زیرا حتی زمانی که سطوح بالاتر استروژن در بدن زنان وجود دارد (مانند دوران بارداری)، ریزش مو را تجربه می کنند.

انتخاب بهترین روغن برای سلامت مو

روغن گیاهی مو

چگونه جلوی ریزش مو را در این شرایط بگیریم؟

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ریزش مو و کاهش سلامت مو انجام دهید، یا حتی رشد سریع مو هایتان را تقویت کنید. اما این به معنی تغییر برخی از عادات شما در مورد مصرف مشروبات الکلی خواهد بود. اولین کاری که باید انجام دهید، خواندن کلیه مقالات این سایت ( مخصوصاً مطلب مکمل های مو) در مورد ریزش مو است. بسیاری از افراد به کمک راهنمایی ها و محصولات طبیعی oil-ir.com شاهد رشد و احیای مجدد موهای خود بوده اند.

دوم اینکه باید بدانید که ریزش مو شدید و کاهش سلامت مو و پوست سر یک فرآیند غیر طبیعی است. در حقیقت این یک مشکل مدرن است که از یک سبک زندگی غیر طبیعی و ناسالم به دست می‌آید. نوشیدن الکل بزرگترین مشکل در این رابطه است و باید آن را متوقف کنید تا اثر گذاری لازم را دریافت نمایید. پس خبر خوب این است که می‌توانیم مشکل ریزش و کاهش سلامت مو را بدون متوسل شدن به داروهای گران‌قیمت یا جراحی های مختلف کنترل کرده و آن ها را پرپشت و شاداب نماییم.

ارتقا سلامت کبد بعد از ترک مصرف مشروبات الکلی جهت رشد مو

همانطور که اشاره شد، مصرف بیش از حد الکل می‌تواند به کبد شما آسیب برساند و این مسئله به طور مستقیم بر کاهش سلامت مو تاثیر می‌گذارد. زیرا این عضو از بدن سموم خون و هورمون‌ها را پاکسازی می‌کند؛ بنابراین رشد و تقویت فولیکول مو هایتان کاملا طبیعی و کنترل شده پیگیری می شود.

پاکسازی کبد ساده ‌ترین روشی است که به شما اجازه می دهد سلامت مو و جسم خود را بسیار ساده تر احیا کنید. زمانی که کبدتان مسموم شده و به واسطه رژیم غذایی ضعیف می شود، بسیار ناکارآمد عمل می‌کند. این مسئله به خصوص برای مردانی که از الگوی طاسی مردانه رنج می‌برند، اهمیت دارد. البته لازم به ذکر است که پاکسازی کبد به درمان ریزش مو و ارتقا سلامت مو مرتبط نیست و نمی توانید انتظار داشته باشید که پس از پاکسازی موهایتان سالم و سلامت خودنمایی کنند. شما باید تقویت و تغذیه مو را برای کنترل سلامت مو و رشد آن به دقت پیگیری نمایید. اما چطور؟

ارتقا سلامت مو و قطع ریزش مو با روغن گیاهی مو

حقیقتی که در هیچ کجا به شما ارائه نمی شود، شاید ترکیب چندین روغن طبیعی با یکدیگر باشد، که برای رشد و سلامت مو هر شخصی (چه در صورت مصرف الکل و چه برعکس ) ضروری است. سایت oil-ir.com دو روغن مهم و کاربردی با نام های روغن ترکیبی گیاهی سوپر میکس مو و روغن ترکیبی گیاهی میکس مو را عرضه کرده است. این دو روغن از بخش محصولات قابل بررسی و تهیه هستند. شما پس از ترک مصرف مشروبات الکلی و پاکسازی کبد خود می توانید تاثیر شگرف تقویتی روغن های نامبرده را در عرض 3 ماه بدون پرداخت هزینه زیاد مشاهده نمایید